AK Parti'de 40 İl açıklandı. Manisa Özdağ'ı bekliyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 40 ilin belediye başkan adayını açıkladı. Açıklanan iller arasında Manisa yer almazken ulusalajans.com haber sitesi partili partisiz herkesimden vatandaşa "AK Parti'nin Adayı kim olmalı?" sorusunu sordu. Gerçekleşen kamuoyu araştırması sonucunda AK Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığında Selçuk Özdağ ismi öne çıkarken gerekçeleri ise genel bir analizle açıklandı. İşte tüm ayrıntılar ve Selçuk Özdağ gerçeği...

AK Parti'de 40 İl açıklandı. Manisa Özdağ'ı bekliyor
2004 yılından beri Manisa seçimlerine baktığımız zaman Ak Partinin %34 ile %46 arası ortalama %39 oy aldığı, CHP’nin 13 ile 29, ortalama %21 aldığı, MHP’nin ise %11 ile %40 arası, ortalama %25 oy aldığı görülüyor.
Buna göre:
1- Yerel seçimlerde 2004 yılı sonrası CHP’nin oylarında MHP lehine kayma olduğu açıkça görülüyor.
2- Üç yerel seçimde de Ak Partinin Manisa’da aldığı oylar, partinin bu ilde aldığı en düşük oylar olarak görülüyor. (%35-34-36). Halbuki partinin genel seçimler ortalaması (%40-46-36-43-39) %40 ‘dır. Bu yaklaşık %5 lik kaybı da tamamen aday tercihi olarak değerlendirebiliriz.
3- Ege genelinde MHP’nin oylarının çok büyük bölümünün, Anadolu ile kıyaslanmayacak ölçüde İYİ Parti’ye kaydığı göz önüne alındığında, Manisa’da 24.6.2018 genel seçiminde aslında MHP’nin oyu olarak görünen %11,3 oy oranının çok büyük bölümünün Ak Parti’den gelen oylar olduğu düşünüldüğünde aslında pazarlık konusunun, en az %40 oyu olan Ak Parti adayı ile CHP ve İYİ Parti oyları olmaksızın %10 ‘u bile bulması zor MHP adayı arasında geçtiği ve bunun da nasıl bir zorlama olduğu gözlerden kaçmamakta.
4- Yerel seçimlerde maalesef AK Parti bu şehirde bir akıl tutulması yaşamakta ve sanki basireti bağlanmaktadır. Bu seçimde de yukarıdaki tablo ve tespitler göz önüne alındığında Manisa’nın bu seçimde de aynı akıl tutulmasıyla hareket ettiği bütün Manisa AK Parti seçmenini daha şimdiden tedirgin etmekte.
5- MHP adayı Cengiz Ergün, Cumhur ittifakı sonucu kendisinin aday gösterilmeme ihtimalini bir süredir düşünmekte bu yüzden de böyle bir ihtimalin gerçekleşmesi halinde kendini İYİ Parti ve CHP ittifakının adayı olarak da hazırlamaktadır. Bunun için de bir süredir İYİ Parti İl Başkanı ile yakın temasını da kontrollü olarak sürdürmekte olduğu iddia edilmekte...
6- Muhtemel bir CHP + İYİ Parti ittifakının oy oranı en az %40’dır ve buna karşı AK Parti’yi ve Cumhur İttifakını bu oy oranının üstüne taşıyacak tek aday da Doç.Dr. Selçuk Özdağ
7- Yine muhtemel bir üç adaylı seçimde; Cengiz Ergün’lü MHP, AK Parti ve CHP + İYİ Parti seçiminde diğer adaylar kim olursa olsun Cengiz Ergün’ün yeri ancak Üçüncülük.
8- Gerek Sosyal Medya takiplerinden gerekse il teşkilatı ve ilçe teşkilatlarının ziyaret raporlarından tespit edilebileceği gibi AK Parti teşkilatlarını, tarihinden beri en fazla ziyaret eden milletvekili hatta Ak Parti yetkilisi, açık ara Selçuk Özdağ.
Bu yüzden il genelinde Ak Parti oylarına negatif etki eden, özellikle kuzey ve doğu bölgesi ilçe oylarında CHP ve MHP’ye kayan oyları Ak Partiye çekebilecek tek aday yine Selçuk Özdağ olacak...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın