125 bin kişi, toplum sağlığını tehlikeye attı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, 125 bin kişinin karantina kaçağı tespit edilmesine ilişkin konuştu. Kayıpmaz, bu kişilerin toplum sağlığını tehlikeye attığını vurguladı. Vaka sayılarının ve ağır hasta sayısının giderek arttığını belirten Kayıpmaz, "Çok hassas olmamız gereken bir dönemdeyiz." dedi.

125 bin kişi, toplum sağlığını tehlikeye attı

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, salgında 6 ayın geride bırakıldığını ve halen aktif vaka sayısının artış eğiliminde olduğunu, ağır hasta sayısının da gün geçtikçe arttığını belirtti.

Salgının başından beri Türkiye’de 7 binden fazla insanın hayatını kaybettiğine dikkat çeken Doç. Dr. Kayıpmaz, “Çok hassas olmamız gereken bir dönemdeyiz. Dünya Sağlık Örgütü de (DSÖ) yaptığı açıklamasında kış aylarının salgın hastalık açısından daha sert ve sıkıntılı geçebileceğini bildirdi” diye konuştu.

Doç. Dr. Kayıpmaz, izolasyonda olması gereken 125 bin kişinin HES kodu sayesinde seyahat etmek üzereyken yakalanması ile ilgili şunları söyledi:

“İzole olmak ne demek? Ya Covid-19 hastasısınızdır ve testiniz pozitiftir ya da bu hastayla yakın temasınız olmuştur. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki izolasyonda olması gereken bir kişi toplum hayatına karışıyorsa, toplu taşıma araçlarını kullanmaya kalkıyorsa veya markete gidiyorsa sağlıklı insanların hayatını tehlikeye atmış demektir.”

“TEMASLI TANIDIĞIM, KAPADOKYA’DAN FOTOĞRAF PAYLAŞTI”

Doç. Dr. Kayıpmaz, karantina kaçaklarına ilişkin kendi yaşadığı olaylardan da örnekler verdi:

‘Temas’ konusunun yanlış anlaşıldığını da sözlerine ekleyen Kayıpmaz, “Hasta bir kişiyle maskesiz, yüz yüze ve 1 metreden kısa mesafede 15 dakikadan fazla temas etmişseniz bu yakın temastır.” şeklinde konuştu.“Hamile olan bir tanıdığıma yüksek riskli teması olduğu için 10 gün istirahat raporu verdim. Aradan bir hafta geçmeden kendisinin Instagram'da Kapadokya'dan fotoğraf paylaştığını gördüm. Aslında Ankara'daki ikametinde izolasyonda olması gereken bir kişiydi.”

“MASKE, HİJYEN, MESAFE, İZOLASYON”

Doç. Dr. Kayıpmaz, salgınla mücadelede hijyen, maske ve mesafe önleminin yanında izolasyon önlemine de vurgu yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Akıncı Üssü davasında karar açıklandı
Akıncı Üssü davasında karar açıklandı