Siyasi partiler 1946 Demokratlar kongresinde buluştu

Manisa 1946 Demokratlar Derneği'nin 1. Olağanüstü Genel Kurulu Looks Hotel Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Tek aday tek liste ile Gazeteci Hakan Özen Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilirken AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti'den katılımcıların olması, “Tüm siyasi partiler Demokrat çatıda buluştu” söylemlerine ve takdirine mazhar oldu.

Siyasi partiler 1946 Demokratlar kongresinde buluştu

Tüm demokratları tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen Manisa 1946 Demokratlar Derneği'nin 1. Olağanüstü Genel Kurulu Looks Hotel Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Tek aday tek liste ile Gazeteci Hakan Özen Derneğin yeni Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Gerçekleşen Genel Kurula İYİ Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, MHP Yunusemre Belediye Başkan Aday Adayı İdris Avşar, DP Manisa İl Başkanı İdris Mecek, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, Ege 1946 Demokratlar Federasyonu Genel Başkanı Cansın Tunçdirek ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti, CHP, MHP,İYİ Parti ve DP Parti Yöneticileri, Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kaya, Demokrat camianın önemli isimlerinden Cihan Canuyar, Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar derneği Yönetim kurulu Üyesi Nezih Varol ve Hasret Dilek Delier, basın mensupları ve Demokrat misyona gönül vermiş çok sayıda konuk katıldı. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş amacına uygun olarak Manisa'da kalpleri demokrasiden yana atan tüm demokratları bir çatı altında toplamak için yola çıktıklarını kaydeden Manisa 1946 Demokratlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özen, “Millet’in egemenliği”ni tesis etmek hedefini taşıyan Manisa 1946 Demokratlar Derneği bu kararlılık ve inanç ile birilerine şeflik etmek için değil üzerine almış olduğu sorumluluk ve taşıdığı misyona uygun olarak millete ancak milletin egemen olması gerektiği inancı ile çalışmalarına devam edecektir” dedi.

AVŞAR; “STK'LAR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR”

İdris Avşar 1946 ruhuna sahip çıkıp yaşattığı için Ege 1946 Demokratlar Federasyonu Başkanı Cansın Tunçdirek'e ve Dernek Başkanı Hakan Özen ile yönetimine teşekkür ederek başladığı konuşmasında sivil toplum kuruluşlarına önem verdiğini ve hangi ihtiyaçları olursa olsun her zaman yanlarında olduğunu kaydederek Adnan Menderes ve arkadaşlarını rahmetle, saygıyla andığını belirtti.

AKKAL, “DEMOKRATLARIN VERDİĞİ MÜCADELEYE SAYGI DUYUYORUZ”

İYİ Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal ise konuşmasında Adnan Menderes'in demokrasi için verdiği mücadeleye ve demokratların yıllardır verdikleri mücadeleye saygı duyduğunu belirtti.

Bu mücadeleye saygı duyan değişik partilerdeki insanları bir araya toplamış olmanın bir başarı olduğunu belirten Akkal, “Ben bir kez daha genel kurulla birlikte Başkanlığa seçilen Hakan Özen ile Yönetim Kurulu Üyelerini ve de bundan sonraki süreçtegörev alacak arkadaşlarımıza bundan sonraki dernek ve siyasi hayatlarında başarılar diliyorum. İnşallah çok başarılı olurlar. Bilindiği üzere önümüzde yerel seçimler var. Bu yerel seçimlerde sivil toplum kuruluşlarının önemi çok büyük. Bu nedenle bundan sonra daha sık görüşeceğimize ve temaslarda bulunacağımıza inanıyorum. Tabiki sadece İYİ Parti değil tüm siyasi partiler bu görüşmeleri gerçekleştirecekler. Manisa 1946 Demokratlar Derneği'nin Manisa'ya renk katacağına inanıyorum” diye konuştu.

TUNÇDİREK, “1946 RUHUNA SAHİP ÇIKIYORUZ”

Hayatı pahasına Türkiye'ye tam demokrasiyi getirmek için ölümü göze almış Adnan Menderes ve arkadaşları ile demokrasi mücadelesinde önemli hizmetlerde bulunmuş 9. cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i rahmet ve şükranla andıklarını kaydeden Ege 1946 Demokratlar Federasyonu Genel Başkanı Cansın Tunçdirek, "Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve şehit başvekilimiz Adnan Menderes’in yolunu ve ışığını takip eden, izinden ayrılmayan düşünce ve toplum kuruluşu olarak vargücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi. Çalışmalarından dolayı Ege 1946 Demokratlar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İlker Şener ve Genel Sekreter Betül Uslu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden ve Manisa 1946 Demokratlar Derneği Başkanlığına seçilen Hakan Özen ile yeni yönetimine başarılar dileyen Tunçdirek, "Günümüz şartlarına göre 1946 ruhunu yeniden yorumlayacak, siyasete yeni bir bakış açısı getirecek, milli ve manevi değerleri yüksek nesiller yetiştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

ÖZEN, “YETER SÖZ MİLLETİN!” 

Genel Kurula katılımlarından dolayı katılım gösteren konuklara teşekkür eden Manisa 1946 Demokratlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Türk insanını, muasır medeniyet hedefine ulaştıracak bir aklın temsilcisi olarak Demokrat kadrolar, tüm farklılıkları zenginlik kabul ederek “yeter söz milletin” deme cesaretini ve kararlılığını göstermişlerdir. Demokrat Kadrolar Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yönetim şekline en uygun rejimin Cumhuriyet, ülkemizin milli menfaatine ve insanlık haysiyetine en uygun görüşün ise demokrasi olduğuna inanarak Derneğimizin adı ile özdeşleşen bir bütünlük içerisinde 7 Ocak 1946’da yola çıkmışlardır. Başvekilimiz Adnan Menderes ve yol arkadaşları 14 Mayıs 1950 Seçimleri’nden 27 Mayıs Darbesi’ne kadar, Türkiye için belirledikleri rotada emin adımlarla ilerleyerek Türkiye'de hem demokrasinin mimarı olma hem de bugünlere uzanan demokrasi ışığının yanmasına öncülük etmişlerdir. Kendilerini rahmetle ve şükranla anıyorum” diye konuştu.

DEMOKRAT MİRASA SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCU

“Başvekilimiz Adnan Menderes o dönemin Bakanları Fatin Rüstü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın yanısıra bu kutsal davaya inanmış olan demokrat kadrolar millet için hayalini kurdukları, tesisi için hayatlarından oldukları davaları için darbelere, tertiplere, idamlara dayanmış ve bugün bizlere demokrat anlayış ve yaşam biçimini miras bırakmışlardır. Bu miras biz demokratlara ana sütü gibi helaldir. Ama aynı demokrasiyi canımız pahasına dahi korumak yine biz demokratların boynunun borcudur” diyerek sözlerine devam eden Özen, “Türkiye, içinde bulunduğu süreçte o ya da bu sebeplerle 1946’da ihtiyaç duyduğundan daha ciddi şekilde demokrasiye ihtiyaç duymakta, demokrasiyi uygulayacak kadroları aramaktadır. Şu açık ve net bir şekilde anlaşılmalıdır ki hedefimiz tam demokrasi, şiarımız demokrat Türkiye, vazgeçilmezimiz ise Cumhuriyet'tir. Şunu bilsinler ki Cumhuriyetle sorunu olanların yine en büyük sorunu biz demokratlar olacaktır. Manisa 1946 Demokratlar Derneği olarak ifade özgürlüğünü, din ve vicdan özgürlüğünü, girişim özgürlüğünü hayatî önemde görüyoruz. Toplumun her kesiminin vatanın geleceğinde söz sahibi olma hakkını kabul ediyoruz. Her bireyin korkularından kurtulmasını sağlayacak, devleti baskının öznesi değil hizmetin nüvesi yapacak bir anlayışa sahibiz. Kaybedilen özgürlüklerin, yok sayılan insanlık onurunun, muhalefet etme hakkının geri verilmesini amaçlıyoruz. Toplumdaki şbirliğinin, karşılıklı saygıyı da beraberinde getireceğine inanıyoruz. Adalet, Hoşgörü, Dayanışma ve Beraberlik temeline demokrasinin en doğru yol olduğuna inanıyoruz. 1946'dan beri “Yeter söz milletin!” diyen bizleri buluşturan Manisa 1946 Demokratlar Derneği ve üst kuruluşumuz Ege 1946 Demokratlar Federasyonu ve çatı kuruluşumuz Adnan Menderes Dernekler Konfederasyonu yine Millet’i ve Millet’in, Vatan’ın bekasını kendine dert edinen, idare etmeye değil idareyi sahibine, dümenini ise Millet’e vermeyi şiar edinmiş hareketlerdir. Bu vesile ile ilk günden bugüne kadar büyük manevi desteklerini gördüğüm Sayın Federasyon Genel Başkanımız Cansın Tunçdirek'e ve Konfederasyon Genel Başkanımız Sayın Fatih Kavaloğlu'na huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

MİLLETİ DEMOKRAT ANLAYIŞLA BULUŞTURACAĞIZ

“Büyük Milletimizin, geçmişte olduğu gibi içinde bulunduğu her türlü sıkıntı, sorun ve engeli aşmasının yolu, Milleti yeniden demokrat anlayışla buluşturmaktır” diyen Manisa 1946 Demokratlar Derneği Başkanı Hakan Özen sözlerini şöyle sürdürdü, “Manisa'dan Edirne'ye, Edirne'den Kars'a, Kars'tan İstanbul'a, İstanbul'dan Başkent Ankara'da bulunan demokrat kadrolar bunu yapabilecek kapasite ve cesarete sahip demokrasi elçileridir. Bu kutsal davanın, Demokrasi’yi Türkiye’de temin ve tesis etmeye başladığı günden beri, kendine kılavuz edindiği “Doğruluk” ve “Adalet” anlayışı, Hoşgörü, Dayanışma ve Beraberlik anlayışları Demokratlığın özünü oluşturmaktadır. Tüm bu değerlendirmeler üzerine bize düşen görev hep birlikte demokrat anlayışa sımsıkı sarılmaktır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret