Selçuk Özdağ'dan 'AF Yasası' açıklaması

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ gündemde merakla beklenen ve binlerce mahkumla, ailesinin merakla beklediği af yasasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Af yasasıyla ilgili ceza infaz düzenlemesiyle ilgili bir değişikliğe gidilebileceğini kaydeden Özdağ, af yasasında ceza indirimine gidileceği kanatinin bulunduğunu belirtti.

Selçuk Özdağ'dan  'AF Yasası' açıklaması

Türkiye'de uzun süredir af yasasına karşın beklentinin gündemde olduğunu kaydeden Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “Adalet mekanizmasının zaman zaman yanlış verdiği kararlar olabiliyor. Bir yandan yerel mahkemelerin verdiği kararlar daha sonra istinaf mahkemelerine, ardından Yargıtay'a onun ardından da AYM ve AİHM'e kadar gidebiliyor. Adalet mekanizmasında kararlar çabuk ve adil verilmeli. Ne olursa olsun adalet gecikmemeli, geciktirilmemeli. Asıl adalet gecikmeyen adalettir. Ama aynı zamanda adalet hukukla, hakkı buluşturmalıdır” diye konuştu.

AF YASASI ERKEN SEÇİMİ TETİKLEYECEK

Af yasasının çıkmasıyla beraber bir ceza indirimine gidileceği kanaatini taşıdığını kaydeden Özdağ, “Ama bir gerçek var ki tüpten macun çıkmıştır. Macun tüpten çıktıktan sonra tekrar tüpe konulmaz. O anlamda bu konuda bir söz verilmişse ve konuşulmuşsa o yerine getirilmelidir. Bu da beraberinde seçimi de gündeme getirmiştir ve seçim meselesinde de macun tüpten çıkmıştır. O nedenle hem af yasası hem de erken seçim her an kapımızı çalabilir” dedi.

MACUN TÜPTEN ÇIKMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hükümetin ve de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çözüm bekleyen diğer gündem maddelerinde de bir an önce karar vermesi gerektiğini belirten Özdağ, “Sayın Cumhurbaşkanı çocuk ve kadın tacizleri, tecavüzü konusunda veyyahut terörün büyük boyutlarda tırmandığı anlarda, “İdam cezasından yanayım. Benim düşüncem belli. Getirsinler Parlamentoya imzalayayım” diyor. Bir gecede istedikleri kanunu çıkartanlar pekala diğerlerini de ivedilikle yerine getirir. Sayın Cumhurbaşkanı Grup Başkanvekili Sayın Naci Bostancı'ya talimat versin iki satırlık bir kanun teklifi hazırlansın ve Meclise gelsin. Gelecek Partisi buna taraftar mı değil mi o ayrı. Çünkü Gelecek Partisi incelemeden, araştırmadan bunları yapmaz. Ama bu noktada Sayın Cumhurbaşkanı demiyeyim, Sayın AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan da Tavşana kaç, Tazıya tut yapmasın” dedi.

6 YILDA BİR KANUNU ÇIKARTAMADILAR

Aynı hatanın yıllardır kanunlaşması beklenen Hayvan Hakları konusunda da yapılmaya devam ettiğini belirten Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “2014 yılından bugüne kadar Hayvan Hakları Kanunu Parlamentoda görüşüldü, Genel Kurula indirildi. Dördüncü sıraya geldi kadük kaldı. Daha sonra Adalet Bakanlığı hazırladı yarım kaldı. Son aşama olarak Mecliste komisyon kurdular rapor hazırlandı ve Meclis Genel Kuruluna gelecek. Yine aynı şekilde arabayı yokuşa sürmek istiyorlar. Canları istediği zaman bir gecede kanun çıkartanlar Hayvan Haklarıyla ilgili Kanunu 6 yılda çıkartamadılar. Şimdi soruyorum; altı yılda bir kanun çıkmaz mı? İstedikleri adamı Rektör yapabilmek için bir gecede kanun çıkartanlar, bir cümleyle Rektörlük şartlarını değiştirenler 6 yılda hayvan haklarıyla ilgili kanunu çıkartamadılar. Bu konuda ipe un serenleri yalan makinasına bağlamak gerekiyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

FETÖ İDDİASIYLA 6 BİN HAKİM GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Tükiye'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ciddi bir problemi oluştuğunu ve FETÖ iddiasıyla yaklaşık 6 Bin Hakimin işine son verildiğini kaydeden Özdağ sözlerini şöyl sürdürdü, “Bir taraftan FETÖ iddiasıyla 6 Bin Hakimin işine son verilirken diğer yandan da çok sayıda Hakim ve Savcı alındı. Bu Hakim ve Savcıların tamamı mülakatla alındı. Bu yöntem doğru değildi çünkü Hakim olanlar sınavdan en yüksek puan alanlar arasından seçilmeliydi. Çünkü sadece mülakatla alım yapılan yerde taraftarlık, tarafgirlik vardır. Böyle bir durumda da adalet mekanizması zayıflar ve doğru kararlar veremeyebilir. Af konusunda ise bir taraftan tüm bu yaşananları yani sadece mülakatla Hakim ve Savcıların alınmasından tutun da mahkemelerin gecikmesine, delil toplamadaki sıkıntıya varıncaya kadar olanları gündemde tutmak, değerlendirmek lazım, bir diğer yandan da mağdurları da düşünmemiz lazım. Bir diğer yandan da Türkiye'nin yaşadığı ve içinde bulunduğu 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonraki süreci de değerlendirmemiz gerekiyor. Tüm bunların hepsini, Sosyologlar, Psikologlar, Pedagoglarla, Siyaset Bilimcileriyle, hatta uluşlarlatası iletişim uzmanları dahil olmak üzere konunun her alanda uzmanıyla görüşerek doğru kararlar verilmesi gerekiyor.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret