Öcmenler, “İşçi ve Memur maaş zammı insanlık onuruna yakışmıyor”

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu ve Ticaret Politikaları Başkanlığı Üyesi Gizem Satıoğlu Öcmenler İstanbul'da gerçekleşen ve Gelecek Partisi'nin Ekonomi programının anlatıldığı basın toplantısına katıldı. Toplantının verimli geçtiğini kaydeden Öcmenler 2020 Ocak ayı işçi, memur ve emeklilere yapılan maaş zammı oranlarını eleştirerek, Belirlenen maaş zamları insanlık onuruna yakışmıyor” dedi.

Öcmenler, “İşçi ve Memur maaş zammı insanlık onuruna yakışmıyor”

Gelecek Partisi ekonomi kurmayları, partinin ekonomi programını anlatmak üzere Şişli’de bulunan Marriott Otel’de basın toplantısı düzenledi. 2019 yılı ekonomi değerlendirmesinin ve 2020 yılına ilişkin beklentilerin ifade edildiği toplantının verimli geçtiğini kaydeden Öcmenler 1 Ocak 2020 itibariyle 2324 TL olarak açıklanan asgari ücrete ve yüzde 5.49 olarak açıklanan Memur maaş zam oranına tepki gösterdi. Öcmenler, “Libya tezkeresini oldu bittiye getirenler ve Kanal İstanbul'a 110 Milyarı gömenler emekçi kardeşlerimize günlük 10 TL zammı reva görmüşlerdir. Memuru da 5.49 altı aylık zam oranıyla enflasyon canavarına ezdirmişlerdir” dedi.

SOSYAL ADALETİ SAĞLAYAMADILAR

Demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin, liyakat ve ehliyetin olmadığı yerde İşçi ve memurun ekmeğinin tehlikede, esnafın ve çiftçinin ise kaygı içerisinde olduğunu belirten Öcmenler, Kanal İstanbul'u küfe gibi sırtımıza vurmak isteyenler “işçiye günlük 10 TL zammı reva görmüş, asgari ücretten vergi almayı çok görmüştür. 110 Milyar'ı meçhule gömüp, yandaşı kurtarma pahasına para akıtanlar EYT'li emekçi kardeşlerimizin en doğal hakkını çok görüp, ardından da asgari ücretli işçi kardeşlerimize 2324 TL'yi yeterli görerek "Ne haliniz varsa görün" demişlerdir. 300 TL'lik zamla sosyal adaletin sağlanamayacağı bariz bir şekilde ortadadır. diye konuştu.

EKONOMİDEKİ DARBOGAZDAN BOĞAZLARA SARILARAK ÇIKAMAZSINIZ

“Ekonomideki darboğazdan işçinin, memurun, esnafın boğazına sarılarak çıkamazsınız” diyerek sözlerine devam eden Öcmenler, “Her türlü müdahaye rağmen enflasyon çift olmaktan kurturulamamıştır. Açıklanan enflasyon rakamı olan yüzde 11.84 ise adeta bir komedidir. Tüik'in enflasyon sepetinde 418 maddenin yer almakta ve tüm kalemler farklı ağırlık oranına sahip bir şekilde değerlendirilerek gerçeklerden çok uzak bir enflasyon rakamı açıklanarak adeta ortalık güllük gülüstanlık gösterilmeye çalışılmaktadır. Buna göre; Evcil hayvanlar için gıda harcamalarının ağırlık oranı, tavuk etinin ağırlık oranından fazla çıkıyorsa, Araç yedek parçalarının ağırlığı, pirincin bulgurun nohutun iki misliyse, Kargo göndermenin ağırlığı, köprü geçiş ücreti ağırlığının 200 misli olarak hesap ediliyorsa, Evden eve eşya nakliyatının ağırlığı, vapur ücreti ağırlığının ve metro ücreti ağırlığının 100 misliyse, Umreye gidiş ücretinin oranı, okul kitabı, defter, kalem, resim boyası, kırtasiyesi ücreti oranının üç misliyse, Kadınlar için kişisel bakım hizmetlerinin ağırlığı, erkek tıraş malzemeleri ağırlığının beş katıysa, İç çamaşırının ağırlık oranı, etek ceket pantolonun ağırlık oranından fazlaysa tabi ki enflasyon düşük çıkar. TÜİK gerçek istatistik bilgilerden uzaklaşmış birilerini kurtarma derdine düşmüştür” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz maddede yeni corona kısıtlamaları
Dokuz maddede yeni corona kısıtlamaları
Bakan soylu,
Bakan soylu, "Koronavirüs beni bile yere serdi"