DGYD, “Basın susarsa herkes susar”

Türkiye’de işsizlik oranı en yüksek meslek gruplarının başında Gazeteciliğin geldiğini kaydeden Küresel Gazeteciler Konseyi Manisa İl Başkanı ve Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Gazeteci olmazsa ne siyasisi, ne işadamı, ne de bürokratı konuşabilir. Çünkü Gazeteciler toplumun haber alma hürriyetinin teminatıdır” diye konuştu.

DGYD, “Basın susarsa herkes susar”

Son bir yıl içerisinde Manisa ve ilçelerinde resmi ilan alan 4 gazetenin kapanmak zorunda kaldığını, Akhisar ilçesinde ise ekonomik darboğaz ve sıkıntıların getirdiği süreç olarak 3 gazetenin ise birleşerek tek gazete olarak yayın hayatına devam ettiğini, Doğan Haber Ajansı'nın ise el ve isim değişikliği yapmasının ardından ise kadroda küçülmeye gidildiğini kaydederek, “Her kapanan gazete ve kadro daraltılması yeni işsiz Gazetecilerin daha da artması demek. Unutulmaması gerekir ki gazete ve gazeteci olmazsa ne siyasisi, ne işadamı, ne de bürokratı konuşabilir” dedi.

50 MATBAA ,300 GAZETE KAPANDI 3 BİN GAZETECİ İŞSİZ KALDI

Son süreçte Türkiye'de ardı ardına 50 matbaanın, 300 gazetenin kapanmak zorunda kaldığını bunun karşılığı olarakta 3 yılda 3 bin Gazetecinin işsiz kaldığını kaydeden Özen yasalaştırılması beklenen yeni yargı paketinin gazeteleri iyice darboğaza sürükleyeceğini belirtti.

TÜİK verilerine göre son bir yılda gazetecilik işsizlik oranının yüzde 30 oranına yükseldiğini ifade eden Küresel Gazeteciler Konseyi Manisa İl Başkanı ve Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Hakan Özen, “Şu an resmi ilan alan gazeteler bu aldıkları ilanların yüzde 70'ini icra satış ilanlarından karşılamaktadırlar. Eğer reform taslağında yer aldığı gibi icra ilanlarının gazetelerde değil de elektronik ortamda yayınlanması gibi bir husus TBMM’den geçerse gazetelerin pek çoğu kapısına kilit vuma noktasına gelecek, işsiz gazeteciler sayısı maalesef tavan yapacaktır. Yargı Reformu Strateji Belgesi TBMM gündemine gelip yasalaşmadan önce dalet Bakanı Abdulhamit Gül ve milletvekillerimizin de özellikle yazılı basının geleceği adına mutlaka bu hususu bir daha gözden geçirmeleri üzerlerinde taşıdıkları sorumluluğun gereğidir. Konuyla ilgili olarak Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneğimizinde üye meslek örgütü olarak yer aldığı Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Merkezimiz aracılığıyla Genel Başkanımız Sayın Mehmet Ali Dim öncülüğünde Ramazan Bayramının hemen ardından konunun önemini, hazırlanan bir dosya ile başta sayın Adalet Bakanımız olmak üzere TBMM'de mevcut bulunan partilerin grup başkan vekillerine de ileterek çözüm yolu arayacağız. Özgür ve güçlü basın demokrasinin olmazsa olmazıdır. Eğer yeni yargı reformu bu haliyle yasalaşırsa yazılı medyada sadece büyük holding gazetelerinin zarar etmelerine rağmen ayakta kalacaklarını ifade etmek isterim ki bu durumda tek sesli ve antidemokratik bir medya ortaya çıkar ve medyanın toplumsal yararı ortadan kalkar” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret