Güven Ve Liderlik Üzerine!...
Hakan Özen

Güven Ve Liderlik Üzerine!...

Reklam

İnanmadığınız bir şeyi yaşamayı sürdürürseniz sizin yaşantınız olur, o yaşadığınız ise gün gelir sizin inancınız olur. İnsanoğlu güç ve güveni hep kendi dışında arar. Oysa güven içimizde bizimledir keşfedilmeyi bekler. İnsanın kendine yapacağı en büyük kötülük ise kendine güvenini yitirmesidir. Kendimize olan güven hissimizi arttırdığımız oranda insanlara olan güven duygumuzu da geliştiririz. 

Toplumdaki huzursuzluk hepimizi rahatsız ediyor. Toplumsal güveni rafa kaldırıyor. Türk Dil Kurumu’nun Türkçe Sözlüğüne baktım. Diyor ki güven: Bir şeyden beklenilen niteliğe inanıp ona göre davranma(itimat). İşte inanmak ondan daha önemlisi, karşısındakine samimi olarak güven duymak, hem bireysel huzuru hem de toplumsal mutluluğu getirir.

İnsan doğası gereği güvenmek ister, güven yaratmanın unsuru ise hak ve çıkarların garanti altına alındığı bir ilişkiyi  karşımızda ki insana yansıtmaktır. Körü körüne güvenmekse panzehiri var diye zehir içmeye benzer. Güven öyle zor bir kavramdır ki; Ağaca güvenme çürür insana güvenme ölür der bir atasözünde… peki, kime güvenmeli? Düşmanına güvenilmeyeceğini bilir insan, dostların güvensizliğidir insanı darma duman eden…Bazen de insan güvenmek ister bile bile, tilkinin tavuk kümesine bekçi edilmesi kadar anlamsız bir sonucu baştan görmesine rağmen….
“Bana güvenin” demek yeterli bir yaklaşım değildir. Yaklaşımlarınla, uygulamalarınla bireye ve topluma inandırıcı olmak zorundasın. Öyle bir yere geldik ki polis polise, savcı savcıya; siyasetçi diğer siyasetçiye güvenmiyor. Bu oluşumun peşinden toplumsal barışı ülkemize sağlamak mümkün mü?

Toplumun en küçük katmanı olan ailede bireyler birbirilerine güven duymalıdır. Aileden başlayan bu süreç önce topluma, daha sonra da daha üst katmanlara doğru yükselir. 
Güven, sevgiyle gelişir yeşerir. Çünkü toplumsal sevgiyi aşacak, onu yok edecek hiçbir güç yoktur. Türk toplumunun yüreğine yer etmiş güçlü liderleri, Fatih gibi, Atatürk gibi insanları ne yaparsak yapalım beyinlerden silemeyiz. Çünkü onlar toplumlarına önce sevgiyi sonra adaleti ve dolayısıyla güveni vermişlerdir. Onlar muhtaç oldukları kudreti kendi vicdanlarında yeşertmişler ve toplumlarına sunmuşlardır. Çünkü onlar gerçek liderlerdir. Biz, çağdaş, hukukun üstünlüğünü içine sindirmiş bir toplum olmak istiyoruz. Biz toplumunu çağdaşlaştırmak için çaba gösteren, milli birlik ve beraberliğimizi koruyan, uluslararasında saygınlığı olan, ekonomik paydan insanca pay almasını sağlayan liderler, yöneticiler istiyoruz. Biz Fatih gibi Atatürk gibi gerçek liderler istiyoruz. İnşallah sizler bu satırları okurken gerçek anlamda güvenebileceğiniz lideri bulmuşsunuzdur. Ya da siz lider olma yolunda güvenilir bir insansınızdır. Kimbilir? Saygılarımla…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Salih Hızlı güven tazeledi
Salih Hızlı güven tazeledi