AK Parti'den İlker Başbuğ'un iddialarına sert tepki

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasıyla ilgili 2009'da TBMM'den geçen düzenlemeyi hazırlayanları 'FETÖ'nün siyasi ayağı için örnek göstermesine AKP'den sert tepki geldi.

AK Parti'den İlker Başbuğ'un iddialarına sert tepki

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Meclis'in mutlak dokunulmazlığının ihlal edildiğini söylerken, "Arkadaşlarımız, kendilerini FETÖ mensubu gibi etiketleyen bu yaklaşıma karşı yasal haklarını kullanacaklar" dedi.

Başbuğ, geçen hafta Haber Global'de konuk olduğu programda, 26 Haziran 2009'da Meclis'ten geçirilen torba yasadaki 'asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması'na ilişkin maddeyi hatırlatmış ve "26 Haziran 2009'daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur" demişti.

"Emekli Orgenaral düzenlemede imzası olanları FETÖ mensubu olduğunu iddia etti"
AKP MYK toplantısı sonrası basın toplantısı düzenleyen parti sözcüsü Çelik, Başbuğ'un sözlerine tepki gösterirken, İlker Başbuğ'u Meclis'in mutlak dokunulmazlığını ihlal etmekle suçladı ve itham edilen parlamenter arkadaşlarının yargıya başvuracağını açıkladı. Söz konusu düzenlemenin uzlaşıyla geçtiğini belirten Çelik şunları söyledi:

"FETÖ'nün siyasi ayağı var mıdır yok mudur tartışması devam ediyor. Emekli Orgenaral yasal düzenlemede altında imzası olanların FETÖ mensubu olduğunu iddia etti. Emekli bir askeri bürokratın TBMM üyelerini terör örgütünün üyesi olarak değerlendirmesi, kanun teklifini kim hazırladıysa yasamanın üyelerini suçlaması son derece vahim yaklaşımdır. Elinde bilgi belge olan varsa bu araştırılsın. Şunu bunu suçlamak bu mücadeleyi sulandırmaktan başka bir işe yaramaz."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Salih Hızlı güven tazeledi
Salih Hızlı güven tazeledi
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak