Şampiyonların Kullandığı Tedavi: Hacamat

Son zamanlarda halk arasında hacamat tedavisi çığ gibi büyüyor. Bu sadece Doğu dünyasında değil Batı dünyasında ve spor ve sanat camiasında da aynı şekilde uygulamada artış gözle görülür şekilde ilerlemekte. Doğu dünyasının ve Çin Tıbbı diye başlayan hacamat uygulaması önce İslam dünyasına oradan da Batı’ya ilerledi. Şimdi Batı’dan Doğu’ya dönüyor.

Şampiyonların Kullandığı Tedavi: Hacamat

Rio Olimpiyatları yüzme branşında ABD Milli Takımı 4x100 metre serbestte birinciliğe ulaşmayı başardı. Michael Phelps ise bu birinciliğiyle, olimpiyat kariyerinde 19'uncu altın olmak üzere toplamda 23'üncü madalyasını kazandı. Michael Phelps'in kazandığı başarı kadar sırtındaki lekelerde dikkati çekti. Bu yuvarlak lekeler başarılı sporcunun Rio'daki müsabakalara "bardak çekme" yöntemiyle hazırlandığını gösteriyor.

ABD’li cimnastikçiAlexNaddour da müsabakalara "bardak çekme" yöntemiyle hazırlandığını söyledi. Daha enerjik hale geldiklerini ve yöntemin acılarını azalttığını belirten sporcular, "Para harcayarak kullanabileceğimiz taktiklerden çok daha iyi" ifadelerini kullanıyor.

İşte bugün çok popüler hale gelen bu konuyu Manisa’da yıllardır uygulayan Yurttaş Şifa Merkezi’nin yöneticisi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Muzaffer Yurttaş ile konuştuk. Amacımız uzman gözüyle bu tedaviyi halkımıza anlatmak.

Hakan Özen: Hacamat Nedir?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Vücudun herhangi bir yerinden bardak ya da kupa ile vakum yapılarak kanın çekilmesidir. Geçmişte bardak içerisindeki oksijenin tüketilmesi için kağıt ya da alkollü pamuk kullanılmıştır. Günümüzde pompa ile kupa içerisindeki havanın alınması esasına dayanan aletler yapılmıştır.

Bu işlemin yapılmasının amacı cilt altı kan dolaşımını artırma, kas gevşetici etki, kan dolaşımını artırmak, toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktır. Bu tür tedaviye hacamat ya da kupaterapi denmektedir.

Hakan Özen: Hacamatın tarihçesi hakkında neler söylemek istersiniz? İslam Tıbbında hacamatın yeri nedir?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Kupa Terapisi 5000 yıldan fazla süredir dünya genelinde yaygın bir biçimde, birçok kültürün halk tedavilerinde önemli bir rol oynamıştır. Kupa Terapisinin İslam Tıbbındaki adıyla hacamatın, Çin'de milattan önce 3.yüzyıla kadar uzanan bir geçmişi vardır.

Efendimiz zamanından beri bir tedavi şekli olarak kullanılan hacamat, günümüz tedavi sisteminde de aktif olarak yer almaya başlamıştır. Kimileri hacamatı Efendimizin (S.A.V.) sünneti olduğu için yaptırırken, kimileri de rahatsızlıklarına şifa olması gerekçesiyle uygulamaktadır. Kimileri de hem şifa, hem de sünnet olması yönüyle hacamat uygulamasını yaptırmaktadır.

Hakan Özen: Hacamat tedavisinin etki mekanizması ile ilgili okuyucularımıza bilgi verebilir misiniz? Nasıl etki etmekte ve vücudumuzu iyileştirmektedir?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Alınan kan hücrelerinin yerine yeni kan hücrelerinin üretilmesi ve bu yeni üretime bağlı olarak da vücudun sıhhat ve dinginliğinin sağlanması günümüz tıbbının hacamata bakış açısını oluşturmaktadır. Hacamat noktalarında yapılan küçük çizgilerin akupunktur etkisi ile vücuttan bazı hormon ve enzimlerin salınımı ile etkisini gösterdiği de bilinmektedir. Hem mekanik, hem de akupunktur etkisinden yararlanılmaktadır. Ancak burada hacamat noktalarının doğru seçilmesi ve kişinin yapılacak tedavi öncesi şikayetlerinin dinlenerek bir hekim tarafından muayenesinin noktaları doğru ve yeterli seçilmesinin önemini hatırlatmak isterim.

Hakan Özen: Hacamat için en uygun zaman nedir? Bunun bir mevsimi ya da günleri var mıdır?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Hacamat bir şikayet ya da hastalık nedeni ile yaptırılıyorsa bunun bir mevsimi ya da günü söz konusu olmaz. Ama eğer “ben bir sünneti yerine getirmek istiyorum, hem de sağlığımı korumak niyeti ile hacamat yaptıracağı” diyorsa kişi işte o zaman hicri takvime göre uygun olan günleri araştırmak ve ona uymak gerekir.

Hicri ayların ilk 15 günü beden ve kainattaki faaliyetlerde artış zamanlarıdır. Bedendeki bu artışlar ilk 15 günden sonra azalmaya başlar. Hacamat vücutta birikenlerin alınması olduğu için de bu ilk 15 günün sonunda yapılacak hacamat uygulaması maksimum faydayı sağlayacaktır. Bu nedenle biriken kanın alınması da Arabi ayların 15,17, 19, 21,23 üncü günleri göz önünde bulundurulur. İlkbahar ve sonbahar aylarını özellikle tercih edenler de vardır.

Hakan Özen: Bu tedavi hangi sıklıkla yapılabilir? Hangi zaman aralıkları ile hacamat tedavisi uygulanabilir?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Hacamat her dönemde yapılabilir. Her bahar dönemi organ ve kan değişiminin olduğu dönemlerdir. Fakat tedavi gerektiren acil durumlarda ise her an hacamat yapılabilir. Hacamat rahatsızlığa göre maksimum ayda bir tekrar edilebilir.

Herhangi bir rahatsızlık yok ise koruyucu amaçlı olarak erkeklerde senede üç, kadınlarda ise iki kez olmak üzere bahar dönemlerinde hacamat yapılması uygun olacaktır.

Hakan Özen: Hacamat tedavisinde kupa sayısının önemi var mıdır? Genellikle kaç kupa kullanılmaktadır? Bunun kıstası nedir?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Kullanılacak kupa sayısı kişinin ihtiyacına göre varsa şikayetlerin dinlenmesi ve muayenesi sonrası doktor tarafından belirlenir. Genellikle yetişkin ve kan düzeyi normal olanlarda 7,9 kupa tercih edilirken, zayıf ve çocuklarda 3,5 kupa uygulanmaktadır. Çok fazla kupa uygulanması bazen fayda yerine zarar verebilir. Burada amaç çok kupa kullanılarak çok kan almak değil uygun olan noktalara kupaların uygulanmasıdır. Amaç az ya da çok kan çıkarmak değildir.

Hacamat tedavisinde kupaların yerleştirileceği yerler oldukça önemlidir. Vücudun trafo noktaları diyebileceğimiz noktalara yerleştirilen kupalar o noktaların temizlenmesi ve uyarılması sonucu tedavide rol oynamaktadır.

Hakan Özen: Bu tedaviye gelmeden önce kişilerin yapması gerekenler nelerdir? Bir diyete uymak gerekir mi?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Acil durumlarda her şekilde hacamat uygulanabilir. Ama acil olmayan hallerde ve sünnete uygun olan günlerde bu tedaviyi uygulatmak isteyenlerin hacamat tedavisine gelmeden önce en az 2-3 saat aç olmaları, bir gün önceden itibaren hayvansal gıda ve özellikle et tüketmemiş olmaları, kan sulandırıcı ilaçları kullanmadan gelmeleri önerilmektedir. Duş alarak gelmeleri, yanlarında kullandığı ilaçlar ve tetkik ve filmlerini getirmelerinde fayda vardır.

Hakan Özen: Kimler hacamat yaptırmamalıdır? Bu konuda dikkat edilmesi gereken huşular nelerdir?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Hamile bayanların, kan sulandırıcı kullananların, aşırı kansızlığı olanların (Hemogram düzeyi 10’un altına olanların), yüksek ateş ve genel durumu bozuk olanların hacamat yaptırması uygun değildir. Yeni ameliyat geçirenlerin ilk bir ay içinde hacamat yaptırmaması önerilir.

Bu konuda dikkat edilmesi gerken en önemli husus hacamat yapacak olan kişinin mutlaka doktor olması gerekir. Hacamat hijyenik ortamda ve bir klinik ya da hastanede uygulanmalıdır. Kullanılacak malzemeler kişiye özel ve tek kullanımlık olmalıdır. Merdiven altı diye tabir edilen gayri sıhhi şartlarda ve doktor olmayan kişilerin hacamat yapması kanunen yasaklanmıştır. Sağlık Bakanlığımız tarafından sertifikalı olan hekimler dışında hiç kimsenin uygulama yetkisi yoktur.

2014 yılında yayınlanan Tamamlayıcı Tıp Hizmetleri Yönetmeliğine göre artık tüm tedaviler sadece hekimler tarafından ve sertifikalı eğitimli kişiler tarafından uygulanabilecektir. Bu önemli bir gelişmedir. 2018 yılı Nisan ayında İstanbul’da sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin onursal başkanlığında yapılan ve Dünya Sağlık Örgütü temsilcisinin de katıldığı Uluslararası 1.Tıp Kongresi bu çalışmalara hız vermiştir. Bakanlığımız ve üniversitelerimizin bazılarında hekimlere yönelik sertifikasyon eğitimleri devam etmektedir.

Hakan Özen: Hacamat tedavisi hangi hastalıklarda ve ne tür şikayetlerde kullanılmaktadır?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Başta Migren, Yüksek Tansiyon, Şeker, Baş ağrısı, Bel ve boyun ağrıları, bel ve boyun fıtıkları, Romatizma, İltihaplı eklem romatizması, Fibromiyalji, Unutkanlık, Dikkat dağınıklığı, Beyin damar tıkanıklığı, (MS) kalp damar tıkanıklığı, karaciğer yağlanması, böbrek rahatsızlıkları, adet düzensizlikleri, menapozda ateş basması, asabiyet, depresyon olmak üzere değişik rahatsızlıkların tedavisinde mükemmel bir yardımcı tedavi yöntemidir. Ayrıca vücut direncini artırmak ve zinde kalmak isteyenlerin, sabahları uyanmakta zorluk çekenlerin bu tedaviden fayda görebileceğini belirtmek isterim.

Özellikle migren ve benzeri baş ağrılarında, kulunç diye tabir edilen kas ağrılarında, huzursuz bacak sendromunda, kas ve eklem rahatsızlıklarında yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür. Bu tedavi öncesi hastanın dikkatlice dinlenmesi ve uygun şekilde muayene edilerek tansiyonun ölçülmesi, gerekirse kan tetkiklerinin görülmesi elde edilecek faydayı artıracaktır.

Hakan Özen: Siz bu tedaviyi kaç yıldır uyguluyorsunuz? Tecrübelerinize dayanarak bu konuda neler söylemek istersiniz?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Bu konu üzerinde yaklaşık 10 yıldır çalışıyorum. Kongre ve toplantılara katıldım. Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerin sertifika programlarında bulundum. Her geçen gün yeni bilgiler elde ediyorum. Asırlar öncesinden bu yana uygulanan bu tedavinin hekimler eliyle yapılmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Yapılan çalışmaların bilimsel yayın haline getirilmesi ve insanlığın hizmetine sunulmasını arzu ediyorum. Biz hekimlere düşen en önemli görev yıllar öncesinde süzülüp gelen bilgilerin ilmin ışığında incelenerek halkımızın hizmetine sunulmasıdır.

Hakan Özen: Hacamat tedavisi sonrası uyulması gereken kurallar nelerdir? Bu konuda hastaların yapmasında fayda olan hususlar nelerdir?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Hacamat sonrası kişi işine ve sosyal hayatına rahatlıkla dönebilmektedir. Bir gün süreyle hayvansal gıdalardan uzak durmasını ve uygulamadan bir gün sonra duş almasını öneriyoruz. Hacamat uygulanan noktalara yapılan çiziklerin iz bırakmaması için bir hafta süreyle kantaron yağı ya da çay ağacı yağı gibi bir yağ sürülmesini öneriyoruz.

Hakan Özen: Çocuklarda hacamat tedavisi uygulanabilir mi? Ne tür faydaları olmaktadır?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Evet bu tedavi dünyanın pek çok ülkesinde çocuklarda da uygulanabilmektedir. Özelikle otistik, hiperaktif çocuklarda yapılmaktadır.

İran’da Kermenşah Tıp Fakültesi’nde 1 yaş üzeri 10 yaş altı 4 bin çocuktan 3 bin çocuğa hacamat yapılmış , diğer 1000 çocuğa hacamat yapılmamış ve aradaki farklar gözlenmiştir. Alt ıslatma, konsantrasyon bozukluğu, hiperaktivite, vücut direnç düşüklüğüne bağlı olarak sık enfeksiyona yakalanma, dikkat dağınıklığı üzerinde etkili olduğu ifade edilmiştir. İmam Caferi Sadık (aleyhisselam) : “Hacamat çocuklar için aynı ağacın koruyucusu gibidir.” diye buyurmuştur.

Çocuklarda uygulama yapılmadan önce hekim tarafından muayenesi gerçekleştirilmeli, daha az sayıda kupa ile dikkatli bir şekilde uygulama yapılmalıdır.

Hakan Özen: Sporcularda yaygın olarak hacamat uygulamalarını basından görüyoruz. Sporcular neden bu uygulamayı sıklıkla tercih etmektedirler?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Sporcuların vücudunda çalışmalar sırasında oluşan kas kramplarını ve ağrıları ortadan kaldırır. Karşılaşma ve yarışmalarda performansını artırır. Eklem hareketlerinin kapasitesini maksimale çıkartır. Doğal bir doping etkisi oluşturur. Hiçbir yan etkisi yoktur.

Hacamat yapıldıktan bir gün sonra müsabaka ve karşılaşmalara, yüzmeye katılabilirler. Vücutta oluşan kupa izleri bir hafta içinde iz bırakmadan iyileşir. Vücuttaki toksinlerin atılması sonucu dinç, zinde ve sağlıklı bir vücut başarıların artmasına neden olur.

Hakan Özen: Bu konuda son olarak neler söylemek istersiniz? Halkımıza önerileriniz nelerdir?

Dr. Muzaffer Yurttaş: Hacamat tedavisi sadece ülkemizde değil tüm dünyada hızla yayılan ve popüler hale gelen bir tedavi yöntemidir. İnternette bir sürü yalan yanlış bilgi ve uygulama mevcuttur. İnsanımızın doğru kaynaklardan bilgi elde etmesini öneririm. Sağlık Bakanlığımız ve üniversitelerimiz tarafından bir tedavi yöntemi olarak kabul edilen hacamat tedavisinin ehil ellerde yapıldığında hiçbir yan etkisinin olmadığını belirtmek isterim. Bir kez uygulama yaptıran kişinin memnuniyeti ve alacağı sonuçlar ile yakınlarına bu tedaviyi yaptırdığını gözlüyoruz. Ehliyet ve liyakat sahibi kişilerin bu tedaviyi uygulamaları ve sağlıklı ortamlarda yapılması en önemli husustur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret