Safra kesesi kadınlarda daha sık görülüyor

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eralp GENÇAL, Gazeteci Hasret Dilek Delier'e Safra kesesi taşları, belirtileri ve ameliyatı hakkında bilgiler verdi.

Safra kesesi kadınlarda daha sık görülüyor

Dünya üzerinde safra kesesi taşının görülme oranının ülkeden ülkeye değiştiğini ve genetik, hayat tarzı, diyet gibi nedenlerin bu farklılıktan sorumlu tutulduğunu açıklayan Op. Dr. Eralp Gençal; yaş arttıkça ve kadınlarda daha sık görüldüğünü belirtti.

Ulusal Ajans Haber sitesi köşe yazarı Gazeteci Hasret Dilek Delier’in ameliyatını başarıyla gerçekleştiren Op. Dr. Eralp Gençal, gazetemize safra kesesi taşları, belirtileri ve ameliyatıyla ilgili röportaj verdi.
 
- H. Dilek Delier; Merhaba hocam, öncelikle ameliyatımı başarıyla gerçekleştirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ameliyat öncesi ve sonrası tüm hastane personeli olarak gösterdiğiniz aile sıcaklığı ve ilgiden dolayı ayrıca teşekkür ederim.
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Rica ederim. Ben teşekkür ederim. Sizi ve tüm hastalarımızı en iyi şekilde tedavi etmek ve sağlığınıza kavuşturmak bizi de mutlu eder.
 
- H. Dilek Delier; Safra Taşı nedir?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Safra Taşı: Karaciğerde yapılan safranın herhangi bir nedenle içeriğinin, kimyasal yapısının bozulması sonucu çoğunlukla safra kesesinde veya safra kanallarında çökelmesi sonucu oluşur.Başlangıçta çamur şeklini alan safra daha sonra daha da katılaşarak safra taşı şeklini alır.Safra taşı hemen hemen daima safra kesesinde oluşur.Hastaların yaklaşık yüzde onunda beraberinde safra kanallarında da taş bulunabilir.Başka bir deyişle safra kesesinde taş olan her on hastanın birinde safra kanalında da taş olabilir.
 
- H. Dilek Delier; Görülme sıklığından bahseder misiniz?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Safra taşı hastalığı denince akla safra kesesi taşları gelir. Safra kesesi taşları toplumumuzda sık görülen bir hastalıktır. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte 40 yaşını aşmış, şişman ve doğum yapmış bayanların yüzde 10-15’inde safra kesesinde taş saptanabilir. Safra kesesi taşları bayanlar kadar olmasa da erkeklerde de sık görülen bir hastalıktır.
 
- H. Dilek Delier; Safra Taşı nedenleri nelerdir?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Daha önce belirttiğim gibi safranın kimyasal yapısında ve safranın akışkanlığında değişikliğe yol açan olaylar taş oluşumuna yol açar. Bunlar çeşitli enfeksiyonlar, bazı kan hastalıkları, beslenme alışkanlıkları olarak özetlenebilir. Bazı ırklarda daha fazla görülmesinden dolayı genetik (irsi) faktörlerin safra taşı oluşumunda rol oynadığını düşündürmektedir.
 
- H. Dilek Delier; Belirtileri ve tanısını anlatır mısınız?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Safra taşları, safra kesesinin yapısını ve çalışmasını bozduğundan dolayı özellikle yemeklerden sonra hazımsızlık, karında şişkinlik, geğirme, karın ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açar. Karın ağrısı sağ tarafta daha fazladır ve kürek kemiğinin altına, omuza, sırta vurabilir. Bilindiği gibi safra özellikle yağlı yemekleri sindirmek için gerekli bir salgıdır. Bundan dolayı bu tür yemeklerden sonra şikayetler daha da belirginleşir. (Yağlı, kızartılmış yiyecekler, yumurta, çikolata). Sarılık, ateş ve ani başlayan ve de geçmeyen şiddetli karın ağrısı durumunda safra kesesinin iltihabı düşünülür. Bu tür şikayetleri olan hastalarda ultrasonografi adlı bir cihazla safra kesesi ve safra yollarındaki taşlar kolayca teşhis edilebilir.
 
- H. Dilek Delier; Safra Taşlarının doğal seyri hakkında bilgi verir misiniz?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Safra kesesindeki taşlar yıllarca ve hatta ömür boyu sessiz, hiçbir şikâyete yol açmadan kalabileceği gibi bazı ek rahatsızlıklara da yol açabilirler. Safra kesesini iltihaplandırarak delinmesine kadar giden problemlere yol açabilir. Bu durum hayati tehlike yaratabilir. Safra kanallarını tıkayarak sarılığa ve siroz gibi kalıcı karaciğer hastalıklarına yol açabilir.Pankreas bezini iltihaplandırıp pankreatit dediğimiz ciddi bir tabloya yol açabilir.Bu sözü edilen komplikasyonlar şeker hastalığı, damar sertliği (ateroskleroz) olan hastalarda daha büyük önem taşır. Genel olarak safra kesesindeki taşların ne zaman rahatsızlığa yol açacağı önceden tahmin edilemez.
 
- H. Dilek Delier; Safra Taşlarının kanser ile ilişkisi var mı?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Safra taşlarının kansere yol açtığı ispatlanmış değildir. Ancak her yüz safra taşı hastalığında bir safra kesesi kanserine rastlanmaktadır.
 
- H. Dilek Delier; Safra Taşları ile birlikte görülen sarılık nasıl meydana gelir?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Safra kesesindeki taşlar safra kanallarına düşerek ve kanalı tıkayarak sarılık yapabilir. Bazen safra taşları safra kesesinden bağımsız safra kanallarının kendisinde de oluşabilir. Safra kesesindeki yarım cm.den küçük taşlar büyük taşlara göre daha kolay safra kanallarına düşerek sorun yaratabilir. Dolayısıyla küçük taşlar büyük taşlara göre daha tehlikeli olabilir. Safra taşları safra kanallarında iltihap yaparak ta sarılığa yol açabilir. Safra taşlarına bağlı sarılık genellikle şiddetli değildir, gelip geçicidir ancak tekrarlar.
 
- H. Dilek Delier; Safra Kesesi Taşlarının tedavisi var mı?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Safra taşlarının ilaç ile tedavisi yoktur. Tedavisi ameliyatla yapılmaktadır. Ameliyatta safra kesesinin tamamı içindeki taşlarla beraber alınır. (Kolesistektomi ameliyatı) Safra kesesinin alınması sonraki yaşam için hiçbir sıkıntı yaratmaz. Hiçbir şikâyete yol açmayan ve başka bir nedenle yapılan tahliller sırasında tesadüfen saptanan safra kesesi taşlarında ameliyat önerilmez. Ancak şeker hastalığı varlığında veya safra taşlarının küçük ve çok sayıda olması durumunda hekim olası riskleri de dikkate alarak ameliyat önerebilir.
 
- H. Dilek Delier; Safra Kesesi ameliyatı nasıl yapılır:
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; 1- Açık ameliyat: Hastanın karnı açılarak safra kesesi ve taşlar alınır.
2- Kapalı ameliyat: (Laparoskopik teknik): Bu teknikte karına 3-4 adet birer cm.lik delikler açılarak buralardan yerleştirilen aletler ile ameliyat gerçekleştirilir.
Ayrıca Safra Kanalı Taşları ile birlikte olan Safra Kesesi Taşlarının tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler arasında şunlarda yer almaktadır. Hastalarda sarılık ve bazı biyokimyasal tetkiklerde anormallik vardır. Bu durumda ameliyattan önce veya sonra (genellikle ameliyattan önce) ağızdan sokulan ışıklı bir alet ile (endoskop) safra kanalındaki taşlar başarı ile alınabilir. Daha sonra kapalı ameliyat tekniği ile safra kesesi çıkarılabilir.
 
- H. Dilek Delier; Safra Kesesi ameliyatının riskleri nelerdir?
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Safra kesesi ameliyatı ister açık yapılsın ister kapalı yapılsın özellikle acil şartlarda yapıldığında bazı riskleri (komplikasyonlar) vardır. Bu komplikasyonlar yüzde 1-2 düzeyindedir. Bunlar yara yeri iltihabı, akciğer rahatsızlıkları, idrar yolu iltihabı, damar iltihabı, kalp krizi ve safra yolu yaralanmasıdır. Bu komplikasyonlar son derece nadir görülmektedir. Safra kanallarının yapısı (anatomisi) kişiden kişiye oldukça değişkendir. Bunları ameliyattan önce tespit etmek mümkün de değildir. O nedenle cerrahın tecrübesi çok önemlidir.
 
- H. Dilek Delier; Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.
 
- Op. Dr. Eralp Gençal; Ben teşekkür ederim. Size ve gazetenizin tüm okurlarına sağlıklı günler dilerim.
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarkadaş;
Yarkadaş; "CHP'de 18 ayda 41 bin üye istifa etti"
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek