İstanbul seçimlerinde gözler YSK kararına çevrildi

31 Mart yerel seçimlerinin ardından İstanbul'da 'usulsüzlük' gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yapılan itirazla ilgili kararın bugün açıklanması bekleniyor.

İstanbul seçimlerinde gözler YSK kararına çevrildi
AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) bu kentte seçimlerin yenilenmesini talep ediyor.
YSK, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir ve Büyükçekmece, MHP’nin İstanbul geneli ile Maltepe ilçelerinde seçimlerin yenilenmesine ilişkin başvurularını inceledi.
İstanbul seçiminin iptaline karar verilirse tekrar sandık başına gidilecek.
Kritik seçim kararını verecek YSK'nın yapısı nasıl?
"Yüksek Seçim Kurulu hem idari hem de seçim yargısı ile görevli, verdiği kararlara karşı hiçbir merciye başvurulamayan, nevi şahsına münhasır, bağımsız bir kuruldur." YSK'nın internet sitesinde kurumun işleviyle ilgili bu açıklama yapılıyor.
16 Şubat 1950'de kurulan YSK'nın seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme, kesin karara bağlama görevi bulunuyor.
Seçimlerin genel yönetim ve denetimini yürüten YSK'nın 7 asil ve 4 yedek üyesi var.
Üyelerin altısı Yargıtay, beşi Danıştay Genel Kurullarınca, kendi üyeleri arasından üye tamsayılarının salt çoğunluğunun gizli oyu ile belirleniyor.
Bu üyeler gizli oyla ve salt çoğunlukla bir başkan ve başkanvekilini seçiyor.
Gözler YSK Başkanı Sadi Güven'de
Yerel seçimlerin ardından merakla beklenen 'İstanbul'da seçim tekrar edilecek mi?' sorusunun cevabını YSK Başkanı Sadi Güven açıklayacak.
YSK Başkanı Sadi Güven, kuruma gelişinde basının sorularına cevap vermedi
Seçim yenilenirse CHP boykot mu edecek?
31 Mart seçimlerinde İstanbul sonuçlarının iptal edilmesi durumunda Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Ankara kulislerinde CHP'nin seçime katılmayacağı konuşuluyor. Ancak parti içinde farklı görüşlerin olduğu ve bu konuda net bir kararın alınmasının zor olduğu düşünülüyor.
Binali Yıldırım tekrar aday olacak mı?
İstanbul'da seçimlerin yenilenmesi durumunda Binali Yıldırım'ın yeniden aday olup olmayacağıyla ilgili soruya cevabı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz verdi.
İstifa ve ölüm olmadığı sürece aynı adaylarla seçime gidileceğini belirten Yavuz "Adaylar, aynı adaylar, aynı seçmen olacak. Sandık başkanlarının aynı olacağını düşünemeyiz. Çünkü orada tam bir kanunsuzluk var" dedi.
İmamoğlu: 'Bir oyla da bir milyon oy farkla da seçilirsiniz'
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul seçimleri için vereceği karara ilişkin, "Yüksek Seçim Kuruluna itirazda bulunmuş olabilirler ama YSK demokrasi, ülkenin ve şehrin geleceği, bu ülkenin uluslararası alanda demokrat bir ülke olduğunun ispatı adına yarın en doğru kararı verecek ve Türkiye'nin önünü açacaktır." dedi.
Ekrem İmamoğlu, Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezinde düzenlenen "İstanbul Gönüllüleri" etkinliğine katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını tüm İstanbullularla birlikte en güzel şekilde kutlamak için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyleyen İmamoğlu, YSK'nın İstanbul Seçimleriyle ilgili vereceği karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
"Yarın ile ilgili bir sürecimiz var" diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: "Seçim biteli yaklaşık 36 gün oldu. İstanbul'da seçimin sonuçlanmaması adına birileri ellerinden geleni yapıyor. Yuh çekmek yok. Çünkü, birilerinin söylediklerine dışarıdaki kargalar bile gülüyor. Siz de gülün. Tepkilerimizi gülerek göstereceğiz. 'Bir oyla bile seçilsen belediye başkansın' dediler. Sonra, '14 - 15 bin farkla belediye başkanı mı olunurmuş' dediler. Bazılarının bizi düşürmek istedikleri ortamlara düşmeyeceğiz. Bir oy farkla bile seçilirsiniz. Bundan bir medet ummak kadar aklı kıt bir şey olunamaz. Üzülüyorum. Bir oyla da, bir milyon oy farkla da seçilirsiniz. Bir kişi size fazla oy vermişse seçimi kazandınız demektir. Yüksek Seçim Kuruluna bir sürü itirazda bulundular. Elbette itiraz etmek demokratik bir haktır. Bunu anlıyoruz. Yalnız, her gün başka bir bahane bulmak, inanın bin yıl düşünsem aklıma gelmeyecek kavramlar üzerinden tartışmalar açtılar. Hatta bu tartışmalar üzerinde en son şu var: 'Bir şeyler oldu ama tam anlatamıyoruz. Bir şeyler var. Aslında Cumhuriyet Halk Partisi de bir şey yapmadı ama yine de bir şeylerin olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir komedi dünya tarihinde yok."
'YSK en doğru kararı verecektir'
Tek zarfta dört farklı seçim için oy kullanıldığını, muhtarlık, ilçe belediye meclisi ve ilçe belediye başkanlığı seçimleri için kullanılan oylarda bir sakınca görülmediğini fakat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sorun varmış gibi gösterildiğini kaydeden İmamoğlu, "Bir zarfta dört seçim için oy kullandık. İBB Başkanlığında kendi istedikleri seçilmedi diye, neymiş 'İBB Başkanlık seçimleri şaibeli'ymiş. 'İstanbul adına doğru karar olmamış.' Yapmayın, etmeyin, sizin adayınız seçilmedi diye bir seçime 'şaibeli' diyemezsiniz. Kavgadan, tartışmalardan, kötü dilden, münakaşalardan bu millet bıktı, usandı. Dolayısıyla bu seçim bitmiştir. Bu seçimin sonucu nettir. Yüksek Seçim Kuruluna itirazda bulunmuş olabilirler ama YSK, demokrasi, ülkenin ve şehrin geleceği, bu ülkenin uluslararası alanda demokrat bir ülke olduğunun ispatı adına yarın en doğru kararı verecek ve Türkiye'nin önünü açacaktır. Bu kadar net." şeklinde konuştu.
Yıldırım: Son karar YSK'nındır
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "Seçimler sonrası gelişen olaylar hukuki bir sürece girmiştir. YSK de İstanbul seçim sonuçlarına göre partimizin ve MHP’nin şikayetlerini inceledi. Zannediyorum yarından itibaren bir karara varacak.'' dedi.
"Seçimler sonrası gelişen olayların hukuki bir sürece girdiğini" belirten Yıldırım, şunları kaydetti: "Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) İstanbul seçim sonuçlarına göre de partimizin ve MHP’nin şikayetlerini inceledi. Zannediyorum yarından itibaren bir karara varacak. Başından beri söylediğimiz bir şey var, tek karar merci YSK’dır. Herkesin bu karara rıza göstermesi gerekir. Biz bunun sonucunu bekliyoruz. Bu seçim sonrası olaylar, yanlışlıklar, olaylarla ilgili her şeyi söyledik, bize düşen beklemektir. Zaman zaman çeşitli yorumlar yapılıyor, dün bir yazar iptal edilebilir, reddedilebilir veya İmamoğlu'ndan alınıp bir başkasına verilebilir diye. Öyle bir şey yok. Sonuçlar alınıp bir başkasına verilmesi gibi sonucu yok. Tamamen yanlıştır. Öyle bir talebi ne partimiz ne de biz yaptık. Milletin iradesi sandıkta tecelli etmiştir. Vatandaşların verdiği oyların hak edilen yere gidip gitmediğinin mücadelesini verdik, üzerimize düşeni yaptık. Karar YSK'nındır.''
Bahçeli: Parti olarak seçimin yenilenmesinden yanayız
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Parti olarak İstanbul'da seçimin yenilenmesinden yanayız. Demokrasiye leke sürülmesine, milli iradenin karartılmasına sessiz kalamayız." ifadelerini kullandı.
Bahçeli, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İstanbul seçimlerinde pek çok kuşku ve karanlık noktanın olduğunu belirterek, sandık yolsuzluğu konusunda teşvik edilmiş iddiaların Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunulduğunu anımsattı.
Şaibeler ve organize usulsüzlüklerin vahim tartışmalara neden olduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti: "Yüksek Seçim Kurulunun birkaç gün içinde bir karara varacağı anlaşılmaktadır. Parti olarak İstanbul'da seçimin yenilenmesinden yanayız. Demokrasiye leke sürülmesine, milli iradenin karartılmasına sessiz kalamayız. Elbette YSK'nin vereceği karara saygımız olacaktır. Bu kararın da maşeri vicdana uygun olacağı inancındayız. Beklediğimiz gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Maltepe ve Büyükçekmece Belediye Başkanlığı seçimleri tekrarlanırsa, ki hukuken ve ahlaken olması gereken de budur, o zaman seçim gününe kadar İstanbul’da bulunacağım, karargahımızı İstanbul'da kuracağım."
'Türkiye bir hukuk devletidir'
Bahçeli, CHP'li yöneticilerin YSK üyelerini tehdit eden sözleri ile aba altından sopa gösteren edep ve terbiye dışı ifadelerinin hukukun ihlali ve demokrasinin hazımsızlığı olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Yüce Divan hatırlatması yapmaları utanç verici bir kokuşma halidir. Neymiş, YSK üyeleri Kızılay'da gezemezlermiş. Bu üslup kabadır, yaralayıcıdır, tahammülsüzdür, bayağıdır. YSK'yi baskı altına almak, şantaj diline başvurmak CHP'nin içine düştüğü çaresizliğin ve telaşın eseridir. Türkiye bir hukuk devletidir. Hakimlerin vicdan ve iradelerine ipotek koymak hiç kimsenin harcı ve haddi değildir. CHP bu tarihi hatadan dönmelidir. CHP’li sözcüler rüzgar ekeyim derken fırtına biçeceklerini bilmelidir."
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Salih Hızlı güven tazeledi
Salih Hızlı güven tazeledi