Hamilelikte kalsiyum alımı çok önemli

Hamilelikte kalsiyum alımı bebek için çok önemli. Anne adayında meydana gelebilecek kemik erimesi ve ayrıca bebek için oldukça önemli.

Hamilelikte kalsiyum alımı çok önemli

Hamilelik bir bayan için hem çok zor ayrıca çok eğlenceli bir süreç hiç şüphesiz. Bu süreçte hamile bayanların beslenmesi çok önemli özellikle kalsiyum alımı için uzmanlar uyarıyor. 

Kalsiyum, magnezyum ile birlikte alındığındahamilelikte yaşanabilen kas sorunlarını giderir ve sinir sistemini rahatlatır. Anneler kalsiyuma hamilelikte daha çok ihtiyaç duyar. Çünkü her geçen gün gelişen bebeklerinin diş ve kemik gelişimi için kalsiyum gereklidir. Ve kendisinde yeterli miktarda kalsiyum bulunmayan bebek, annenin kalsiyum rezervlerinden kullanmaya başlar. Hal böyle olunca hamileliğin ilerleyen zamanlarında kalsiyum eksikliği yaşayan anne, kaslarda kasılma ve kemik ağrıları gibi sorunlarla karşılaşabilir.

Günlük ihtiyacınız olan kalsiyum oranına doktorunuz ile konuşarak karar verebilirsiniz. Hamilelik öncesi, hamilelik boyunca ve hamilelik sonrasında kalsiyum ihtiyacını tam anlamı ile karşılayan anneler sağlık açısından çok daha sıkıntısız bir hamilelik ve doğum süreci yaşarlar. Ve bebeklerinin de kemik ve diş gelişimini olumlu yönde etkilemiş olurlar.

Kalsiyumu doğal yollardan alabileceğiniz besinlerin listesi ise şöyle

1 kap yoğurt (yağsız): 450 mg

1 kap yoğurt (az yağlı): 415 mg

1 bardak süt (kaymaksız): 300 mg

1 porsiyon sardalye (kılçıklı): 325 mg

1 porsiyon somon balığı: 205 mg

100 gram şalgam: 190 mg

1 kibrit kutus beyaz peynir: 75 mg

100 gram kuşkonmaz: 25 mg

100 gram kayısı: 14 mg

100 gram muz: 6 mg

100 gram kuru fasulye:17 mg

100 gram brokoli: 48 mg

100 gram ıspanak: 99 mg

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın