Öcmenler, “Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin talebi karşılık bulmalıdır”

Tüm Dünya'yı tehdit eden Corona Virüsüne karşı Türkiye'de de önemli tedbirler yeni tedbirleri de beraberinde getirirken Gelecek Partisi'nin Mali Müşavir kökenli Kurucularından ve Politikaları İzleme Kurulu Üyesi Gizem Satıoğlu Öcmenler çarpıcı bir öneri geldi. Türkiye'de 120 Bin civarında Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir bulunduğuna dikkat çeken Öcmenler önerisinde Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan beyanname verme sürelerinin ve diğer vergi yükümlülüklerinin 30 gün süreyle ertelenmesini talep etti.

Öcmenler, “Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin talebi karşılık bulmalıdır”

Gelecek Partisi'nin Mali Müşavir mesleğine sahip Kurucularından ve Politikaları İzleme Kurulu Üyesi Gizem Satıoğlu Öcmenler Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan beyanname verme süreleri ve diğer vergi yükümlülüklerinin 30 gün süreyle ertelenmesi talebinde bulundu.

Tüm dünyada hızla yayılan Corona Virüs salgınının Türkiye'yi de etkisi altına aldığını kaydeden Öcmenler, “Bilindiği üzere salgına karşı Coronavirüs Bilim Kurulu tarafından çeşitli önlemler ve uygulama yönlendirmeleri yapılmaktadır. Yurtdışı seyahatlerin kısıtlanması, eğitim kurumlarının kapatılması, yurtdışından gelenlerin karantinaya alınması, banka lokanta, kahvehane gibi umuma açık yerlerde yoğun insan popülasyonunun seyreltilmesi ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Toplum sağlığı açısından tüm bu düzenlemelere harfiyen uyulması gerekmekle birlikte bu düzenlemelerin ekonomiye olumsuz yansımaları kaçınılmazdır. Bu nedenle acilen mali tedbirlerin alınması da gerekmektedir” dedi.

“Türkiye'de Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler 120 Bin kişiye ulaşan bir meslek grubuyuz, bürolarımızda binlerce çalışanımız, vergi mükelleflerimiz ile Vergi Daireleri, SGK gibi pekçok kurum ve kuruluşla muhatabız” diyen Öcmenler, “Dolayısıyla salgının yayılması açısından en büyük risk gruplarından birini oluşturan ekonomi çevresi adına bu yükümlülüklerini de Muhasebe Meslek Mensupları olan bizler yerine getiriyoruz. Muhasebe hizmeti veren meslektaşlarımız ve görev yapan çalışanları ile birlikte Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu çalışanları da risk altındadır. Tüm bu önemli görevleri icra ederlerken binlerce belgenin elden ele dolaşması, hizmeti yerine getirirken farklı insan grupları ile karşı karşıya gelmek zorunda kalmaktadırlar. Oluşacak temas sonucu enfekte olma riski ile virüsun farklı insan gruplarına taşınarak hızla yayılacağını sağlık bilim kurulu açıklamalarından anlaşılmaktadır. Mali konularda Salgın Hastalıklar durumunda yapılması gerekenlerle ilgili olarak Vergi Usul Kanununun 13. ve 15. Maddelerinde açık olarak belirtilmiştir. 213 sayılı Vergi Usul Kanunun 13. maddesi Mücbir Sebepleri, 15. maddesi de Mücbir Sebeplerle Gecikmeyi içermektedir. Hazine ve Maliye Bakanlığımızdan talebimiz ;vergi yükümlülüklerinin yerine getirilmesi açısından acil durum tedbirleri kapsamında Mücbir Sebep durumunun ivedi olarak tüm yurtta kabul edilip, Beyanname verme sürelerinin ve diğer vergi yükümlülüklerinin 30 gün süreyle ertelenmesidir. TÜRMOB ve Odalarımız, Maliye ve Hazine Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunarak bu talebimizin yerine getirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaları meslektaşlarımızın, kamu çalışanları ve toplumun sağlık güvenliği açısından acil ve zaruridir” diye konuştu.

“Ekonomi çevresinin olmazsa olmazı esnaf, küçük, orta, büyük ölçekli şirketlerin bu zor zamanları en az zararla atlatması yönünde devletimizin ilgili bakanlıklarının düzenlemeler yapması gerekmektedir” diyen Gelecek Partisi Kurucularından ve Politikaları İzleme Kurulu Üyesi Gizem Satıoğlu Öcmenler sözlerini şöyle sürdürdü; “Dün Bankacılık Denetlemeler Kurulu'nun aldığı kredi ödemeleri ve takibiyle ilgili kararlar ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan tüm açıklamalar bu önerimizin ve talebimizin destek bulacağı kanaatini vermektedir. Ekonomi çevrelerinin büyük veya küçük hiçbir girişimcinin İflas riski altında kalmayacağı, şirketlere devlet garantisi adı altında yeni banka kredisi, çeşitli sübvansiyon ve desteklerin verilmesinin gerekli olduğunu görmekteyim.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret