7143 Sayılı yapılandırmada 2. taksit uyarısı

7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran mükelleflerin 2. taksitlerini ödemeleri için son günün 30 Kasım Cuma günü olduğunu belirten Manisa Vergi Dairesi Başkan Vekili Ramazan Yaşar, yapılandırılma uygulamasının bozulmaması için ikinci taksitin mutlaka zamanında ödenmesi gerektiğini belirtti. Yaşar ayrıca açıklamasında, 7020 Sayılı Yapılandırma Kanunu'nundan yararlananlar için 9. taksitin ve 6736 Sayılı Yapılandırma Kanunu'ndan yararlananlar için ise 11. taksitin son ödeme gününün yine 30 Kasım olduğu hatırlatmasında bulundu.

7143 Sayılı yapılandırmada 2. taksit uyarısı

18 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe giren "7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun", vatandaşlara vergi borçlarını ödemelerinde büyük kolaylık sağlıyor. Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Manisa Vergi Dairesi Başkan Vekili Ramazan Yaşar, kanun kapsamında vatandaşlara büyük avantajlar sağlandığını vurgulayarak, "Kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılması uygulamasının bozulmaması için ikinci taksitin 30 Kasım’a kadar ödenmesi gerekiyor" dedi.

Mükelleflerin 7143 sayılı kanun kapsamında kesinleşmiş borçlarını ödemek için yaptıkları başvuruları sırasında taksitli ödeme seçeneğini seçmiş olsalar bile kalan taksitlerin tamamını peşin olarak ikinci taksit ödeme süresi içinde yani 30 Kasım’a kadar ödemeleri halinde taksitli ödeme seçeneği için uygulanan katsayıların kaldırılacağını belirten Yaşar, "Hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı üzerinden yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirim yapılacak.Peşin ödeme seçeneğini tercih etmekle birlikte, 15 Ekim’e kadar ödeme yapamayan vatandaşlar da yapılandırdıkları bu borçlarını 30 Kasım’a kadar ödemeleri halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarı üzerinden yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12.5 indirimden faydalanabilecekler" diye konuştu.

Vatandaşların kamuya olan borçlarını kanunun sunduğu imkanlardan yararlanmak suretiyle yapılandırdıklarını ve ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebildiklerini de ifade eden Manisa Vergi Dairesi Başkan Vekili Ramazan Yaşar, “Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılabilmişti. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da kanun kapsamda yapılandırılarak büyük bir avantaj sağlanmıştı. YURT-KUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu kanuna göre yapılandırılarak ödenebilme imkanı sağlanmıştı” diye konuştu.

Mükelleflere ve vatandaşlara 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında getirilen imkanları kaçırmamalarını önerdiklerini kaydeden Yaşar, "Ödemeler Vergi Daireleri veznelerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda vatandaşlarımıza kolaylık olması amacıyla interaktif vergi dairesi uygulaması üzerinden, Gelir İdaresi Başkanlığımızın resmi internet sayfası "www.gib.gov.tr"de yer alan "Borç Sorgulama ve Ödeme" bölümünden, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi ve yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarıyla, anlaşmalı banka şubelerinden, PTT işyerlerinden yapılabilir”.


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kanser pandemisi yaşanacak
Kanser pandemisi yaşanacak
Engelli dostu Müdüre ziyaret
Engelli dostu Müdüre ziyaret