Özen, “İnternet gazeteciliği yüz karası değil çağımızın gereğidir”

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “İnternet Gazeteciliği Basınımızın yüz karasıdır” ifadesinde bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca'nın sözlerine tepki gösterdi. Özen teknoloji çağında yaşandığını ve hızlı iletişim ve haberciliğin çok önemli olduğu bir çağda Gazetecilerin hakkını, hukukunu koruma iddiasında TGF Genel Başkanı Karaca'nın sözlerinin bir aymazlık ve emeğini, yüreğini basına veren, gazetecilik mesleğinden ekmeğini kazanan basın emekçilerine büyük bir hakaret olduğunu kaydetti.

Özen, “İnternet gazeteciliği yüz karası değil çağımızın gereğidir”

“İnternet Medyası Basınımızın yüz karasıdır” ifadesinde bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca'nın sözlerine Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen'den sert tepki geldi. Basına uzun yıllarını vermiş ve şu an Türkiye Gazeteciler Federasyonu gibi köklü bir basın meslek kuruluşunun Genel Başkanlığına devam eden Karaca'nın bu sözlerinin bir aymazlık olduğunu kaydeden Özen, “Eskişehir'de bir gazetesi olan, gazetesinin internet sitesi bulunan ve oğlunun üzerinden başka bir inter haber sitesi de bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı'nın bu sözleri gaflettir. Aymazlıktır, karnından konuşmaktır. Sayın Karaca internet haber sitesi olan veyyahut dijital medyadan ekmeğini kazanan meslektaşlarına çamur atmayı, karalamayı bırakmalı bir an önce internet Medyası Yasası'nın çıkartılması için çaba sarfetmelidir. Türkiye Gazeteciler Federasyonu üyesi olan ve internet gazeteciliği mesleğine devam eden, internet haber sitesi olan veyyahut bu sitelerden birinde gazetecilik mesleğini icra eden meslektaşlarımız Genel Başkanlarının bu sözleri hakkında ne düşünüyorlar? 'Az olsun bizim olsun' mantığı hiç bir zaman hiç kimseye bir şey kazandırmadığı Sayın Karaca'ya da bir şey kazandırmayacaktır. O nedenle kendisini basına yıllarını vermiş, emeğini koymuş basın mensubu meslektaşlarına laf yetiştireceğine, sosyal medya hesabı üzerinden çamur at izi kalsın mantığıyla hareket edeceğine basının içinde bulunduğu sorunlara çözüm önerisi getirmelidir. Bu tavrı ve duruşu hem kendisine hem de Türkiye Gazeteciler Federasyonu gibi üst bir basın meslek kuruluşuna zarar vermektedir” diye konuştu.

İnternetin geniş bir mecra olduğunu ve internet medyacılığının da bundan bir şekilde eksi ya da artı yönleriyle payını aldığını kaydeden Özen, “Evet internet haber sitelerine her geçen gün yeni açılan siteler eklenmekte ve düzensiz bir büyüme kaydedilmektedir. Ancak bu durum hiçbirimize internet gazeteciliğine laf atma, karalama politikası hakkı tanımaz. Basın meslek kuruluşu olarak ister dernek, ister cemiyet, federasyon ya da konfederasyon olalım topyekun bize düşen görev ve sorumluluk el birliğiyle şu an Meclis alt komisyonunda bekletilmekte olan internet Medyası Yasası'nın ivedilikle çıkartılması için mücadele etmektir. İnternet gazeteciliğini belirli bir kalıba oturtmak ve hukuksal bir düzenlemeye almak ancak bu şekilde sağlanır. İnternet Medyası o nedenle bir an önce çıkartılmalı ve internet gazeteciliğine emeğini, yüreğini, mesaisini koymuş olan basın emekçilerinin çilesi sona erdirilmeli, layıkıyla internet gazeteciliğini icra eden basın mensuplarına da yazılı ve görsel basında çalışan meslektaşlarına tanınan aynı haklar tanınmalıdır” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Salih Hızlı güven tazeledi
Salih Hızlı güven tazeledi