Gelecek Partili Öcmenler’den MASKİ’ye fatura tepkisi

Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler başta Pandemi sürecinde yaklaşık 3 ay tedbirler kapsamında işyerlerini açmamalarına rağmen katı atık bedeli ilave edilerek astronomik su faturalarına itiraz eden esnaf ve Manisalı vatandaşların tepkisini gündeme taşıdı.Pandemi sürecinde virüs tedbirleri kapsamında kapalı olan işyerlerine Katı Atık Bedeli, Bertaraf Bedeli, Atık Su Bedeli, Çevre Temizlik Vergisi ve bunlara ilişkin KDV ödemeleri gibi bedeller dahil edilerek su faturası yansıtıldığını kaydeden Öcmenler Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve MASKİ yetkililerini yerel yönetim anlayışı ve uygulamalarında aklıselim davranmaya davet etti.

Gelecek Partili Öcmenler’den MASKİ’ye fatura tepkisi

Gelecek Partisi Ticaret Politikaları Başkan Yardımcısı ve Manisa İl Koordinatörü Gizem Satıoğlu Öcmenler, Pandemi sürecinde Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 ay kapalı kalan işyerlerine Manisa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki MASKİ (Manisa Su ve Kanalizasyon Dairesi Başkanlığı) tarafından belirlenen su kullanma bedellerine katı atık ücreti dahil edilerek astronomik faturalar yansıtılmasına sert tepki gösterdi. Öcmenler, “Küresel salgın döneminde iş yapamayan, çalışamayan, işçi çıkarmak zorunda kalan esnafa özellikle yerel yönetimler kanalından destek verilmesi gerekirken katı atık bertaraf bedellerinin yansıtılarak astronomik fatura bedelleri yansıtılmasının gerekçesi de bahanesi de olamaz. Manisa’da cafe işletmeciliği yapan bir iş yerine kapalı olduğu dönemde dahi aylık 300 TL su fatura bedeli yansıtılması abeste iştigaldir” diye konuştu.

ÖDEMEDE KOLAYLIK SAĞLAMAK MAĞDURİYETLERİ GİDERMEZ

Konuyla ilgili taraflarına yansıyan şikayetler hakkında gerekli incelemelerde bulunduklarını ifade eden Öcmenler sözlerini şöyle sürdürdü, “Pandemi sürecinde MASKİ tarafından da tedbirler kapsamında sayaç okuma personelini abonelerle için sahadan uzaklaştırıldığı ve aylık su bedellerinin tespiti noktasında abonenin Mart ayında kullanmış olduğu su metreküp değerinin yüzde 75’ini kullandığı kabul edilerek Nisan ve Mayıs ayı fatura bedelleri tespitinin kıyasen yapıldığı ve abonelere sms ile bildirildiği bilgisine ulaştık. Farz edelim ki böyle bir durum var tedbir amaçlı olarak böyle bir çalışma programı da uygulandı. Haziran ayında da pandemi sürecindeki hükümetin uygulamaları doğrultusunda okuma işlemleri yeniden başlatıldı. Peki kapalıyken işyerlerine yansıtılan astronomik faturalar ve yine yansıtılan katı atık bedelleri nasıl izah edilecek? MASKİ tarafından açıklanan gerekçelerle su faturalarının yüksek olabileceği ve Haziran ayında kaç metreküp su kullanımı olursa olsun kademe uygulanmadığı belirtiliyor bir de bu faturaların abone istediği takdirde 2 taksitle tahsil edileceği kaydediliyor. İyi güzel de sonuçta bu astronomik rakamlar faturaya yansıyor mu, yansımıyor mu? İkincisi bu faturaları ödeyecek olan yine aboneler değil mi?”

KAPALI OLAN İŞYERİNDEN KATI ATIK BEDELİ ALINMAMALI

Pandemi sürecinin hala devam etmesi ve yarın ne olacağına dair hiç kimsenin garantisi yokken bu tedirginliği yansıtılan ve sorma ver parası olarak önümüze konan faturalar daha da tetiklemektedir. Bu süreçten de en fazla etkilenen kesimlerin başında esnaf ve onların yanında çalışan vatandaşlar gelmektedir. Bu süreçte her ne kadar 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren kısmen işyerlerini açan esnafa hem Hükümet hem de yerel yönetimler tarafından bir takım mali ve sosyal kolaylıklar getirilmelidir. Böyle bir takım hayatı kolaylaştırma adına uygulamaların hayata geçmesi beklenirken maalesef esnafın belediyelere ödediği vergilerden tahsilat takvimi fazla bir değişikliğe uğramadığı gibi Koronavirüs tedbirleri nedeniyle açılması yasaklanan dönemde su tüketimi olmayan mekanlara yönelik fatura tahsilatları da yansıtılmaya devam etmiştir. Su abonesi olan küçük ölçekli işletmelerde dahil olmak üzere faturalarına MASKİ tarafından yansıtılan beş kalemde sabit giderlerde tahsil edilemeye devam etmiştir. Bu bedeller ise Katı Atık Bedeli, Bertaraf Bedeli, Atık Su Bedeli, Çevre Temizlik Vergisi ve bunlara ilişkin KDV ödemeleri gibi bedellerdir. Halbuki yerel yönetimlerin görevi halkla dertlenmek ve sorunlara çözüm odaklı hizmetleri hayata kazandırmaktır. Maalesef bu zor süreçte dahi Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cengiz Ergün ve ekibi belirli dönemlerde sosyal medya üzerinden paylaşım yapmaktan daha ileriye gidememişlerdir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret