Pandeminin başladığı Çin normalleşiyor

Amerikan gazetesi New York Times Çin’in koronavirüs salgınını yenmedeki başarını ön plana çıkararak, ülkenin normalleşme sürecini yazdı. Salgının başlangıcında çok sert önlemler alan Çin’in büyük şehirlerinde şimdi festivaller düzenlendiğine dikkat çekildi

Pandeminin başladığı Çin normalleşiyor

Amerikalı The New York Times gazetesinde 23 Ağustos’ta Javier C. Hernández imzasıyla yayımlanan makaleye göre, Kovid-19 salgınının ilk görüldüğü yer olan Çin’de hayat artık normale dönüyor.

 Wuhan’da başlayan Kovid-19 salgını sırasında Çin, virüsle mücadelede dünyaya büyük bir tecrübe kazandırdı. Şehirlere giriş çıkışların kapatılması, sokağa çıkma yasakları, sık kontroller… Salgına karşı çok sert önlemler alan Çin aylar sonra normale dönmeye başladı.

ŞANGHAY, PEKİN, WUHAN İNSANLARLA DOLU

Şanghay'daki restoran ve barların insanlarla dolu olduğu, Pekin'de binlerce öğrencinin güz dönemi için okula dönmeye hazırlandığı ve hatta koronavirüsün sekiz ay önce ortaya çıktığı Wuhan'da su parkının ve gece pazarının aynı eskisi gibi insanlarla dolu olduğu kaydediliyor.

ABD ve dünyanın çoğu ülkesinin Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için mücadele ederken, Çin'in birçok yerinde hayatın çarpıcı derecede normal hale geldiğini belirten yazar, “şehirlerde, sosyal mesafe kuralları ve maske zorunlulukları gevşetildi ve insanlar yeniden turistik yerlere, sinemalara ve spor salonlarına akın ediyor” ifadelerini kullanıyor.

Bu coşkulu sahnelerin, Çin'in salgının merkezi olduğu ve hükümetin kapsamlı bir abluka uyguladığı ilk günlerle keskin bir tezat oluşturduğu belirtiliyor.

YEREL VAKALAR SIFIRA YAKIN

Resmi veriler, aylarca süren seyahat kontrolü ve şehir çapında testlerin ardından, Çin'de yerel virüs bulaşma vakalarının sıfıra yakın olduğunu gösteriyor. Pazar günü Çin, art arda yedinci günde yerel olarak yeni vaka bildirmedi. Bildirilen 12 yeni vakanın tümü yurt dışından geldi ve Çin'de teyit edilen toplam vaka sayısı bu sayıyla birlikte 84 bin 951'e ulaşmış oldu.

Aylar süren yasaklamalardan sonra, Çin’deki birçok şehrin büyük ölçekli etkinliklere yeniden başladığını kaydeden yazar, ancak kalabalığın boyutunda hala bazı kısıtlamalar olduğunu belirtiyor.

FESTİVALLER BAŞLADI

NYT makalesinde, bu ay doğu Çin'in kıyı kenti Qingdao’da düzenlenen bira festivaline de dikkat çekiliyor: “Planlandığı gibi (maskeli veya maskesiz) popüler bir bira festivali düzenledi. Yine son zamanlarda, Şangay'da binlerce oyun meraklısının ilgisini çeken bir e-spor etkinliği düzenlendi.”

Pekin’de Xinfadi pazarında yeniden vakaların çıkmasından sonra, salgın hemen kontrol altına alındı ve Pekin’de maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Fakat buna rağmen insanların geçmişten gelen maske takma alışkanlığı olanlar ve kendilerini daha güvende hissetmesinden dolayı maske takmaya devam edenler mevcut.

Makalede de pek çok insanın, en kötüsünün sona ermesini umarak, yalnızca bazı düzenlemeler yaparak eski yaşam tarzlarına geri döndüğü vurgulanırken, Çinli liderlerin, ekonomiyi canlandırmak için insanların çalışmaya, alışverişe ve tekrar seyahat etmeye teşvik ettiği ifade ediliyor.

Ancak sinemaların ve turistik yerlerin yarı zamanlı çalıştırılması gibi ihtiyatlı önlemler de alınmış durumda. İnsanlar bankalara, restoranlara ve diğer halka açık yerlere girmek için, önce ateş ölçümüne tabi tutuluyor, ardından yakın zamanda riskli bir bölgede bulunmadığını kanıtlayan ‘qr’ kodunu okutuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Akıncı Üssü davasında karar açıklandı
Akıncı Üssü davasında karar açıklandı