İstanbul'da kamuya açık alanlarda alkol tüketimi yasaklandı

İstanbul'da kamuya açık alanlarda alkol tüketimi yasaklandı
İstanbul Valisi Davut Gül'ün 30 Ağustos 2023 tarihinde yayınladığı genelge ile halka açık alanlarda alkol tüketimi yasaklandı.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi

"Alkol satışı ve tüketilmesi ruhsatı bulunan işletmelerin dışında park, piknik ve mesire alanı, sahil bandı, plaj vb alanlarda çevrenin rahatsız edilmemesi, olumsuz görüntülerin oluşmasına mahal vermemek amacıyla alkoş satışı ve tüketilmesinin önlenmesi,

Bahsi geçen yerlerde emniyet/jandarma ve zabıta birimleri tarafından sorumluluk alanlarında etkin bir şekilde denetimlerin yapılarak asayişi, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacak olaylara meydan verilmemesi, Kanun, Yönetmelik ve Genel Emir hükümlerine uymayan kişiler ve işletmeler hakkında yasal işlem yapılması,

Hususlarında konunun sıralı/sorumlu amirler ve yerel yönetimlerce titizlikle takip edilmesi ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususu ilanen tebliğ olunur.

Bilgilerini ve gereğini önemle rica ederim.

İstanbul Valisi Davut Gül"

617 LİRA PARA CEZASI UYGULANACAK

Açıklanan karar sonrası halka açık alanlarda alkol tüketenlere 617 lira para cezası uygulanacak. Alkol kullanan kişinin sarhoş olması halinde, kişinin sarhoşluğu geçene kadar kontrol altında tutulacak.

BAZI VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, alkol yasağına tepkiler genelde şu şekilde:

  • Kişisel özgürlüklere müdahale: Birçok kullanıcı, alkol yasağının kişisel özgürlüklere müdahale olduğunu savundu. Alkol tüketmenin bireysel bir tercih olduğunu ve bu tercihe karışılmaması gerektiğini belirttiler.
  • İstanbul'un cazibesini azaltacak: Bazı kullanıcılar, alkol yasağının İstanbul'un cazibesini azaltacağını savundu. İstanbul'un bir dünya şehri olduğunu ve bu tür yasakların İstanbul'u cazip bir yer olmaktan çıkaracağını belirttiler.
  • Turizm sektörüne zarar verecek: İstanbul'daki turizm sektörünün önemli bir bölümünü alkol tüketimi oluşturuyor. Bu nedenle, alkol yasağının turizm sektörüne zarar vereceği ve İstanbul'a gelen turist sayısını azaltacağı öngörülüyor.

DESKTEK OLANLARIN SAYISIDA EPEYCE FAZLA

İşte alkol yasağına destek olarak yapılan bazı sosyal medya paylaşımları:

  • "Alkol, toplumun huzurunu bozuyor. Bu nedenle alkol tüketiminin yasaklanması doğru bir karardır."
  • "Alkol, özellikle gençler arasında yaygın olarak tüketiliyor. Bu da alkol bağımlılığına ve suça yol açıyor."
  • "Sahillere tuvaletini yapanlardan serhoşlardan bıktık"

Alkol yasağına destek verenler, yasağın toplumsal huzuru ve güvenliği artıracağını, alkol bağımlılığını ve suçu azaltacağını savunuyor. Ancak, alkol yasağına karşı çıkanlar, yasağın kişisel özgürlüklere müdahale olduğunu, İstanbul'un cazibesini azaltacağını ve turizm sektörüne zarar vereceğini savunuyor.

Sonuç olarak, alkol yasağı, İstanbul'da yaşayan ve İstanbul'u ziyaret eden vatandaşlar arasında büyük tartışmalara neden oldu. Yasağın olumlu ve olumsuz etkilerinin uzun vadede ne olacağı henüz belli değil.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.