KGK'da hedef ilkeli ve daha güçlü bir basın

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Yerel Medya Meclisi 5. Danışma Kurulu Toplantısı Osmaniye'de gerçekleştirildi. Toplantıda dijital reklam gelirlerinin arttırılması ve medyanın geleceği konuşulurken, KGK Osmaniye bildirisinde ise seçim gazeteleri ve BİK kapsamına dikkat çekildi. Toplantıya Manisa'yı temsilen KGK Yerel Medya Meclis Üyeleri Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen ile Yönetim Kurulu Üyesi Osman Özbaş katıldı. DGYD Başkanı Özen Osmaniye protokolü ve KGK Üyesi Gazeteciler Cemiyeti Başkanları ile basın mensuplarına Manisa'nın sembolü Mesir macunu ikram ederek bol sağlıklı bir yaşam temennisinde bulundu.

KGK'da hedef ilkeli ve daha güçlü bir basın

5. Danışma toplantısı Osmaniye'de gerçekleşen Küresel Gazeteciler Konseyi'nde birlik ve beraberlikten yana ilkeli ve daha güçlü basın yolunda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Toplantı öncesinde Küresel Gazeteciler Konseyi Yerel Medya Meclisi Üyeleri KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim liderliğinde Osmaniye İl Valisi Ömer Faruk Coşkun'a, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara'ya ve Osmaniye Korkut ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk'e nezaket ziyaretinde bulundular.

KONSEYİN ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Vali Coşkun'a gerçekleşen ziyarette Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim Konseyin çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Osmaniye İl Valisi Vali Ömer Faruk Coşkun ise konuşmasında Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkan Mehmet Ali Dim nezdinde Yerel Medya Meclisi Üyeleri ile temsilcilerine şehirlerinde kendilerini görmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Coşkun, "Öncelikle, Osmaniye Gazeteciler Cemiyetimizin ev sahipliğinde düzenlenen Yerel Medya Buluşması’na katılmak üzere ilimizde bulunan tüm konuklarımıza ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum. Hepinize ayrı ayrı ilimize teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Meslektaşlarınız arasında birlik beraberliğin tesis edilmesi ve mesleğin daha da ileriye taşınması adına olumlu etkileri olacak olan bu etkinliklerin devam etmesini diliyorum.” diye konuştu. Vali Coşkun sözlerinin sonunda, kısa süre önce kurulmuş olan Küresel Gazeteciler Konseyi’nin hayırlı olmasını dileyerek başarılar temennisinde bulundu.

MEDYANIN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ KONUŞULDU

KGK Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ile yaklaşık 35 ilden cemiyet başkanı ve temsilcisinin katıldığı toplantı, KGK'nın Yerel Medya Meclisi üyeleriyle 5. buluşması oldu. Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara'nın da katıldığı toplantı açılışının ardından medya sektörüne ilişkin sorunlar ve son gelişmelerin ele alındığı 3 saatlik bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Dijital Basın Akdeniz Bölge Sorumlusu, Yayıncı İlişkileri Uzmanı Eyüp Koçak, sektörde dijital reklam gelirlerinin arttırılması ve medyanın geleceğine dair bir sunum yaptı.

ÇAĞA AYAK UYDURULAMADI”

Koçak, yerel basının kaynaklarının kısıtlı olması ve mevcut gelirlerinin de sürekli erimesinin sektörün en büyük sorunu olduğuna dikkat çekti. Kurum olarak reklam verenler ile yerel basını buluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Koçak, yazılı basının dijital platformlara taşındığının altını çizerek "TÜİK insanların basılı gazeteyi okuma oranının düştüğünü tespit etti. Basılı yerel ve ulusal gazeteler kitlelere ulaşıyor ama özellikle genç okuyucular, genç kuşağın önemli bir bölümü dijital ortamdan haberlerini alıyorlar. Bu böyle olunca yerel gazeteler belli noktalarında kısır döngüde kaldılar. Teknik olanaklar açısından çağa ayak uyduramadılar" dedi.

Günümüzde bazı ulusal gazetelerin ücretsiz dağıtılmasına rağmen dijital ortamda okunduğunu ve reklam aldığını anlatan Koçak "Habertürk Gazetesi dijital platformda yayınını sürdürüyor, yakında diğer bazı gazeteler de aynı süreci takip edecek. Yerel gazeteler dijital çağa ayak uydurmak zorundalar. Buna ayak uydurmanın yanında yenilikleri de kendileri sağlamak zorundadır" diye konuştu.

YEREL BASININ HAKLARI HUKUKSAL OLARAK TA TAKİP EDİLECEK”

Yeni kurulan dijital platformun çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Koçak, daha önce bu yöndeki bazı kuruluşların, büyük bütçelerle anlaşma yaptıkları şirketlerden aldığı kaynakların çok küçük bölümünü yerel gazetelere aktardığına dikkat çekerek "Bu şirketlerin reklam verenler ile ne kadar bütçe ile anlaşma yaptığını bilmiyorsunuz. Çok küçük rakamları yerel basına aktarıyorlar. Yeni sistem ile alıcı ile satıcı bir araya getirilecek. Reklam bütçeleri şeffaf olacak. Bireysel, kurumsal ve profesyonel olarak satış yapacağız. Medya takip şirketleri gazetelerinizi alıyor ve işleyip satıyorlardı. Karşılığında 1 yıllık abone parası veriliyordu. Okumanın dışında satış yapılıyor. İzinsiz olarak medya takip şirketleri kullanırsa, bunu hukuksal olarak takip ediyoruz" dedi.

DİJİTAL BASIN'IN HEDEFİ ÖZEL SEKTÖRÜN BİK’İ OLMAK

Yeni sistemin adeta özel sektörün BİK’i gibi çalışacağını ifade eden Koçak "Reklam ve abonelerine özel sektör versiyonu olmak istiyoruz. CİB yüklediğiniz ücretsiz tüm sayfalar yayınlanıyor. Bedavaya okumamalıdır. Medya Takip ve Medya Satın Alma Şirketleri ücretsiz olarak yararlanıyor. Yüklenirken, halka açık kullanmayı kabul ediyorum tıklıyorsanız. İşareti kaldırmalıyız. Yayınlanıyorsa müdahale edin. Ayrıca internet üzerinde gazetelerin tanınırlılığını arttırmak için web sayfalarına ilgili düzenlemeleri yaparsanız, kodları yüklerseniz, ciddi reklam geliri de alabilirsiniz" değerlendirmesinde bulundu.

BASININ MESLEKİ SORUNLARI ELE ALINDI

Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, yerel medyanın gelir kaynaklarının attırılması yöntemleri ve daha güçlü yerel basın hakkında ilgili yetkili mercilere gereken girişimlerde bulunduklarını belirterek, mesleki sorunları ele aldığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Yerel seçimlerin yaklaştığı bugünlerde, uzun yıllardan beri kronik bir sorun haline gelen ‘Seçim Gazetesi’ yayınlama alışkanlığının önüne geçilmesi için, Basın İlan Kurumu'nun 15 Ocak 2019 tarihinde yerel yönetimlerin alınan Genel Kurul kararlarında belirtilen şartları taşıyan resmi ilan ve reklam yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda neşrettirilmesi gerektiği yönündeki kararı olumlu olarak değerlendiriyoruz. Basın İlan Kurumu'nun görev alanında bulunan yerlerdeki gazete ve dergilerde yayınlatılacak resmi ilan ve reklamların, kurumun hazırladığı "Aylık Süreli Yayın Listesinde" yer alan gazete ve dergilerde anılan Kanun hükümlerine göre yayınlattırılması gerektiği yönündeki kararı her türlü takdirin üzerindedir. Ayrıca Büyükşehir kapsamı dışında bulunan illerde kurulu bulunan Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nin yaptığı ihalelerin de BİK kapsamına alınması halinde hem rekabet şartlarının artacağına ve yerel basının da desteklenmesi gerektiğine inancımız ve gayretlerimiz tamdır."

2018 YILI BASIN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Osmaniye Küresel Gazeteciler Yerel Meclisi Danışma Meclisi'nin yanısıra Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 2018 yılı basın ödüllerine de ev sahipliği yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Kurucusu Bahri Çolpan’a Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı tarafından plaket verildi. Programında devamında OGC Başkanı İsrafil Avcı; 2018 Basın Ödülleri etkinliğine göstermiş olduğu ilgi ve katkılarından dolayı Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ve Küresel Gazeteciler Konseyi Başkanı Mehmet Ali Dim’e plaket takdim eti.

Plaketlerin takdiminin ardından basın ödüllerine layık görülenlere ödülleri takdim edildi. İlk olarak, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Merhum Başkanı Gökhan Erkmen özel ödülü Anadolu Ajansı Adana Muhabiri İbrahim Erikan’a Merhum Gökhan Erkmen’in oğlu Ali Erkmen tarafından verildi. Yılın en iyi kadın haber sunucusu ödülü Habertürk TV ana haber sunucusu Ceren Bektaş’a, yılın en iyi Genel Yayın Yönetmeni ödülüTürkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan’a ve yılın en iyi haber spikeri ödülü TRT Haber Spikeri Canan Reçber’e Vali Ömer Faruk Coşkun tarafından;yılın en iyi haber müdürü ödülü Akşam Gazetesi Haber Müdürü Özkan Tamirak’a ve yılın en iyi spor programı sunucusu ödülü TRT Spor Programı Yapımcısı Erdoğan Arıkan’a Garnizon Komutanı Topçu Albay Emin Yılmaz Sancaktar tarafından; yılın en iyi köşe yazarı ödülü Star Gazetesi Yazarı Ömer Ekinci’ye ve yılın en iyi gazete yayın koordinatörü ödülü Star Gazetesi Yayın Koordinatörü Ahmet Gemici’ye Belediye Başkanı Kadir Kara tarafından; yılın en iyi ekonomi yazarı ödülü Yeni Birlik Gazetesi Ekonomi Yazarı Serpin Alparslan’a ve Bulmaca Editörü Celal Kodamanoğlu’na ödülü Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk tarafından; Medya Onur Ödülü Gazeteci-Yazar Zafer Kiraz’a ve yılın en iyi ekonomi programcısı ödülü TRT Ekonomi Programcısı Gülçin Üstün Can’a İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş tarafından; en iyi genel yayın koordinatörü ödülü Milat Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven’e İskenderun Kaymakamı İskender Yönden tarafından; en iyi gazete haber koordinatörü ödülü Milat Gazetesi Ankara Haber Koordinatörü Neşet Gündoğdu’ya Arsuz Kaymakamı Musa Sarı tarafından; Osmaniye haberlerine katkıları nedeniyle Anadolu Ajansı Adana Bölge Müdürü Kemal Firik’e ödülü Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana Şube Müdürü Mustafa Naci Dönmez tarafından; Osmaniye haberlerine katkı sağlayan Demirören Haber Ajansı Adana Bölge Müdürü Bekir Karakoca’ya ödülü İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak tarafından; Osmaniye haberlerine katkı sağlayan İHA Adana Bölge Müdürü Adnan Kulak’a ödülü Mersin Osmaniyeliler Derneği Başkanı Akar Tülücü tarafından; Osmaniye haberlerine katkı sağlayan Sabah Gazetesi Adana Bölge Müdürü Melih Torunlar’a ödülü Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy tarafından; en iyi bölge haber koordinatörü ödülü Sabah Gazetesi Çukurova Koordinatörü Ersin Ramoğlu’na Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim tarafından; Osmaniye haberlerine katkılarından dolayı Kanal B Adana Bölge Müdürü Sema Erdoğan’a ödülü Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet tarafından takdim edildi.


 


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Araç muayene ücretinde kredi kartı dönemi
Salih Hızlı güven tazeledi
Salih Hızlı güven tazeledi