Özen, “Bağımsızlık ruhu emperyalizme ilelebet meydanı dar edecek”

Demokrat Gazeteciler – Yazarlar Derneği ve Manisa 1946 Demokratlar Derneği Başkanı Hakan Özen Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. Yılı nedeniyle açıklamada bulundu. “Atatürk’ün yaşam hikayesi bir kurgu değil bir gerçektir. Hiç kimsenin bu gerçeği değiştirme çabasının başarıya ulaşmayacağı bilinmelidir” diyen Özen, “Çanakkale’de 104 yıl önce emperyalizme meydan okuyan ve geçit vermeyen ruh akabinde 19 Mayıs’ta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’le Samsun’da bağımsızlık ruhunu doğurmuş o bağımsızlık ruhu da emperyalizme ve işbirlikçi taşeronlarına meydanı dar etmiş ve ilelebet dar edecektir. Bu bağımsızlık ruhu Türk olmanın anayasasıdır” dedi.

Özen, “Bağımsızlık ruhu emperyalizme ilelebet meydanı dar edecek”

Türk olmanın temelinde milli dava şuuru ve bağımsızlık mücadelesi olduğunu ve 19 Mayıs 1919'da başlayan İstiklal ve bağımsızlık mücadelesinde büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bu ruhun tescillendiğini kaydeden Demokrat Gazeteciler – Yazarlar Derneği ve Manisa 1946 Demokratlar Derneği Başkanı Hakan Özen, Atatürkçülük ve Türklük şuuru bu nedenle emperyalizme meydan okumak ulusal bağımsızlığa, onura ve birlikteliğe sahip çıkmaktır. Bununla ilgili olarak büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Amacımız, ulusal sınırlarımız içinde toprak bütünlüğümüzü ve ulusal tam bağımsızlığımızı sağlamaktır. Buna engel olmak üzere karşımıza çıkacak kuvvet, kim ve ne olursa olsun hiç duraksamadan çarpışırız ve başarı kazanırız. Bu konuda karar ve inancımız kesindir” sözünü her zaman hafızalarımızda canlı tutmalıyız” ifadesinde bulundu.

EMPERYALİST OYUNLARA HER DAİM VERECEK CEVABIMIZ VARDIR

“Türk devleti ve milleti sadece kurtuluş savaşında emperyalist oyunlara maruz kalmamış günümüzde dahi iç ve dış işbirlikçilerle egemen güçler arasında adeta bir kuşatma altında bulundurulmaya zorlanmıştır” diyen Özen, “Bu şartlarda dahi bu millet ve devlet hala bölünmemiş, parçalanmamış ve emperyalistlerin oyunlarına karşı direncini 1919’da olduğu gibi muhafaza etmişse bunda milli bir şuura sahip olunması, tam bağımsızlık ve kayıtsız koşulsuz ulusal egemenliğine sahip çıkıyor olması yatmaktadır. Yine bu zenginlik ve kudreti büyük önder, “Tam bağımsızlık demek, elbette, siyaset, maliye, iktisat, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir. Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulusun ve ülkenin gerçek anlamı ile bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir. Biz, bunu sağlamadan ve elde etmeden başarıya ve esenliğe erişeceğimiz kanısında değiliz...” sözleriyle açık ve net şekilde ortaya koymuştur. İşte Atatürk budur, işte Atatürkçülük ve Türk olmanın bilinci ve şuuru budur...” dedi.

ATATÜRK'ÜN İLKE VE FİKİRLERİNİ DAİMA YAŞATACAĞIZ

Kurtuluş Savaşı'nın kökeninde "antiemperyalist" ve "antikapitalist" düşüncelerin kutsal harcını taşıdığını belirten Demokrat Gazeteciler – Yazarlar Derneği ve Manisa 1946 Demokratlar Derneği Başkanı Hakan Özen sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu sebepten dolayı kurtuluş savaşımızın ve bağımsızlık ateşiyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önderi Mustafa Kemal Atatürk ve onun fikirlerini, devrimlerini ve mücadelesini yıllar geçse de ilk günkü gibi yaşatan Atatürkçülük emperyalistlerin en büyük korkusu olmuştur. Çünkü Atatürk bugünkü emperyalist ilişkileri daha o günden görmekteydi. Ancak Atatürk'ün bütün dünyaya duyurduğu bu ilerici düşünceleri maalesef özellikle Atatürk'ün ölümünden sonra gününü kurtarma kaygıları ve değişik hırs sebeplerinden dolayı yanlış algı yönetimleriyle farklı yerlere çekilmek istense de gelecek kuşakları Atatürk sevgisi ve Atatürkçülükten koparmayı başaramamıştır. Bu husus dahi Atatürk’ün gençliğe olan güveninde haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı Atatürk’ü sadece belirli kriterler ve kalıplara oturtulmuş programlar doğrultusunda anmak yeterli değildir. Atatürk’ü gerçek nitelikleriyle tam olarak tanımalı, bize emanet ettiği ilke, devrim ve düşünce sistemini ileriye en iyi şekilde taşımanın gayretini göstermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılını en içtendileklerle kutluyor, Başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere tüm Şehitlerimizi ve kahraman ecdadımızı rahmetle, minnetle anıyorum”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Salih Hızlı güven tazeledi
Salih Hızlı güven tazeledi