İkbal Turizm: "Umre Günahları Temizler, Manevi Mertebe Kazandırır"

Hac ve Umre turlarında edindiği tecrübe ve yılların birikimiyle söz sahibi olan kuruluşlardan biri olan İkbal Turizm İzmir Müdürü Veysel Karagün Ulusal Ajans Genel Yayın Yönetmeni Hakan Özen'e yaptığı özel açıklamada, "Bütün ibadetler Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için bir yoldur. Umre ibadeti, insanın nefsini terbiye etmede, ahlakını güzelleştirmede, sahabe şuurunu kazanmada önemli bir fırsattır" dedi.

İkbal Turizm:

İkbal Turizm İzmir Müdürü Veysel Karagün Hac ve Umre'nin hem mali hem de bedeni bir ibadet olduğu için manevi kazancının diğer ibadetlerden daha fazla olduğunu belirterek, "Hac ve Umre'nin hem bedene hem kulağa hem göze hem dile hem akla hem kalbe hem de ruha etkisi çok fazladır" dedi.

Karagün Hac ve Umre ibadetinin insana ve topluma sağladığı yararlar hakkındaki açıklamasına şöyle devam etti;

"

Her ibadet Allah’ım emri olduğu için yapılır. Ama Cenabı Hak yapılan ibadetleri karşılıksız bırakmıyor, her yapılan ibadetlere dünya ve ahirette sayısız mükafatlar vadediyor.
Yüce Allah Kur’an-ı kerimde emrediyor ki:
“Haccı ve umreyi Allah için tam yapın.” (Bakara suresi, 196)
Ayeti kerimede “tam yapın” yani bu ibadetleri farz, vacip ve sünnetleriyle beraber yerine getirin demektir.
Umre ibadeti Hanefilere göre sünnet bir ibadettir. Ama bu ibadetin içinde; farzlar var, vacipler var, sünnetler ve müntahaplar var.
Yüce Allah Kur’an-ı kerimde umre yapmayı emrediyor, Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerde tavsiye ediyor. Umre yapmak Allah Teâlâ’nın hakkı, kulların da görevidir. Ayrıca bu ibadet vesilesiyle insanın dünya ve ahiret adına kazanacağı sayısız faydalar vardır.
İslam müçtehitleri ayet-i kerime ve hadisi şeriflere bakarak umre ibadetinin hükmünü şöyle beyan etmişler:
Hanefi ve Maliki mezheplerine göre, ömürde bir sefer umre yapmak sünnettir.
Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre ömürde bir sefer umre yapmak vaciptir. Hanefi mezhebine mensup bazı ulemalar da vacip olduğu görüşündedirler.
"Umre, ikinci bir umreye kadar olan günahlara kefarettir." (Nesaî, Hac, 3)
"Hac ve Umre yapanlar Allah'ın misafirleridir. O'ndan birşey isterlerse, onlara cevap verir. Af isterlerse, onları affeder. " (İbnMâce, Menâsik, 5)
"Hac ve umreyi peşi peşine yapınız. Bu ikisi, körüğün; demir, altın ve gümüşün pasını yok ettigi gibi, fakirliği ve günâhları yok eder. Mebrûr haccın sevabı ancak cennettir" (Tirmizî, Hac, 2)
Bu delillerden şu neticeler çıkarılabilir:
Her şeyden önce Rabbimizin emrini yerine getiren O’nun hoşnutluğunu kazanır, rızasını elde eder ve vaat ettiği mükafatları kazanır.
Umre ibadeti, “günahlara kefarettir.”: Yapılmış olan günahları sildirme, örtme ve telafi etme demektir. İnsanlara yönelik olan kul hakları ödenmeli, kişilerden helallik istenmeli. Yüce Allah’a karşı olanları da Umre vesilesiyle affedileceğini Peygamber efendimiz haber veriyor. Ama artık o günahları bir daha yapmayacağına da samimi, kesin tövbe etmeli!
"Hac ve Umre yapanlar Allah'ın misafirleridir.” Allah’ın (cc) misafirliğe kabul etmesi, kullar için ne büyük bir varlık, ne büyük bir şeref, ne büyük bir lütuf ve ne büyük bir kazanç!.. Sadece Yüce Allah’a misafir olma payesine ermek için bile umreye gidilse değer!
“O'ndan birşey isterlerse, onlara cevap verir. Af isterlerse, onları affeder: Her şeyin sahibi Allah (cc) olduğuna göre, kul ne isteği varsa O’ndan samimi istemeli, O murat ederse farklı varlıkları vesile yaparak istekleri verir. En önemlisi yapılan hataları, günahları affetmesi, amel defterini bembeyaz hale getirmesi…
"Hac ve umreyi peşi peşine yapınız. Bu ikisi, körüğün; demir, altın ve gümüşün pasını yok ettiği gibi, fakirliği ve günahları yok eder.”: Hepimizin anlayacağı bir örnekle; umre ibadeti yapılmış olan kusurları, günahları yok eder, kalbi tertemiz hale getirir. İnsana helalinden kazanıp harcama heyecanı verir.
Ayrıca fakirlikten kurtulma ufkunu açar ve mülkün hakiki sahibinin Allah olduğunu, kulların ise sadece emanetçi olduğunu hatırlatır. Ömre bedel bir ibadet demişler. Yani insan bu ibadetin hakkını eda ederek yerine getirirse bir ömür boyunca elde edeceklerini kazanır."
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın
Gelecek'te Soma Ali Çırak'ın