Öcmenler, “1 Mayıs'ı baskı ve kuşatılmışlık altında karşılıyoruz”

Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Gizem Satıoğlu Öcmenler Emekçi sınıfının 1 Mayıs'ı baskı ve kuşatılmışlığın altında karşıladığını kaydetti. Öcmenler, “AK Parti iktidarının istikrarsız, baskıcı ve diktacı yönetim anlayışı içerisinde her geçen gün kendi kaderine terkedilen işçi sınıfı bir diğer yandan da hem virüs krizi hem de her geçen gün işten atılmalar ve işini kaybetme endişesiyle adeta bir kuşatılmışlığın içerisine itilmektedir” dedi.

Öcmenler, “1 Mayıs'ı baskı ve kuşatılmışlık altında karşılıyoruz”

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle açıklamada bulunan Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı Gizem Satıoğlu Öcmenler, “Her geçen gün iş ve emek gücünü kendi saltanatlarına tercih ederek emeğin kutsallığını baskıcı, diktacı ve istikrarsız yönetim anlayışıyla yok saymaya kalkışanların İşçi sınıfının bu anlamlı gününde söyleyecekleri her söz, verecekleri her mesaj havada kalacaktır. İşçi sınıfı emeğinin, alınterinin karşılığını alamadığı gibi kira, fatura ve kredi borçları altında ezilmektedir. Şu an yaşamakta olduğumuz Koronavirüs sürecinde kendilerine sözde destek kredisi altında bankalardan faizle borç almaya adeta zorlanmıştır. Halbuki sosyal devletin bu süreçte yapması gereken işçi sınıfını daha da borcun içine itmek değil, ihtiyaçlarını karşılıksız olarak karşılamaktır. Sözde işçi çıkarmanın önüne geçilme mesajları verilmiş ama uygulama tarihi için süre başlamadan sudan gerekçeler öne sürerek işçi sınıfı işsiz aşsız bırakılmıştır. Bırakılmayanlar için de ücretsiz izin süreci dayatılmıştır. Ücretsiz izne gönderilecek işçiler aylık bin 177 lira ile açlıktan ölmeye terk edilmiştir” dedi.

AK PARTİ İKTİDARI HER ANLAMDA SINIFTA KALMIŞTIR

Alman Bertelsmann Vakfı’nın Dönüşüm Endeksi‘nde Türkiye'nin ilk kez ‘ılımlı otokrasi‘ olarak sınıflandırıldığını ve ‘de facto diktatörlük‘ nitelendirmesi yapıldığını kaydeden Öcmenler bunun baş sebebinin Partili Cumhurbaşkanlığı olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Ulusa Sesleniş” konuşmasında Cumhurbaşkanlığı ile Parti Genel Başkanlığını birbirinden ayıramadığını kaydeden Öcmenler, “İngiltere'ye, ABD'ye ve diğer ülkelere maske gönderdik, gıda yardımı gönderdik diye övünenler maalesef 1 Mayıs öncesinde ve Koronavirüs sürecinde maske bulamayan kendi vatandaşını, işçi sınıfını unutmuştur. Bizim bir anlamda destek vermeye gayret gösterdiğimiz işten çıkartılan bir aile kendilerine ulaşmadan önce Ramazan başlamadan 3 gün imkansızlıklar içerisinde oruç tutmak zorunda kalmıştır. Dolayısıyla AK Parti iktidarı her anlamda sınıfta kalmıştır” diye konuştu

"İşçi sınıfı bırakın evine et almayı çocuğuna çikolata alamayacak duruma itilmiştir" diyen Öcmenler, "Tüm olumsuzluklara, iş sağlığı ve güvenliğinin yok sayılmasına ve vurdumduymazlıklara rağmen emeğin sömürülmediği, iş kazaları ve cinayetlerinin ‘fıtrat ve kader’ olarak görülmediği, ağır çalışma koşulları ve düşük ücretle işçinin emeğinin sömürülmediği, insanca yaşam, eşit ve adaletli bir şekilde emeği en kutsal değer gören bir anlayış umudu, özlemi ve mücadelesiyle alın terinin hakkını veren tüm emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın