MHP'nin tüzüğü Cumhur ittifakını tehlikeye düşürebilir

MHP Tüzüğünde yer alan, "Milletvekili ve mahalli idare seçimlerinde diğer partilerin veya bağımsız adayların lehinde çalışmak ve propagandalarını yapmak açık ve gizli olarak parti adaylarının aleyhine çalışmak parti tüzüğüne aykırıdır" ibaresine göre ittifakın devam edip etmeyeceği veya nasıl devam edeceği merakla bekleniyor. Zira MHP Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimlerde de AK Parti ile ittifak yaparak bu tüzük maddesini çiğnemişti.

MHP'nin tüzüğü Cumhur ittifakını tehlikeye düşürebilir
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mart ayında yapılması öngörülen yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir’de AK Parti’nin adaylarını destekleyeceklerini duyurdu.
Cumhur İttifakı’nın süreceğini söyleyen Bahçeli, başka yerlerde de AK Parti’ye destek olabileceklerini duyurdu.
Bahçeli’nin bu sözlerinin ardından sosyal medyada tüzük tartışması başladı. MHP’nin AK Parti adaylarına destek vermesinin parti tüzüğüne göre ihraç sebebi olduğu ileri sürüldü.
TÜZÜKTE NE YAZIYOR?
MHP Tüzüğü'nün 7. bölümünde yer alan "Disiplin hükümleri" bölümünde, parti üyelerinin hangi durumlarda hangi yaptırımların uygulanacağı yazıyor.
Tüzükte yer alan ‘Kesin çıkarma cezasını gerektiren haller’ başlığı altında yer alan A bendinde “Milletvekilliği ve mahalli idare seçimlerinde diğer partilerin veya bağımsız adayların lehine çalışmak ve propagandalarını yapmak, açık veya gizli olarak parti ve adayların aleyhine çalışmak” ifadeleri yer alıyor.
MHP’nin, parti tüzüğünde yer alan bu ifadelere rağmen AK Parti ile ittifaka devam etmesi kafalarda soru işareti yarattı. Tüzüğe aykırı hareket eden Genel Başkan Devlet Bahçeli ve parti yönetimi hakkında disiplin soruşturması açılıp açılmayacağı ise merak ediliyor.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarkadaş;
Yarkadaş; "CHP'de 18 ayda 41 bin üye istifa etti"
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek