Ali Bankoğlu yazdı; Covid-19 Salgınının Tıbbi Cihaz ve Malzeme Sektörü Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Denetim Kurulu Başkanı ve tıbbi cihaz malzeme sektörünün duayenlerinden Ali Bankoğlu Covid-19 Salgınının Tıbbi Cihaz ve Malzeme Sektörü Üzerindeki Olumsuz Etkilerini kaleme aldı.

Ali Bankoğlu yazdı; Covid-19 Salgınının Tıbbi Cihaz ve Malzeme Sektörü Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Denetim Kurulu Başkanı ve tıbbi cihaz malzeme sektörünün tecrübeli isimlerinden Ali Bankoğlu'nun deneyimini kaleme aldığı ve ulusalajans okurlarıyla paylaştığı ayrıntılar;

 “Tıbbi Cihaz Sektörü, 70 yılı aşkın geçmişi 10 bine yakın şirketi ve 250 binin üzerinde çalışanıyla büyük bir aile olan Tıbbi Cihaz Firmaları, Sağlık Bakanlığımızdan ruhsatlandırılmak suretiyle, Sorumlu Müdürleri, Satış Tanıtım Elemanları ve Klinik Destek Uzmanlarıyla sağlığa katkı veren, ülkemizin sağlık sisteminin en önemli bileşenlerinden olmaya devam ediyor.

Tıbbi Cihaz ve Malzeme Tedarikçileri, yıllardır olduğu gibi en zor dönemlerde Türkiye’nin binlerce noktasına, hatta en ücra bölgelerde bulunan Sağlık Kuruluşlarına kadar her gün bıkmadan usanmadan tıbbi cihaz ve malzeme sağlıyor.

İlk kez 2020 yılının Ocak ayında Çin’de ortaya çıkan Corona Virüs Salgını (Covid-19) hızla yayılarak tüm Dünya’yı olumsuz şekilde etkileye devam ederken salgın nedeniyle birçok ülkede özellikle tıbbi sarf malzemeler ile diğer tüm tıbbi cihazların üretim, tedarik ve kontrollü kullanımı konusunda bizzat Devletler tarafından etkin tedbirler alınmak durumunda kalındı.

Bu durum karşısında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'de ortaya çıkan yeni tip Corona Virüs (2019-ncov) salgınıyla ilgili "Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu" ilan edildiğini 30.01.2020 tarihinde Dünya kamuoyuna duyurdu.

Tüm dünyada tıbbi malzeme ve kişisel koruyucu ekipmanlara olan talep %300 arttı.!

Tüm dünyayı olumsuz şekilde etkileyen ve ülkemizde de etkisini giderek arttıran bu salgın durumu karşısında tıbbi malzeme ve kişisel koruyucu ekipmanlara olan talep %300 arttı.

Özellikle yurtdışındaki Tıbbi Malzeme ve Kişisel Koruyucu Ekipman üreticilerinin artan hammadde maliyetleri, tüm dünyada arz talep dengesindeki değişim ve halen devam eden hareket kısıtlamalarına bağlı olarak %50 oranında düşen işgücü karşısında, tedarikte 7-8 aya varan gecikmeler ve beraberinde fiyatlarda beklenmedik artışlar yaşanmaya devam ediyor.

Tıbbi Cihaz Sektörü ağırlıklı kamu taahhütleri dolayısıyla ciddi bir maliyet riski altında olup başlıca maliyet riskleri; tedarik süreçlerindeki daralma, navlun ücretleri, aşırı artan fiyatlar ve kur riskleridir.

=============================================================

T.C. Cumhurbaşkanlığı Makamınca 02.04.2020 tarih ve 31087 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2020/5 sayılı ‘’Covid-19 Salgınının Kamu İhale Sözleşmelerine Etkisi’’ Genelge kapsamında ülkemizde faaliyet gösteren ve ağırlıklı olarak kamu ihaleleri ile sağlık kurum ve kuruluşlarımızın tıbbi malzeme ihtiyaçlarını karşılayan Tıbbi Cihaz Firmaları, ihale taahhütleri konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadırlar.

4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu kapsamında sözleşmelere taraf olan firmalarımız ekonomik ve ticari riskler altındadır.

Sektör, ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında Kamu Hastaneleri ve Tıp Fakültelerinin sözleşme sürelerinin uzatılması başta olmak üzere; mücbir sebep kapsamında tedarik edilemeyen malların sözleşmelerinin iptali konusunda kolaylık sağlamalarını bekliyor.

Diğer yandan ifası tamamlanan sözleşmelerle ilgili iş artışı talebinde bulunulması sektörün bu şartlarda kaldıramayacağı yükler getiriyor.

Tıbbi Cihaz Sektörünün alacakları ivedi olarak ödenmelidir.!!

Tüm dünyada eş zamanlı olarak görülen ve beklenmedik sonuçlar doğurmaya devam eden Covid-19 salgınıyla birlikte Tıbbi Cihaz ve Malzemelerin hayati önemi tüm dünyada ve ülkemizde bir kez daha anlaşıldı.

Tüm dünya ülkelerinde Tıbbi Cihaz Tedarikçileri ekonomik ve psikolojik olarak desteklenirken, Türkiye’de Tıbbi Cihaz firmalarının geçmişten gelen (Devlet Hastanelerinde 9-10 aydır , Tıp Fakültelerinde ise 24-36 aydır) ödenmemiş alacakları bulunan Tıbbi Cihaz ve Malzeme firmalarının, hastanelerin ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemeleri ve insanlarımızın ihtiyaç duyduğu koruyucu tıbbi malzemeleri kesintisiz olarak sağlayabilmesi için finansal desteğe ihtiyaç duymakta..

Sektör özelinde verilecek teşviklerden ziyade, birikmiş vadesi geçen alacakların ödenmesi bu zorlu süreçte sektöre önemli motivasyon kaynağı olacak ve elbette bundan ülkemiz fayda sağlayacaktır.

Tıbbi Cihaz Sektörü aslında tıbbi bir ürün olmayan maske yüzünden töhmet altında bırakılmıştır.!!

Covid-19 salgınını ülkemizde görüldüğü Mart’20 ayından itibaren en önemli ihtiyaçlardan birisi olan Cerrahi Maskelerle ilgili sektörün dışından olan ruhsatsız merdiven altı iş yerleri tarafından yapılan spekülatif ticari hareketler (standarda uymayan) bu maskelerin fiyatlarını astronomik olarak arttırdı. Esasen Tıbbi Cihaz statüsünde olmayan Kişisel Koruyucu maskeler yüzünden maalesef sektör hiç hak etmediği halde ciddi bir töhmet altında bırakıldı.

Bugün gelinen noktada halen maskenin satışı, dağıtımı ve üretim standartları konusunda önemli bir mesafe kaydedilemedi.

Destekler ve Teşvikler sözde kaldı.!!

Tıbbi Cihaz ve Malzeme Tedarikçileri, Türkiye’nin binlerce noktasına, hatta en ücra bölgelerde bulunan Sağlık Kuruluşlarına kadar her gün bıkmadan/usanmadan, gece/gündüz demeden tıbbi cihaz ve malzeme sağlıyor. Salgın anında bile her türlü enfeksiyon riskine karşı Sağlık Çalışanlarının yanında yer alan Tıbbi Cihaz Sektörünün, Devletimiz tarafından teşvik sağlanan sektörlerin dışında bırakılması kabul edilebilir bir durum değildir.

Diğer yandan, Kredi Garanti Fonundan sağlanması gereken KGF kredileri konusunda, Kamu Bankaları dahil olmak üzere Özel Bankalardan da türlü gerekçelerle tıbbi cihaz sektörüne yönelik beklenen ekonomik kaynak sağlanmamaktadır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret