Halk Sağlığı Müdürü Yıldırım'dan "Dünya Okul Süt Günü" açıklaması

''27 Eylül Dünya Okul Süt Günü'' münasebeti ile sütün önemini belirten, Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldım, "Süt ve süt ürünleri enerji ve besin ihtiyacını karşılamada hem çocuklarda hem de yaşamın her döneminde çok önemli bir yere sahiptir. Her gün yetişkin bireylerin 3 porsiyon, çocukların, adolesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla, menopoz sonrası kadınların günde 2-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmelerini öneriyoruz" dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Yıldırım'dan

27 Eylül Dünya Okul Süt Günü ile ilgili Manisa İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım'ın açıklaması şu şekilde;

"

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda büyüme ve gelişme oldukça hızlıdır. Bu sebeple besin öğelerine olan gereksinim yaşamın diğer dönemlerine göre daha fazladır. Süt ve süt ürünleri enerji ve besin ihtiyacını karşılamada hem çocuklarda hem de yaşamın her döneminde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle çocukluk, emziklik ve yaşlılık döneminde süt tüketimine özen göstermek gerekir. Kalsiyumun temel kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin yetersiz alımında osteoporoz (kemik erimesi), kemik ve diş gelişiminde sıkıntılar, göz sağlığında bozulmalar, bağışıklık sisteminde zayıflama, sinir ve sindirim sisteminde düzensizlikler meydana gelebilir.

Süt ve süt ürünlerinin tüketimini teşvik etmek ve bireylerde sütün önemine dair bilincin oluşması için dünyada her yıl 27 Eylül Dünya Okul Sütü Günü olarak kutlanmaktadır. Etkinlikler kapsamında, sütün beslenmedeki önemine dair eğitimler yapılmaktadır. Ayrıca,  ana sınıfı dahil olmak üzere ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığı kazandırmak, bu sayede yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini desteklemek amacıyla, Bakanlığımız, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi işbirliğiyle Okul Sütü Programı yürütülmektedir.

Her gün yetişkin bireylerin 3 porsiyon, çocukların, adolesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla, menopoz sonrası kadınların günde 2-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmeleri önerilmektedir.

Sağlığınız için, her gün süt içmeyi ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dilerim."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hastalığın vurduğu domates fiyatlar yükseldi
Hastalığın vurduğu domates fiyatlar yükseldi
Makam odasında sivrisinek üretti
Makam odasında sivrisinek üretti