Ankara Antlaşmasının şartları değişti

Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye giden Türkler, İçişleri Bakanlığı'na açtığı davayı kaybetti. Bundan sonra sürekli oturum için 5 yılı doldurmak, orta derece İngilizce ve 2 bin 390 sterlin başvuru ücreti ödemek zorundalar.

Ankara Antlaşmasının şartları değişti

Türkiye'den İngiltere'ye giderek iş kuran Türkler için uygulanan Ankara Anlaşması'nın şartları değişti. Daha önce 4 yıl doldurulduğu zaman alınan sürekli oturum izninin kuralları, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından değiştirilmişti.

Bakanlık, 4 yıllık süreyi 5 yıla çıkarırken, orta düzeyde İngilizce dilbilgisi yeterliliğinin yanı sıra 2 bin 390 sterlin gibi bir fahiş başvuru ücreti alınacağını açıklamıştı. Duyurunun ardından İngiltere'de sosyal medya aracılığıyla birleşen gurbetçiler, İçişleri Bakanlığı'na dava açarak, 26 Mart 2018'de değiştirilen yasanın iptalini istemişti.

İngiliz yargısı, ilk mahkemede ve sonrasında yapılan başvuruları haksız buldu. Son mahkeme oturumunu video konferansla yapan Yargıtay da yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.

Ankara Anlaşması’yla göçmenliğe başvuran Türk vatandaşları, büyük bir fabrikadan ayakkabı boyacılığına uzanan iş yelpazesinde, kendi şirketlerini kurup 5 yıl boyunca vergi vermeyi sürdürebilirlerse bu sürenin sonunda getirilen şartları sağlayıp oturum izni alabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Salih Hızlı güven tazeledi
Salih Hızlı güven tazeledi
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak
Corona tedavisinde anında bağışıklık kazandıracak