Niğde'de KGK rüzgarı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Niğde Medya Buluşması, 55 ilin temsilcilerinin katılımıyla Niğde’de gerçekleşti. Niğde Medya Buluşması kapsamında KGK İl Temsilcileri ile mesleki konular görüşüldü. Toplantının sonuç bildirgesinin kamuoyuna açıklanacağı kaydedildi

Niğde'de KGK rüzgarı

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, her önüne gelenin haber sitesi açtığını, gazeteciyim diyerek piyasaya çıktığı bir ortam yaşadıklarını belirterek, “Buda bizim için bir kaos ortamı yaratıyor. Gazetecilikte artışın bu şekilde oluşu, kontrolsüz oluşu kaliteyi düşürüyor. Bizim mesleki anlamda itibar kaybımızı hızlandırıyor. Bu dijital dönüşüme yol verecek olan yasanın çıkarılması için gayret içerisindeyiz” dedi.
DİM’DEN ‘KİŞİSEL VERİ’ UYARISI
Kişisel verileri koruma kanunu konusunda üyelerini uyaran Başkan Dim, “Kişisel verileri koruma kanunu var. Bu kanun kulağa hoş geliyor. Benim de verilerim koruma altında, ben de güvencedeyim. Biz gazeteciler için şöyle tehlike var; bir kişinin kişisel bilgilerini siz yayında paylaşırsanız çok ağır ceza veriyorlar. Kayseri’de bu konuyla ilgili bir ceza vermişler. Kayseri’de bir gazeteci arkadaşımız bu kanundan dolayı bir kişiye ‘Kanser’ dediği için 125 bin lira para cezasına mahkum oldu. Bu noktada dikkatli olalım. Bizler zaten meslek etiğine uygun hareket ediyoruz” diye konuştu.
DİM GENEL KURUL SÜRECİNİ ANLATTI
Küresel Gazeteciler Konseyi’nin kuruluşundan sonraki 6 aylık süreçte genel kuralları tamamlaması gerektiğini anlatan Başkan Dim, “Konseyin bünyesinde 3 tane meclisimiz var. Birincisi Yaygın Medya Meclisi Ankara ve İstanbul’da görev yapan gazetecilerin yer alacağı. İkincisi Yerel Medya Meclisi ve Dış Medya Meclisi, Türkiye’de görev yapan yabancı gazeteciler veya yabancı olmayıp ta yabancı televizyonların, ajansların Türkiye’deki temsilcileridir. Bu meclislerden seçilen 30 asil 15 yedek olmak şartıyla 45’şer kişi, meclis üyesi sıfatını alıyor. Bunlar meclis üyesi seçildikten sonra ana yönetimini seçiyor. Ana yönetimde toplam 15 kişiden oluşuyor. Her meclisten 4’er kişi seçiliyor. Bu 4’der kişide yönetimi oluşturuyor. Diğer 3 kişide genel başkanın listesiyle beraber verdiği bir genel sekreter bir de mali sekreterden oluşuyor. Bunun yanısıra her meclisin bir meclis başkanı ve o meclis başkanıyla birlikte 6 tanede yöneticisi oluyor. Yani bir başkanlık divanı oluşuyor. 7 tane meclis yönetimini oluşturduktan sonra 45 gün içerisinde de ana yönetimi seçeceğiz” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD'ye Osman Kavala tepkisi!
ABD'ye Osman Kavala tepkisi!
4 gencin ölümündeki sır perdesi aralandı
4 gencin ölümündeki sır perdesi aralandı