ABD PKK/YPG'ye mavi boncuk dağıtmaktan vazgeçmiyor

CENTCOM Komutanı Votel, Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye Hükümeti’yle işbirliği yaptığı iddialarına yönelik bir soruya, ‘Suriye’nin kuzeydoğusunda ortaklık yaptığımız gruplarla, iyi ve etkili bir iletişime sahibiz. Ve bu gruplar ABD’ye karşı şeffaf’ cevabını verdi

ABD PKK/YPG'ye mavi boncuk dağıtmaktan vazgeçmiyor
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Münbiç yol haritası kapsamında Türkiye ile ABD’nin cephe hattında yapacağı ortak devriyeler için verilecek eğitimlerin yakında başlayacağını söyledi. Orgeneral Votel, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) video konferans yöntemi ile bağlanarak, ABD’nin Ortadoğu’daki operasyonları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerini değerlendiren Votel, Türkiye ile ABD’nin üzerinde mutabakata vardığı Münbiç yol haritası çerçevesinde Türkiye ile eşgüdümlü bağımsız devriyeler yapmaya devam ettiklerini söyledi. Votel, “Diplomatik yol haritasının bir parçası olarak, bu son derece karmaşık ortamda cephe hattının bazı parçalarında ortak devriye yapmak üzere gerekli eğitimler yakın zamanda başlayacak” dedi.
‘RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ YASAK’
Votel’e, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yaptığı zirvenin ardından, Rusya ile Suriye’de işbirliği yapma konusunda bir talimat alıp almadığı soruldu. ABD’li komutan, “Şu aşamada Helsinki görüşmeleri sonucunda bana iletilmiş bir talimat yok” dedi.
Suriye’de kuvvetlerin güvenli bir şekilde ayrışması için Rusya ile kullandıkları iletişim kanalının açık olduğunu belirten Votel, iletişimlerinin “profesyonel” bir askeri faaliyet olduğunu, ABD Ulusal Savunma Yetki Yasasının Rusya ile askeri işbirliği yapmalarını yasakladığını hatırlattı. Votel, Rusya ile işbirliği için Kongrenin yetki vermesi gerektiğini, kendisinin Kongre’den bu yönde bir talepte bulunmadığını ifade etti.
‘İRAN’A YÖNELİK MİSYONUMUZ YOK’
ABD’nin Suriye’de İran’ın etkisini azaltmaya yönelik bir çabasının olup olmadığına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta da Votel, Suriye’de tek misyonlarının IŞİD ile mücadele olduğunu iddia etti: “Doğrudan İran’a odaklı bir görevimiz yok. Bununla birlikte varlığımızla, oradaki operasyonlarımızla, onların faaliyetlerini dolaylı olarak etkiliyoruz. Onların tek taraflı amaçları peşinden gitmelerini engelliyoruz ve zorlaştırıyoruz.”
‘PRAGMATİK GERÇEKLİK’
Votel, Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye Hükümeti’yle işbirliği yaptığı iddialarına yönelik bir soruya, şu yanıtı verdi: “Suriye’nin kuzeydoğusunda ortaklık yaptığımız gruplarla, iyi ve etkili bir iletişime sahibiz. Ve bu gruplar ABD’ye karşı şeffaf. Biz Suriye Demokratik Güçleri’ni rejimle ilişki kurma konusunda teşvik etmiyoruz. Tabii sahadaki pragmatik gerçekliği de anlıyoruz. O alandaki tüm aktörler birbiriyle konuşuyor. Bu, o bölgedeki hayatın bir gerçeği.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz maddede yeni corona kısıtlamaları
Dokuz maddede yeni corona kısıtlamaları
Bakan soylu,
Bakan soylu, "Koronavirüs beni bile yere serdi"