Öcmenler, “65 yaş üstü emeklilere maaşları evlerinde ödenmeli”

Coronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üstü emekliler maaşlarını alamadılar. Maaşlarını almak için yasağı çiğneyip PTT ve bankalara giden emekliler ise maaşlarını alamadan cezai tebliğ tutanağı hazırlanıp evlerine geri gönderildiler. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gelecek Partisi Politikaları İzleme Kurulu Üyesi ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler, “Devletimize onca yıl hizmet etmiş, eli, öpülesi büyüklerimize bu yapılanlar reva mı? Evet, tedbir gereği evlerinden dışarı çıkmaları sakıncalı ama bu durumda olanlar tespit edilip gerekli kurumlar ve bankalar tarafından maaşları bizzat evlerinin adreslerine gidilerek ödenmeliydi. Sağlıksal tedbirlere evet ama bu yaşanan tatsızlıklara, üzücü olaylara hayır” dedi.

Öcmenler, “65 yaş üstü emeklilere maaşları evlerinde ödenmeli”

Coronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstüne sokağa çıkma yasağının doğru ama bazı uygulamalar açısından eksik olduğunu kaydeden Gelecek Partisi Politikaları İzleme Kurulu Üyesi ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler her ayın 17'si ile 28'i arasında ödenen emekli maaşlarının nasıl ödeneceğine ilişkin net bir açıklama yapılmamasından dolayı 65 yaş üstü emeklilerin büyük sıkıntı yaşadığına dikkat çekti. Öcmenler yaptığı açıklamada, “Türkiye maalesef ister yanlış ekonomi politikaları, ister diğer siyasi istikrarsızlıklar ve tek adam sevdasıyla 7'sinden 70'ine borç içerisine saplanmış durumda ve her insan gibi 65 yaş üstü emeklilerimizinde yaşamsal ihtiyaçları, ödemekle yükümlü oldukları faturaları ve çeşitli borçları var. Bize gelen bilgilerere göre sabahın erken saatlerinde PTT ve bankalara giden 65 yaş üstü emekli vatandaşlarımızla kurum personelleri arasında nayhoş tartışmalar yaşanmış. Tatsızlığı gidermek için devreye giren Polis memurları da kendilerine gelen genelge çerçevesinde 65 yaş üstü olmalarından dolayı bu emekli vatandaşlarımıza tebliğ düzenleyerek evlerine göndermiş, dolayısıyla bu vatandaşlarımız emekli maaşlarını dahi alamadan evlerine dönmüşler. Tüm bu yaşananları kamuoyunun takdirine bırakıyorum ve soruyorum ki; Evet, herşeyden önemli olan sağlık. Coronavirüs'e karşı tedbirler arasında 65 yaş ve üstünün sokağa çıkmasının önüne geçildi. Peki burumda olan emeklilerimiz daha önceden tespit edilerek maaşları görevlendirilmiş personeller aracılığıyla imza karşılığında bizzat evlerinden teslim edilemezmiydi? En doğal hakkı olan emekli maaşını alabilmek için gelen bu emekli vatandaşlarımıza cezai işlem uygulayıp tebliğ edip, emekli maaşını dahi alamadan geri göndermek yerine uygun bir dille anlatılma yoluna gidilmiş olsaydı daha sağlıklı olmazmıydı?” diye konuştu.

HANİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA EMEKLİ MAAŞI YOKTU?

Ekonomik tedbir kararlarını açıklaması esnasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “En düşük emekli maaşı Bin 500 olacak” ifadesine eleştiride bulunan Öcmenler sözlerine şöyle devam etti, “Hani! Asgari ücretin altında emekli maaşı alan yoktu? Hükümet ve Sayın Cumhurbaşkanı bu sözüyle kendi kendiyle çelişmiştir. Coronavirüsle ilgili olarak Ekonomik İstikrar Kalkanı adı verilen önlemler durumun ciddiyetiyle örtüşmemektedir. Bu önlemler sadece ve sadece “sermayeye kalkan” paketidir. Paketin açıklandığı toplantıya katılan sermaye çevreleri ve destekçileri üçer metre mesafeyle oturtulmuştur ama şu an fabrikalarda çalışan, sokakları süpüren, çöpleri toplayan, hastanelerde görev yapan, şantiyelerde çalışan işçilerin, Bu ay içerisinde beyannameler başta olmak üzere ağır iş yükü altında çalışmaya devam etmek mecburiyetinde bırakılan Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler ve onların yanında çalışan emekçilerin iş güvencesi ve sağlıkları bu pakette yer almamıştır. Halkın eve kapandığı koşullarda uçuşlarda KDV indirimi gibi akıl dışı bir önlem pakette yer almıştır ama elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturalarını ertelemek ve bunlarda KDV’yi sıfırlamak akıllara bile gelmemiştir. Böylesine vahim bir ortamda pakete konut kredisinin kolaylaştırılması gibi vicdanları sızlatan bir öneri dahi girebilmiştir ama halkın halk can derdine, iş ve aş derdine dair pakette sadece nasihatler yer almıştır. Halk iş, aş ve can derdindeyken sermayenin şımarıklığını yansıtan bu paketin hazırlanma biçimi de içeriği de yanlıştır, eksiktir, hatalıdır. Bilime, akla, hukuka uygun değildir. Hükümet süreci tek adam zihniyeti ile şeffaf olmayan bir anlayışla yürütmeye çalışmaktadır. Bu yaklaşım hatalıdır. Koronavirüsle mücadele hep birlikte başarılabilecek bir mücadeledir ve halkın sağlığından daha kıymetli bir şey yoktur.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Salih Hızlı güven tazeledi
Salih Hızlı güven tazeledi