Öcmenler; “Tarafsız yargı ve özgür savunma hakkı partizanlığa terk edilemez”

AKP ve MHP'nin önerisiyle TBMM Genel Kurulu'na getirilen çoklu baro tasarısına tepki gösteren Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Gizem Satıoğlu Öcmenler "Özgür savunma, tarafsız ve bağımsız yargı partizanlığa terk edilemez. Barolar ne bir dernek ne de sendikadır. Çoklu baro sistemi yargıyı ve savunma hakkını siyasi tahakküm altına almaktır " dedi.

Öcmenler; “Tarafsız yargı ve özgür savunma hakkı partizanlığa terk edilemez”

Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Gizem Satıoğlu Öcmenler AKP iktidarının, Çoklu Baro planıyla adalet mekanizması ve yargıyı siyasi tahakküm altına almak istediğini belirtti. Çoklu Baro Planının uygulamaya girmesiyle beraberinde pek çok sorunu da getireceğini kaydeden Öcmenler, “Çoklu Baro her şeyden önce adil yargılama imkanını zayıflatacak, sosyal hukuk anlayışının ve yargının kamuoyu nezdinde bir tehdit olarak görülmesine yol açacaktır. Hakim ve Savcıları iktidara yakın veya iktidar partisi mensubu, yöneticisi olan bir Avukat karşısında tarafsız ve adil bir şekilde karar vermesini zora sokacak. Sadece Avukatlar değil Hakimler ve Savcılar başta olmak üzere adalet mensuplarının huzurlu ve güvenli bir şekilde görevlerini icra etmelerini imkansız kılacaktır” diye konuştu.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Çoklu Baro tasarısı görüşülürken Baro Başkanlarının günlerce Ankara’nın göbeğinde, Meclisin önünde bekletilmesi ve görüşmelere alınmaması AKP zihniyetini gözler önüne bir kez daha sermiştir” diyen Öcmenler Çoklu Baro tasarısıyla ilgili Baro Başkanlarının mutlaka dinlenmesi ve görüşlerinin alınması gerektiğini savundu. Öcmenler, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle Cumhuriyetin tüm kazanımları yerle bir edilirken, Çoklu Baro sistemiyle de hukukun üstünlüğü ilkeleri yok sayılmaya çalışılıyor. Ama unutulmasın ki özgür savunma, tarafsız ve adil yargı herkese lazım” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Akıncı Üssü davasında karar açıklandı
Akıncı Üssü davasında karar açıklandı