Filizkan, "Basın meslek yasasının çıkarılmasını bekliyoruz"

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında; Gazetecilerin kamu vicdanın sesi olduğunu, olayların kamuoyuna yansıtılmasında ayna görevi yaptıklarını, meslek yasası olmayan basının bir an önce yazılı ve internet gazeteciliğini de kapsayacak Basın meslek yasasının çıkarılması bekliyoruz.”dedi

Filizkan,

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, 

Özgür ve tarafsız bir basın, demokrasiyi güçlendirirken, sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasına, halkın gerçekleri öğrenmesine, sorgulayan bir toplumun oluşmasına, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesine katkı yapacağını belirtti.

Filizkan “59 yıl önce elde edilen haklar sonucu kutladığımız bugünkü 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde biz gazeteceler olarak; İş, özgürlük, barış, adalet taleplerimizi ne oranda gerçekleştirebildiğimizi de sorgulamamız gerekiyor. Son beş yılda 7 binin üzerinde basın çalışanının işini kaybettiğini, birçok gazeteci, yönetici ve yazarın cezaevinde bulunduğunu, bugünkü ortamda özellikle 2019 yılında Manisa’da 4 olmak üzere ülke genelinde 160 civarında yerel gazete, 20’ye yakın yerel TV kanalının kapanması, ulusal ve yerel bazda yazılı basının tiraj kayıpları sektörün çıkmaz bir tünelin içinde olduğunu gözler önüne sermektedir.

Gazetecilerin ve basın işverenlerinin işsizlik ve açlık kıskacında olduğunu kaydeden Ali Filizkan “Basın Mesleğinde çalışanlarla işverenler arasındaki ilişkileri düzenleyen 212 sayılı kanunun, Milli Birlik Komitesi’nce 4 Ocak 1961 günü kabul edilmesi ve 10 Ocak 1961 günü de Resmi Gazete’de yayımlanması sonucu yürürlüğü giren bu yasa ile gazetecilerin bazı sosyal hakları güvence altına alındı. Ancak O dönemde basın çalışanlarına önemli kazanımlar sağlayan haklar, ne yazık ki 59 yılda eridi, gitti. Gazeteciler, O dönemde elde ettikleri çalışma koşullarının neredeyse bugün hiçbirine sahip değil. Bu nedenle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü bayram havasında kutlayamıyoruz. Halen bir meslek yasasına sahip olamayan basın sektörünün, halkımızın sağlıklı bilgiye erişim hakkı için, meslek yasası bir an önce çıkarılması, internet gazeteciliğinde ve sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin ortadan kalkması için de gereklidir. Meslek yasası ile haklarımızın yeniden düzenlenerek elde edilmesi yönündeki taleplerimizi yineliyoruz.’

“Basın mensuplarının sorumluluklarını yerine getirebilmelerinin en önemli şartı, basın özgürlüğünün sağlanması ve korunmasıdır. Basın, görevini sürdürürken, evrensel meslek ilkeleri hayata geçirilmeli, kamu yararını, özel hayata saygıyı, hukukun temel ilkelerini üstün tutan bir anlayışta olmalıdır. Bu yaklaşımın, basına güveni sürekli kılacağı gibi, basının itibarını da daha yukarılara taşıyacağını” vurgu yapan Filizkan” Manisalı gazeteciler olarak; ilimizin sosуal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasına katkı sağlaуan, уaptıkları görev gereği bir anlamda kamu hizmeti ifa eden yazılı görsel ve internet gazeteciliğindeki değerli basın çalışanlarımızın, geçmişte olduğu gibi bugün de haberleriyle, tarafsız ve doğrunun yanında yer alarak mesleğimizi sürdürmek ve meslektaşlarımızın daha iyi şartlara kavuşması diliyor. İl genelindeki tüm gazeteci arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yönetim adına kutluyor, ebediyete intikal eden basın çalışanlarımızı rahmetle anıyor, yönetim kurulu adına Saygılar sunuyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret