Türkiye ileri teknoloji üretecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü amaçlarının Türkiye’nin ileri teknoloji üretmesi olduğunu belirterek, “İmalat sanayimizdeki ileri teknoloji ürünlerin payı yüzde 4 mertebesinde. Bunu yüzde 8, yüzde 16, yüzde 20’nin üzerine çıkarmak istiyoruz. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 20’dir. Hem ihracatımızda hem de imalat sanayimizdeki ileri teknoloji ürünlerinin payını artırmak için Ar-Ge merkezlerine büyük önem veriyoruz. İnşallah bu sene Ar-Ge merkezi sayısı bini geçecek” dedi.

Türkiye ileri teknoloji üretecek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Manisa ziyareti kapsamında Manisa OSB’de faaliyette bulunan Toyo Mürekkep fabrikasında incelemelerde bulundu. Fabrikanın Ar-Ge birimini de gezen Bakan Özlü, hükümet olarak Ar-Ge’ye büyük önem verdiklerini ve bu sene Türkiye’deki Ar-Ge merkezlerinin sayısının binin üzerine çıkacağını söyledi. Bakan Özlü’ye ziyaretinde Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, Manisa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Türek, Mitsubishi firması yetkilileri ve işadamları eşlik etti. 
Tüm gelişmiş ülkelerde Ar-Ge harcamalarının yaklaşık 3'te 2'sini özel sektörün yaptığına dikkat çeken Bakan Özlü, “Sanayi Ar-Ge yapıyor. Biz de Türkiye'de sanayimizin Ar-Ge yapmasına, teknoloji üretmesini istiyoruz. Bu maksatla şirketlerimizin araştırma geliştirme merkezleri kumalarını teşvik ediyoruz, destekliyoruz. Bugüne kadar çabalarımızla yaklaşık 800 Ar-Ge merkezi açıldı. Bunların büyük bir kısmı 2017 yılı içerisindedir. Çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu senenin ilk altı ayı içerisinde araştırma geliştirme merkezi sayısını bine tamamlayacağız. Türkiye’de bin Ar-Ge merkezi olacak ve bu sene içerisinde bu Ar-Ge merkezlerimizin niteliklerini yükseltilmesi yönünde bir çalışma yürütüyoruz. Bunu hayata geçireceğiz. Buradaki maksadımız Türkiye’nin ileri teknoloji üretmesi. İmalat sanayimizdeki ileri teknoloji ürünlerin payı yüzde 4 mertebesinde. Bunu yüzde 8, yüzde 16, yüzde 20’nin üzerine çıkarmak istiyoruz. Avrupa Birliği ortalaması yüzde 20’dir. Hem ihracatımızda hem de imalat sanayimizdeki ileri teknoloji ürünlerinin payını artırmak için Ar-Ge merkezlerine büyük önem veriyoruz. İnşallah bu sene Ar-Ge merkezi sayısı bini geçecek” dedi.
Bakan Özlü’ye daha sonra fabrika yönetimi tarafından bir sunum yapıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz maddede yeni corona kısıtlamaları
Dokuz maddede yeni corona kısıtlamaları
Bakan soylu,
Bakan soylu, "Koronavirüs beni bile yere serdi"