Öcmenler, “Laiklik Cumhuriyetin vazgeçilmez ilkesi, hürriyetin en büyük garantisidir”

Laiklik İlkesinin Anayasa'ya kabulünün 83. yıldönümü nedeniyle açıklamada bulunan Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler Laikliğin Cumhuriyetin vazgeçilmez ilkesi, inanç, teşebbüs ve fikir hürriyetinin en büyük garantisi olduğunu belirtti.

Öcmenler, “Laiklik Cumhuriyetin vazgeçilmez ilkesi, hürriyetin en büyük garantisidir”

Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler Laiklik ilkesinin Anayasa'ya kabulünün 83. yıldönümü nedeniyle açıklamada bulundu. Öcmenler yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni yaşam hakkı-vatandaş eksenli, millî ve demokratik, hak-hukuk ile adalete saygılı, özgürlükçü lâik sosyal bir hukuk devleti olması esaslarını gözeterek inşa eden Mustafa Kemal Atatürk ve kurucu dedelerimizin izinde bu erdemlerden neşet edecek bir Gelecek için çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz” dedi.

LAİKLİK ÖZGÜR DÜŞÜNCENİN TOPLUMA YANSIMASIDIR

Laiklik ilkesini sadece din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması olarak görmenin yetersiz kalacağını ifade eden Öcmenler yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti devleti'nin kurucusu ve büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi Laiklik sadece din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması demek değildir. Aynı zamanda tüm vatandaşlarımızın vicdan, ibadet ve din hürriyeti anlamına gelmektedir ki yaşadığımız süreçte buna her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bu anlamda Laiklik hoşgörünün en değerli örneklerinden birisi, özgür düşüncenin topluma en güzel yansımasıdır” diye konuştu.

Laiklik ilkesinin 5 Şubat 1937 tarihinde 1924 Anayasası’nda yapılan değişiklik ile Anayasamızın değiştirilmez maddeleri arasında yer aldığını belirten Öcmenler, “Devletimizin Kurucusu Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetlerinden birisi olan, özgür düşüncenin ve inancın kıymetli ilkesi Laikliğin Anayasaya kabul edilmesinin 83. yılını gururla ve onurla kutluyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret