Küresel Gazeteciler Konseyi Azerbaycanlı Gazeteciye sahip çıktı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Azerbaycanlı Gazeteci Khatira Sardargizi’nin Brüksel'de saldırıya uğramasını yaptığı yazılı basın açıklamasıyla kınadı.

Küresel Gazeteciler Konseyi Azerbaycanlı Gazeteciye sahip çıktı
Azerbaycan Real TV’nin Avrupa bürosunun temsilcisi Khatira Sardargizi'nin Brüksel'de saldırıya uğramasının ardından Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Merkezi bir açıklamada bulunarak yaşanan hadiseyi kınadı.
KGK tarafından yapılan açıklamanın detayları şu şekilde;
"Çoğu ülkenin kabul ettiği uluslararası hukuk ve sözleşmelere göre, gazetecilerin mesleki görevlerini yerine getirirken herhangi bir şekilde taciz edilmesi kabul edilemez ve bu tür eylemler suç sayılır. Dün, Azerbaycan Real TV’nin Avrupa bürosunun temsilcisi Khatira Sardargizi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de kafasından aldığı darbeyle yaralandı. Gazeteciye saldırıyı doğrulayan videolar da var.
Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) olarak mesleki görevlerini yerine getiren gazetecileri hedef alan eylemleri şiddetle kınıyoruz. Khatira Sardargizi’ye yönelik bu şiddeti tüm dünyadaki gazetecilere baskı olarak görüyoruz. Bu olayla ilgili uluslararası örgütlerin ve insan hakları kurumlarının yasal bir değerlendirme yapmasını ve Belçika’nın kolluk kuvvetlerindeki faillerin tespit edilmesini ve mümkün olan en kısa sürede kovuşturularak acil cezalandırma ve önlemler alınmasını istiyoruz. Dünyanın siyasi başkentlerinden biri olan Brüksel’in, konuşma ve demokrasi özgürlüğü üzerindeki bu kara lekeyi temizleyeceğinden ve her şeyin yasal çerçevede ele alınacağından eminiz."
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın