Öcmenler, “FOX TV'ye verilen cezalar demokrasi ve basın özgürlüğüne müdahaledir”

Gelecek Partisi Politikaları İzleme Kurulu Üyesi Gizem Satıoğlu Öcmenler, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Fox TV'ye verilen cezaları eleştirdi. Öcmenler halkın haber alma hürriyetinin hiç bir suretle geçilemeyeceğini kaydederek cezaların demokrasi ve basın özgürlüğüne karşı yapılan müdahale olduğunu belirtti.

Öcmenler, “FOX TV'ye verilen cezalar demokrasi ve basın özgürlüğüne müdahaledir”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Fox TV'ye verilen cezaları eleştiren Gelecek Partisi Politikaları İzleme Kurulu Üyesi Gizem Satıoğlu Öcmenler bu tepeden inme bir talimatla gelen ve basın özgürlüğünü baltalayan cezaları şiddetle kınıyorum. “Üç Y ile mücadele edeceğiz ve bunlara son vereceğiz” diyenler sınıfta kalmışlar yasaklar ve yolsuzluklar tavan yapmış yoksul ile zengin tabaka arasında orta sınıf diye bir kesim bırakmamışlardır. Şimdi de basiretsizliklerini ve yaptıkları yanlışları ekranları karartma yoluna giderek gölgelemeye çalışmaktadırlar” diye konuştu.

Basın özgürlüğü ile düşünce, ifade ve teşebbüs hürriyetinin demokrasinin teminatı olduğunu kaydeden Öcmenler, “Basın ne kadar özgür olursa vatandaşın haber alma hakkı ve güvencesi o derece güvenilir ve sağlam olur. Ülkemizin bu anlamda güvenilir yayın kuruluşlarından biri olan FOX TV'ye verilen cezalar haksızlıktır, demokrasiyi ve basın özgürlüğüne karşı bir karartmadır. Bu verilen cezalarla vatandaşın haber alma hakkının ve özgürlüğünün önüne geçilmiştir. Gazetecilerin görevi siyasi iktidarı veya erkini memnun etmek, yanlışlıklarına rağmen onları kollamak değil tarafsız, belgeli ve ilkeli bir şekilde habercilik görevini yerine getirmek, kamuoyunu aydınlatmaktır. O nedenle RTÜK’ü bir kez daha basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygı göstermeye, kararlarında Anayasa’ya uygun davranmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın