Okullarda diyabet eğitimi

Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip YEMENİCİ Manisa genelinde son iki yıl içerisinde 240 okulda öğretmen, öğrenci, veli ve okul çalışanı olmak üzere toplam 16.546 kişiye Diyabet hakkında eğitim verdiklerini açıkladı.

Okullarda diyabet eğitimi

İl Sağlık Müdürü Yemenici “Okullarda Diyabet Eğitim Programı” hakkında şu bilgileri verdi;

Sağlık Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği arasında “Okullarda Diyabet Eğitim Programı” adıyla imzalanan protokol kapsamında diyabetli öğrencilere hastalıkları hakkında doğru yaşam bilgileri vermek için öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik eğitimler gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bu kapsamda; Tip 1 Diyabet konusunda okullar ve öğretmenler aracılığıyla farkındalık oluşturarak okul çağındaki çocuklarda erken tanı sağlamak ve diyabetik ketoasidoz sıklığını azaltmak istediklerini belirtti. Okul çağındaki diyabetli çocukların bakımlarını güçlendirmek ve yaşadıkları sorunları çözerek sağlıklı beslenme tutumu ile şişmanlık konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyleyerek bu doğrultuda ilimizde eğitimler vermeye devam edeceklerini vurguladı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici ayrıca; Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Dairesi Başkanlığı tarafından bildirilerek ilimizde diyabetli çocukların bulunduğu okullarda görevli öğretmenlerden bir asil bir yedek olmak üzere her okuldan 2’şer öğretmene diyabetli çocuklara yaklaşım konusunda bilgilendirme yapmak ve farkındalık oluşturmak üzere Diyabet Hemşireleri Hemşire Sevil SÖZBİR ve Hemşire Zeynep NERSE tarafından 09 Nisan 2019 (Merkez) -11 Nisan 2019 (Salihli) -18 Nisan 2019 (Akhisar) tarihlerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber üç grup halinde eğitim yapılması planlandığını ifade etti.

Bu kapsamda 09.04.2019 tarihinde saat: 13:30-17:00 arasında İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda Saruhanlı, Şehzadeler, Turgutlu ve Yunusemre ilçelerindeki okullarda görevli 136 öğretmene yönelik diyabetli çocuklara yaklaşım konulu eğitim gerçekleştirilmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret