Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeşlik bayrağı Bakü'de dalgalanacak

Manisa Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (DGYD) ile Ankara Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu (TADDEF) koordinatörlüğünde 2017 yılında ilki Manisa ve Çanakkale illerinde gerçekleşen Tek Millet İki Devlet Kardeşlik Projesinin 2018 etabı Bir Damla Su Projesi adı altında Azerbaycan'ın Bakü ve Gence şehirlerinde gerçekleşecek. Proje kapsamında Türk basın mensupları ile Şehit Yakınları ve Gazilerle Azerbaycan Türkü basın mensupları ve Şehit yakınları ile Gaziler Türkiye Azerbaycan kardeşlik ilişkilerine katkı koymanın mutluluğunu ve birlikteliğini yaşayacaklar.

Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeşlik bayrağı Bakü'de dalgalanacak

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen 2017 yılında ilkini Manisa'da ve Çanakkale'de gerçekleştirdikleri Tek Millet İki Devlet Kardeşlik Projesinin devamı niteliğindeki Bir Damla Su Projesiyle 2018 yılının Ekim ayında Türk ve Azerbaycan Türkü basın mensuplarıyla, Şehit Yakınları ve Gazileri Azerbaycan'ın Gence ve Bakü şehirlerinde buluşturacak olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

TEK MİLLET İKİ DEVLET KARDEŞLİĞİNİ İLERİYE TAŞIYACAKLAR

Gösterdikleri özverili yaklaşımdan dolayı koordinatörlüğünü birlikte üstlendikleri Türkiye Azerbaycan Dernekleri Konfederasyonu (TADDEF) başta olmak üzere Türkiye ve Azerbaycan'dan proje ortağı olan kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Özen, “İlkini geçen yıl Manisa'da başlattığımız projemizin ikinci etabı Azerbaycan'da gerçekleşecek olup projenin amaç ve hedefine değinmekte yarar görüyorum. Bilindiği üzere1918 yılında kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti öz bağımsızlığını ilan ettikten 23 ay sonra Rus bolşevizmi tarafından işgal edilmiş ve işgal edilişinden 71 yıl sonra 18 Ekim 1991 tarihinde yeniden bağımsızlığını kazanmıştır. Azerbaycan Ali Meclisi'nin 18 Ekim 1991 tarihli oturumunda Azerbaycan halkı Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti'nin bağımsızlığından yana oy kullanmıştır. Bu anlamlı günün yani Azerbaycan Devleti'nin 2. kez bağımsızlığını ilan etmesinin 27. yıldönümü dolayısıyla projenin öncelikli hedefi Türkiye – Azerbaycan Devletlerinin basın işbirliğini oluşturmaktır. Proje kapsamındaTürkiye-Azerbaycan taraflarında mevcut bulunan iki ülkenin işbirliğine uygun olarak aynı kaderin yapısallığında yer alan, Şehit ve Gazi ailelerinin acı ve kederlerini paylaşmalarına, Medya çerçevesinde ise Gazeteci, ve Yazarların emektaşlığını hedefleyerek, her iki ülkenin uluslararası münasebetlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak, önlerindeki engellerin kaldırılmasına aracılık etmek, ekonomik, sosyal, iletişim ve milli duyguların gelişmesinde müştereken hareket ederek bir çalışma konseyi oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda 13 EKİM 2018 Tarihinde Azerbaycan Gence Şehrinde, Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi işbirliği ile “Kafkas islam ordusunun Azerbaycan Cumhuriyeti’nin var olmasındaki rolü” konulu Konferans yapılması kararlaştırılmış ve hedeflenmiştir. Haskeza Kafkas İslam Ordusu 1918 yılında Azerbaycan seferinde Gence Agrar Ünüversitesinin mevcut binasına yerleşerek Bakü’nün zaferinde çok önemli bir rol oynamıştı” diye konuştu.

TÜRK VE AZERBAYCANLI BASIN MENSUPLARINDAN ORTAK KONFERANS

Azerbaycan'da bulunan yayın organlarını ziyaret edileceğini ve Azerbaycan'ın Bakü şehri Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde basının rolü isimli konferansın gerçekleşeceğini de sözlerine ekleyen Özen, “Türkiye- Azerbaycan Gazetecileri ve Yazarlarının müşterek iş birliği için, Azerbaycan’ın Bakü şehrinde Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olan Türkiye-Azerbaycan Gazetecileri ve Yazarlarının talep, beklenti ve sorunlarının müşterek konferanslarda ele alınabilmesi ve tespit edilecek müşterekliklerde buluşarak Türkiye- Azerbaycan Basın ve edebiyat dünyasının gelişimi için girişimlerde bulunabilmek, işbirliğinin ilerletilmesi için gerekli adımları atmak ve beraberinde ilave işbirliği alanları açılmasını sağlamak amacıyla; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Azerbaycan’ın kederi, kederimiz, sevinci sevincimiz” söylemi ve yine Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti'nin büyük önderi Haydar Aliyev’in “Tek Millet İki Devlet” anlayışı içerisinde hareket ederek işbirliği alanlarını genişleterek Türkiye’deki, Terör Şehidi ve Gazi Ailelerinden oluşan gurubun Azerbaycan Müharibe Veteranı Gadınlarına Sosial Yardım İçtimai Birliği tarafından karşılanarak Garabağ, Hocali Şehit aileleri ile buluşturarak, Basın ve Yazarlar heyeti ile birlikte “Azerbaycan Şehitler Gıyabanlığı ve TÜRK Şehitliklerini ziyaret etmeleri sağlanacaktır. Bu ziyaretler çerçevesinde büyük önder Haydar Aliyev'in kabrine çelen konularak Anayurttan, Ata Yurduna Bir Damla Gözyaşı Suyu Kardeşlik Projesi gerçekleştirilecektir” dedi.

Proje kapsamında her iki ülkenin Belediyeleri arasında kardeşlik köprüsünün de kurulacağını kaydeden Özen, “2017 yılında Projenin ilk temellerinin atıldığı Türkiye'nin Manisa şehrindeki incelemeler ve istişareler neticesinde Köprübaşı Belediye Başkanlığı ile Azerbaycan'ın öngörülen bir şehrinde kardeş Belediye Projesinin temelleri daha da sağlamlaştırılacaktır. Kardeş Belediye Projesi kapsamında yerel yönetimler ve mahalli idareler bazında iktisadi, sosyal, tarımsal ve turizm işbirliğinin sağlamlaştırılması için önemli bir birlikteliğin başlatılması sağlanacaktır. Kardeş Belediye protokolüne Köprübaşı Belediyesi dışında ilerleyen süreçte diğer Belediyelerinde halka halka katılacağına inanıyoruz. Çünkü Türkiye ve Azerbaycan kardeşliği pek çok yönden devletimiz ve milletimiz adına çok önemli” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN DİASPORA İŞBİRLİĞİNE KATKI SAĞLANACAK

Projeye desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Devleti yetkililerine teşekkür eden Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen sözlerine şöyle devam etti; “Azerbaycan Diaspora Bakanı Fuad Muradov'la karşılıklı görüşmeler neticesinde proje paylaşılmış olup Sayın Bakan Muradov projeyi memnuniyetle karşılayarak Diaspora Bakan Yadımcısı Sayın Valeh Haciyev’i proje ile yakından görevlendirmiş ve bu görevlendirme neticesinde TADDEF’in (Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu) Ankara’daki toplantısında projenin sağlıklı geliştirilebilmesi ve uygulanabilir hale getirilmesi hususunda gerekli açıklamalar yapılmıştır. Çalışma Konseyi olarak her iki kardeş Devletinde amaçları doğrultusunda, benimsenebilecek çalışma ilkeleri doğrultusunda, iki ülke arasında pek çok alanda mevcut olan ikili işbirliğini, kapsamlı işbirliği çerçevesinde Gazeteciler ve Yazarlarla, Şehit ve Gazi Aileleri kapsamında çok taraflı hale dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Bu itibarla Türkiye- Azerbaycan arasında ele alınan tüm işbirliği alanlarında iki ülkenin uzmanlarından oluşan bir çalışma grubu tespit edilmiştir. Çalışmaların hepsi itinayla takip edilmekte olup tüm çalışmalar müştereken yürütülmektedir. Bu vesileyle projenin ilk hazırlama aşamasından sonuna kadar bizimle olacak olan ve projenin gerçekleşmesinde büyük katkısı olan Derneğimizin Denetim Kurulu Başkanı, TADDEF'ın Kurucu Genel Başkanı olan Sayın Seyfettin Ayakyay başta olmak üzere emeği geçen ve geçecek olan herkese teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. İnanıyorum ki gerçekleştirdiğimiz bu projeler Türkiye Azerbaycan kardeşliğinde çimento taşı vazifesi görerek, Dış politika konularında ortak Diaspora işbirliğinin benimsenmesini ve uluslararası terörizm, ayrılıkçılık, aşırılık ve sınır ötesi suçlarla mücadele için eylemlerin koordine edilmesini sağlayacaktır.”

Manisa Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (DGYD) ile Ankara Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu (TADDEF) koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek olan Bir Damla Su Kardeşlik Prpjesine katkı koyan ve proje ortağı olan kuruluşlar ise şu şekilde belirlendi; Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Köprübaşı Belediye Başkanlığı, Şehzadeler Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulleri, Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Manisa Şubesi, Azerbaycan Gazeteciler ve Yazarlar Birliği, Azerbaycan Şehit ve Gazi Kadınlar Birliği, Türkiye-Azerbaycan Dil Tarih ve Araştırma Merkezi Manisa, Azerbaycan Diaspora Bakanlığı, Azerbaycan Devleti Agrar Üniversitesi, Azerbaycan Muharebe Veteranı Kadınlarına Sosyal Yardımlaşma İçtimai Birliği, Azerbaycan Abidelerin Muhafazası İçtimai Birliği.

Proje kapsamında Gazeteci-Yazar ve TV Programcılarından oluşan basın kafilesi, Gazi- Şehit ve Gazi Aileleri, Köprübaşı Belediye Başkanlığını temsilen bir heyet, TADDEF temsilcilerinden oluşan 40 kişinin Türkiye'den Azerbaycan'a gideceği belirtildi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret