Öcmenler, “14 Mayıs 1950 Türkiye tarihinde bir milattır”

Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler 14 Mayıs 1950'de Demokrat Parti'nin (DP) iktidara gelişinin 70. Yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Öcmenler mesajında, “14 Mayıs Milletin sesini yükseltip, “yeter söz milletindir” dediği ve tek parti iktidarını devirip milletin iktidara geldiği gün, Türk siyasi hayatı ve Türkiye’nin kalkınma hareketleri açısından bir milattır” dedi.

Öcmenler, “14 Mayıs 1950 Türkiye tarihinde bir milattır”

Demokrat Parti’nin (DP) 14 Mayıs 1950’de “Yeter söz milletin” diyerek Celal Bayar ve Adnan Menderes liderliğinde iktidara gelişinin 70. Yılını yaptığı yazılı açıklamayla kutlayan Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler Demokrat Parti’nin 7 Ocak 1946'da kurulan ve dört yıl sonra 14 Mayıs 1950'de yapılan seçimlerde 27 yıllık tek parti dönemini sona erdiren, Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk defa serbest seçimle iktidarı kazanan Türk siyasi partisi olduğunu vurgulayan Öcmenler, “Celal Bayar, Adnan Menderes ve arkadaşları CHP’den istifa ederek yeni bir başlangıcın ateşini yakmışlardı. Türkiye, artık tek parti iktidarından bıkmış ve bir nefes almak istiyordu. Milletin maddî ve manevi hayatına en acımasız darbeler indiren militarist zihniyete darbe vurulma zamanı geldiğine ve demokrasiye inanan Celal Bayar, Adnan Menderes ve arkadaşları, “Yeter söz milletin” nidası, inancı ve hedefiyle milletin teveccühünü de arkasına alarak 27 yıl tek başına iktidarda önemli kalkınma hamlesine imza atmıştır. O nedenle 14 Mayıs 1950 Türk siyasi tarihi ve Türkiye açısından bir milattır” diye konuştu.

Demokrat Parti’nin tam teşkilatlanmadan 1947’de genel seçimlere gittiğini ve o dönemin o dönemin iktidarının “Açık oy gizli tasnif” hilesi ile Demokrat Parti’nin aldığı bir çok oyları iptal ettirdiğini kaydeden Öcmenler, “Bu vesile ile 1950’ye kadar sürecek süreçte Demokrat Parti meclise girememişti. 1950 seçimlerinde tam bir muzafferiyet ile Demokrat Parti, “Yeter söz milletin” diyerek tek başına iktidara geldi. Kazanılan kutlu zaferin ardından Celal Bayar Cumhurbaşkanı seçilmiş, Adnan Menderes Başbakan olmuştu. Merhum Menderes ilk bakanlar kurulu toplantısında ezanın aslî vaziyetinde okunması için karar aldırmış, bu tavrı Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulundaki bazı bakanların itirazlarına rağmen ezanın aslî vaziyetinde okunması dönemin CHP’li milletvekillerinin de müsbet oyları ile meclisten geçmiştir. Demokratlar, daha sonraki yıllarda çeşitli baskı, tehdit ve darbelere uğratılarak bir çok cendereden geçmişlerdir. Türkiye siyaset tarihi içinde Demokrat Parti döneminde, özellikle hak, hürriyetler başta olmak üzere ekonomi, dış ve iç ilişkiler gibi pek çok sahada pek çok yenilik ve güzellik ülkeye kazandırılmıştı. 14 Mayıs 1950 yılıyla birlikte Türkiye geniş bir halk kitlesinin birlikteliği ve ideol heyecan fırtınasıyla büyük bir değişime sahne olmuştur. Bu süreç demokrasinin geniş halk kitleleri tarafından değerlendirilmesi iktisadi sonuçları çok büyük olan gelişimlere de yol açmıştır. Bu değişim ve gelişim Türkiye'nin emperyal batı ülkeleri özentisinden kurtulup bende varım dediği bölgesel ve küresel güç olma yolunda ki attığı adımların ilk basamaklarıdır” diye konuştu.

“İktidarını milletiyle paylaşan ve üretimden yana olup kendi öz kaynaklarını kullanma yolunu seçen Demokrat Parti’nin bu başarısı ne var ki o dönemde birilerini rahatsız etmiş ve Adnan  Menderes ile arkadaşları emperyalist egemen güçlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin hedefi haline gelmişti. Bu süreçte emperyalist egemen güçlerin dayatmasıyla ülkemizdeki taşeronları tarafından Türkiye'nin ilerleme süreci durdurulmak istenmiştir. Vesayetçi rejim savunucuları, darbeciler, iç ve dış işbirlikçiler Türkiye'nin ilerleme ve lider ülke olma sürecini sürekli sekteye uğratmak istemişlerdir. Bu kirli eller ve işbirlikçiler Ülkemizde saygın beyefendiliğiyle milletinin gönlünde yer bulan, gerçekleştirdiği kalkınma hamleleriyle Türkiye'yi her geçen gün muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için tüm gayretlerini başarılı bir şekilde sergileyen Adnan Menderes ve arkadaşlarını sudan ucuz bahanelerle darağacına yollarken aynı zamanda Demokrat Parti'yi nasıl kapatırız hesaplarını yapmışlardır. Adnan Menderes'in kendisini asma kararı verenlere cevabı ise son derece manidar ve üstün olgunlukta idi; 'Sizlere dargın değilim, sizin ve diğer zavatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde, değiniz ki Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için müteşekkirdir. İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi silahların gölgesinde yaşayan kahraman efendinize acaba söyleyebilecek misiniz? Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950'de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaksınız. Ama şimdi milletle el ele verecek Adnan Menderesin ölümü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Amma buna rağmen merhametim sizlerle beraberdir' demiştir. Menderes'in sözleri dediği gibi bu halkın laneti her daim darbecilerin ve onların takipçilerinin üzerinde, elleri ise yakalarında olmuştur. vesayetçi, cuntacı rejim savunucularının günümüzdeki uzantıları şunu çok iyi bilsinler ki belki o dönem Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam ettiler ama kalbinden atamadılar. Halkının gönlünde taht kuran Demokrat Parti'yi kapattılar ama demokrasi yürüyüşünü asla engelleyemediler. Gün tıpkı 14 Mayıs 1950’de olduğu gibi demokrasiye inananların günüdür. Gün millet iradesinin tescillendiği ve hayat bulduğu gündür. Gün, ben demokratım diyenlerin günüdür. Gün Türkiye’nin geleceğini inşa etme günüdür. Gelecek Türkiye için demokrasiye, inanç, teşebbüs ve fikir hürriyetini yeniden inşa etme, tek adam rejiminin yanlış yönetimine son verme ve demokrasiye sımsıkı sarılmak için açılan bir aydınlanma ve insan hak ve özgürlükleri için kurulmuştur" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Akıncı Üssü davasında karar açıklandı
Akıncı Üssü davasında karar açıklandı