DGYD, "Fazla mesai ücreti Gazetecilere analarının ak sütü gibi helaldir"

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı nedeniyle açıklamada bulunan Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs'ın resmi tatil ilan edildiğini bu günde çalışma mecburiyetinde kalan işçilere ise fazla mesai ücreti ödendiğini belirterek, "Ancak basın emekçileri bu anlamlı ve önemli günde ne resmi izin ne de fazla mesai ücretinden yararlanamamaktadır. Basın İş Kanununda yeni bir düzenleme yapılarak tüm basın emekçilerini kapsayacak şekilde fazla mesai ücreti yansıtılmalıdır. Bu sadece bir talep değil basın emekçilerine analarının ak sütü gibi helal bir haktır" dedi.

DGYD,

Basın İş Kanunu’nun ek 1. maddesinin 2. fıkrasına göre günlük normal iş süresi olan sekiz saati aşan ve ulusal bayram, genel tatiller ve hafta tatilinde yapılan çalışmaların fazla çalışma olarak ifade edildiğini kaydeden Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, "Basın İş Kanunu ek madde 1/1’de haftalık iş süresinden söz edilmeyip günlük iş süresi sekiz saat olarak belirlenmiştir. Normal günlük iş süresi gece ve gündüz sürekli çalışan gazeteciler için sekiz saat olduğuna göre, belirtilen bu sürenin üzerinde yapılan çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilmelidir. Günlük sekiz saatin üzerindeki çalışma gazeteciler ve tüm basın emekçileri için fazla mesai sayılmalıdır" diye konuştu.

1 MAYIS “EMEK EN YÜCE DEĞERDİR” DİYENLERİN BAYRAMIDIR

1 Mayıs'ın "Emek en yüce değerdir" diyenlerin bayramı olduğunu belirten Özen 212 basın iş sigortasız çalışan basın emekçilerinin ve asgari kadro sayısının 6'ya düşürülmesiyle işsiz gazeteciler sayısının her geçen gün arttığını kaydederek, "Son bir yıl içerisinde asgari kadroyu 6 kişi düşünsek dahi yaklaşık 2 bin gazeteci işsiz kalmıştır. Biz gazetecilerin ve basın emekçilerinin işsiz bırakıldığı değil sosyal, özlük, ekonomik haklarının daha da zenginleştirildiği, fazla mesai ücretlerinin ödendiği bir ortam içerisinde 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı kutlamayı arzu ediyoruz. Maalesef görünen tablo bizim hedeflerimizin çok ötesinde. Basın yayın organları bir taraftan sansüre uğramama mücadelesi verirken diğer taraftan da basın emekçilerinin kaderi patronlarının iki dudağı arasında olmaya mahkum edilmiş bir durumdadır” şeklinde konuştu.

İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR DÜNYA İSTİYORUZ

“Türkiye üzerinde kirli oyunlar oynamak isteyen dış egemen emperyalist güçlere ve onların işbirlikçilerine hiçbir ayrıma tabi tutulmaksızın hukuk çerçevesinde en ağır cezanın verilmesinden yanayız. Ancak ülkemizin bakasını savunurken, bölünmez bütünlüğünden yana tavrını ve düşüncesini ortaya koyarken sadece farklı görüş ve düşüncelere sahip olmasından dolayı da hiçbir aydının, gazeteci ve yazarın da cezalandırılmamasından ve özgürlüklerine kavuşmasından da yanayız” diyen Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen sözlerine şöyle devam etti, “Bu konuda yargı süreci devam eden ve hain terör örgütüne hiçbir şekilde kalemşörlük etmemiş gazeteci ve yazarların da serbest bırakıldığı, basının önündeki tüm engellerin kalktığı, düşüncelerin özgürce ifade edilebildiği, hukukun üstünlüğünün, barışın ve kardeşliğin hakim olduğu, demokrasi ve laikliği aşındıran uygulamaların son verilmesini temenni ediyoruz. Bu hayalleri hep birlikte gerçekleştirmek için emekçinin üretimden gelen gücünü kullanması en doğal hakkıdır. Sömürüsüz, insan onuruna yakışır bir iş ve yaşam içinde nice 1 mayıslara ulaşmak dileğiyle başta basın emekçileri ve gazeteciler olmak üzere tüm işçi ve emekçilerin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret