AK Parti ile MHP ittifakında aday sıkıntısı

MHP ile AK Parti arasında yürütülen ittifak görüşmelerinde yedi ilin üzerinde durulduğu, bunlardan üçünde sıkıntı olduğu siyaset kulislerine yansıdı. Bu iller arasında Manisa'da var. Zira İttifakın adayı olarak adı geçen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün AK Partili teşkilatlarla arasının hiç bir zaman iyi olmadığı ve AK Partililerin "Eğer İttifakın adayı Cengiz Ergün olursa bizim ona verecek oyumuz yok" dediği ifade ediliyor

AK Parti ile MHP ittifakında aday sıkıntısı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın, MHP’nin üç büyük ilde aday göstermemesine karşılık olarak “Mutabakat varsa, karşılıklı jest de olacaktır” demesi üzerine gözler jestin olası adreslerine çevrildi. Her ne kadar Erdoğan bu ifadeleri kullanmış olsa da AK Partililer Cengiz Ergün'e sıcak bakmıyorlar ve 5 Milletvekili çıkardıkları Manisa'da sürekli kendileriyle ters düşen MHP'li Belediye Başkanı Cengiz Ergün adının telaffuz edilmesine tepki gösteriyorlar. Görüşmeler Adana, Mersin, Isparta, Manisa, Iğdır, Osmaniye ve Kars üzerinden yürütülüyor. Bunlardan Adana, Manisa ve Isparta’da ise bazı sıkıntıların olması dikkat çekiyor.
AK Partililer Manisa'da Özdağ'ı aday görmek istiyor
AK Parti kulislerinde, partinin MHP’li mevcut Manisa Büyükşehir Belediye başkanı Cengiz Ergün’e destek vermesi durumunda MHP’nin de seçimi alamayabileceği değerlendirmeleri yapılıyor. Ayrıca AK Parti’den Manisa’ya aday adayı olan Selçuk Özdağ faktörüne de işaret ediliyor. Özdağ’ın, şimdilik İYİ Parti’den gelen adaylık teklifini kabul etmediği ancak AK Parti’nin kendisini aday göstermemesi durumunda yeni bir değerlendirme yapacağı da konuşuluyor.
Isparta’da eleştirel başkan sorun oldu
MHP’nin adayı mevcut belediye başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın AK Parti’ye yönelik sık sık eleştirel açıklamalar yapmasının AK Parti’de sıkıntı yarattığı ifade ediliyor.
Adana’da AK PARTİ Sözlü’yü beğenmiyor
AK Parti’nin adı MHP tarafından yeniden aday olarak açıklanan mevcut belediye başkanı Hüseyin Sözlü ile seçimin kazanılamayacağı iddiası var. MHP ise açıklanmış bir adayı geri çekmeyi mümkün görmüyor.
Iğdır’ta sıkıntı yok
2014 yerel seçimlerinde MHP’nin yüzde 42.4 oy almasına karşın yüzde 1.8 oy farkla BDP’ye (HDP) kaptırdığı Iğdır’da MHP lehine ortak adayla girilebileceği ifade ediliyor.
Kars’ta MHP önde
2014’teki seçimlerde Kars’ta MHP yüzde 28.4, AK Parti ise yüzde 25 oy almıştı. MHP, AK Parti’yle arasında yaklaşık yüzde 2.5 oy farkı bulunan Kars’ı istiyor.
Mersin ve Osmaniye
MHP’nin bir önceki seçimde kazandığı Mersin ve Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’yi de istediği biliniyor.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret