İlaç tedarikinde Sağlık Bakanlığında kıran kırana pazarlık

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında eczaneler ile bakanlık arasındaki pazarlığı yazdı. Sarıkaya, "ecza depoları ve medikal şirketleri ürün tedarikinde zorlanırsa durumun çok daha sıkıntılı bir hal alacağı açık." yorumunu yaptı.

İlaç tedarikinde Sağlık Bakanlığında kıran kırana pazarlık
Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, eczacıların yaşadıkları ilaç tedarikinde ilişkin Maliye Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıların perde arkasını aktardı.
Sarıkaya, "Maliye’de kıran kırana pazarlık" başlıklı yazısında, medikal şirketleri ve ecza depoları için "Zaten sıkıntılı bir süreçten geçerken, döviz artışıyla da fiyat farkı oluşurken, ayrıca parası alınamadığı için satılanın yerine yeni ürün konulamazken, ürün tedarikini sağlamakta büyük sorun yaşayacakları kanısındalar." görüşünü aktardı.
Sağlık Bakanlığı'nın ilaç tedarikinde topu Maliye Bakanlığı'na aktardığını yazan Sarıkaya'nın bugünkü yazısı şöyle:
MALİYE Bakanlığı’nda iki gündür kelimenin tam anlamıyla kıran kırana pazarlık sürüyor.
Pazarlığın konusu da 2017’den bugüne üniversite hastaneleri dahil kamuya verdikleri ilaç ve protezlerin parasını tahsil etmek isteyen ecza deposu ve medikal şirketlerinin durumu…
Şirketleri temsilen, Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS), Türkiye Medikal Dernekleri Federasyonu, Sağlık Üreticileri ve İthalatçıları ile Araştırmacı Medikal Firmaları yöneticileri üç yılı aşkın süredir alacaklarını tahsil edememenin sıkıntısı içinde önce Sağlık Bakanlığı’nın kapısını çalmış.
SEİS Başkanı Metin Demir'in dünkü sohbetimizde aktardığına göre Sağlık Bakanlığı adres olarak Maliye Bakanlığını göstermiş.
Bakan Yardımcıları Nurettin Nebati ve Osman Dinçbaş ile bir araya gelip alacaklarını masaya yatırmışlar.
Başkan Demir, “Üniversite hastanelerinin geç ödeme yapmasına alışmıştık, ancak son dönem Sağlık Bakanlığı da ödeme yapmamaya başlayınca şirketler sıkıntıya düştü” diye söze girdi.
Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı hastanelerine alınan malzemenin parasını tahsil ederek ayakta kalabildiklerini belirtti.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret