15 GÜN İÇİN ÖLDÜRÜYORLAR
Nezih Varol

15 GÜN İÇİN ÖLDÜRÜYORLAR

Reklam

Bu memletin doktorları, profesörleri, hatta ordinaryüsleri var, bunlar biliminsanı, bilimin emrinde ömür vermişler, onlar bilmeyecek de, kara cahil, yarım akıl, kıt beyinliler mi bilecek?

Koronavirüs Türkiye'nin kapısını daha çalmamışken ve sınırımızdan içeri henüz girmemişken biliminsanlarımız uyarmış ve "En az 15 gün yüzde 100 izolasyon şart" demişlerdi.

Ancak bu 15 günlük sürenin kendilerine büyük ekonomik kayıplar vereceğini söyleyen holding sahipleri fabrikalarını kapatmayı ret ederek, milyonlarca işçiyi ölümü pahasına çalıştırmayı sürdürdü.

İşin üzücü tarafı bu holding sahipleri işlerini fabrikalarına gitmeden, evden takip ederken, işçileri koronavirüsle başbaşa bıraktı, bu adil olmayan uygulama için de hükümetin tam desteğini aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmalarda fabrikaları kapatmayı göze alamayacaklarını, bunun ülke ekonomisine büyük zararlar vereceğini defalarca söylemesine rağmen, aynı Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yaşam eve sığar, evde kalın" uyarısında bulundu.

Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan bir sorunun cevabını veremedi, bir yol gösteremedi; eğer evde kalınacaksa, işe nasıl gidilecekti?

Öyle ya, zaten çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar evdeydi, ama sorun geriye kalan milyonlarca çalışanın nasıl işe gitmeden evde kalabileceğiydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan işçilere, memurlara, tüm çalışanlara işyerlerine gitmelerini söyledi, ekonomiyi durduramayacağını belirtti, fabrikaların çalışacağını ifade etti.

Bu süreçte milyonlarca fabrika işçisi koronavirüse yakalandı, binlercesi hastanelerde büyük acılar çekti, yüzlercesi hayatını kaybetti.

İşe gitmek zorunda oldukları için gerek fabrika koşullarında, gerek ulaşımları sırasında koronavirüse yakalanan işçiler bunu ailelerine de bulaştırdılar ve aynı aileden birden fazla kişinin yaşamını yitirdiği de oldu.

Oysa biliminsanları koronavirüsten kurtulmanın yolunu gösterdi, topyekün, yüzde 100 izolasyonun, en az 15 gün eve kapanmanın şart olduğunu defalarca dile getirdi, ama yönetenlere bunu anlatamadılar, çünkü onlar anlamak istemediler, işlerine gelmedi, holding sahibi zenginlerin kar hırsını desteklemek daha çok işlerine geldi.

Bu nedenle binlerce işçinin, evdeki yaşlı anne, babasının, kronik hastalığı olan yakınlarının istemeden ölümüne neden oldular.

Ancak bu böyle gitmemeli.

Ölümler devam etmemeli.

Biri bu cinayete dur demeli.

Yaşam eve sığmalı.

Ya da sığdırılmalı.

En az 15 gün.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın