Davutoğlu'nun Kurucular Kurulunda Manisa'dan 2 isim var

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başbakanlarından Ahmet Davutoğlu'nun yeni kuracağı partinin Kurucular Kurulu listesinde yer alan 100 isim Bolu Abant'ta kamp yaptı. Kurucular Kurulunda dikkat çeken isimler yer alırken Manisalıların çok yakından tanıdığı isimlerden AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı ve 24.25.26. Dönem Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ile Mali Müşavir ve siyasetçi Gizem Satıoğlu Öcmenler'de kurucular kurulunda yer alıyor. Kurucular Kurulunun toplam 125 kişiden oluşacağı belirtildi.

Davutoğlu'nun Kurucular Kurulunda Manisa'dan 2 isim var

Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ve ekibi kuracağı yeni oluşumda parti içi örgütlenmeyi büyük ölçüde tamamladı. Ulusalajans.com haber sitesinin edindiği bilgilere göre Davutoğlu'nun kuracağı partinin program ve tüzüğü de tamamlanmak üzere.

PARTİNİN ADI NE OLACAK?

Partinin hangi adı alacağı konusu hala netlik kazanmazken bu konuda 5 adın öne çıktığı bilgisine ulaşıldı. Şu ana kadar öne çıkan Bizim Parti, Bizim Türkiye Partisi, Söz Partisi gibi parti adları arasında tercih yapılacak. Kurucular Kuruluna girecek olan 125 ismin tamamlandığı ve Türkiye genelinde 25 İl Başkanı adı netlik kazandı. Kurucular Kuruluna giren isimler arasında Manisalıların da yakından tanıdığı AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı ve 24.25.26. Dönem Manisa Milletvekili aynı zamanda Büyük Birlik Partisi'nin kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun kadim dostu Doç. Dr. Selçuk Özdağ ile Mali Müşavir ve siyasetçi Gizem Satıoğlu Öcmenler'de bulunuyor. 125 kişiden oluşan Kurucular Kurulu Listesinde eski Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı duayen siyasetçi Feridun Bilgin, YÖK eski Başkanı eski Polonya Büyükelçisi Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan. Basın Dünyasından Gazeteci Yazar Etyen Mahçupyan, Hakan Albayrak, Best FM Haber Müdürü Ufuk Karcı, Viyana eski Büyükelçisi Ümit Yardım, 15 Temmuz hain darbe girişiminde eşive oğlu Şehit olan Nihal Olçok, HDP 24. 25. Dönem Mardin Milletvekili Mehmet Ali Arslan, Aydın Efeler İlçesi eski Belediye Başkanı Mesut Özakcan, Alevi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Doğan Demir ve yine Alevi kültür Derneklerinin ağır isimlerinden Dinçer Türkmen, eski Şırnak Valisi Mehmet Aktaş'ta yer alacağı kulis bilgileri arasında. Selçuk Özdağ, Ali Sarıkaya, Ömer Ünal, İbrahim Turhan, Feramuz Üstün, Cemalettin Kani Torun, Cuma İçten, Talha Erol Durmaz, Coşkun Çakır, Abdullah Başçı, Ayhan Sefer Üstün, Mustafa Öztürk, Selim Temurci, Kerim Özkul, İhsan Özkes, Hasan Hüseyin Bozok, Mehmet Ali Pulcu, Nedim Yamalı gibi isimlerin de ilk günden bu yana Davutoğlu ile birlikte hareket ettiği ifade ediliyor.

BİLİR VE KAVALOĞLU DAVUTOĞLU EKİBİNDE Mİ?

Davutoğlu'nun kuruluşunu çok yakında açıklayacağı partisinde Büyük Birlik Partisi'nin ve Demokrat Parti'nin önde gelen ve ağır isimlerinin de yer alması partinin siyaset sahnesinde iddialı olacağının bir diğer ispatı. Adnan Menderes Misyonu'nun ve Demokrat Parti'nin önde gelen isimlerinden Hasan Serdar Bilir bu isimler arasında dikkat çekiyor. Bilir aynı zamanda Adnan Menderes'in kader ve yol arkadaşı olan 27 Mayıs 1960 darbesinde idam edilen dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın da yeğeni. Yine Kurucular Kurulunda adı geçen isimlerden birisi de Demirkırat Demokratlar Konfederasyonu Genel Başkanı duayen siyasetçi Fatih Kavaloğlu. İsmi ne kadar geçse de Kavaloğlu'nun şu an yurt dışında bulunmasından dolayı listede yer alıp almayacağı konusunda net bir açıklama yapılmadı. Dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Davutoğlu ve ekibinin teşkilatlanmalara verdiği ayrı bir önem. Yeni kurulacak olan partinin en geç kuruluşunu 20 Aralık'a kadar açıklayacağı ve Türkiye genelinde tüm illerde teşkilatlanmalarını tamamladıkları ulusalajans.com 'un ulaştığı bilgiler arasında. Tam anlamıyla Davutoğlu'nun partisi gelen bilgilere göre ete kemiğe bürünmüş durumda.

İDDİALI BİR KADRO İLE YOLA ÇIKILACAK

Parti kuruluş aşamasında bir diğer dikkat çeken husus ise kurulacak partinin bir küskünler partisi ya da ya da siyasi ideoloji partisi olmayacağı. Zira Kurucular kurulunda eski ülkücülerden, muhafazakar milliyetçi kesimden, Kürt seçmene hitap edecek eski HDP'li Milletvekilli ve diğer isimlerden, Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Doğan Demir'le yine Alevi kültürü camiasının etkili isimlerinden Dinçer Türkmen'in, basının aykırı seslerinden Etyen Mahçupyan'ın, Şehit Annesi ve eşi Nihal Olçok'un da yer alması bunun bir göstergesi.

BABACAN KURULUŞUNA ÇATIDAN BAŞLADI?

Ulusalajans.com haber sitesinin ulaştığı bilgilere göre Davutoğlu'nu partisinin kuruluşunu en geç 20 Aralık'a kadar açıklayacağı ancak yine yeni bir parti kurma aşamasında olan Ali Babacan'ın parti kuruluş aşamasının beklenildiği gibi Aralık ayında değil 2020 yılının Şubat ayını bulacağı kaydedildi. Babacan'ın ise parti kuruluş aşamasında Davutoğlu gibi teşkilatlardan başlamayıp önce parti çatısında yer alacak olan isimleri belirlediğini daha sonra teşkilatlanmaya ağırlık vereceği için kuruluş sürecinin uzadığı yine kulislerde konuşulan bilgiler arasında Babacan grubu kısa bir süre önce Beşir Atalay önderliğinde Kürt sorunu adı altında bir toplantı düzenledi. Ufus Uras'ın da o toplantıya davet edildiği belirtilirken HDP eski Milletvekillerinden Altan Tan'ın Babacan ekibine katılması bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret