CHP'nin sızan listesine partililerden büyük tepki

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 24 Haziran'da yapılacak olan erken seçimler öncesinde Milletvekili aday listeleri açıklanmaya başladı. Manisa'dan 26. Dönem Milletvekillerinden Tur Yıldız Biçer ve Mazlum Nurlu listeye giremezken teşkilatların büyük destek verdiği Engin Uzun'un listede olmayışı ve ön sıralarda kadın adaya yer verilmeyişi partililer tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

CHP'nin sızan listesine partililerden büyük tepki

21 Mayıs Pazartesi günü saat 17.00'da açıklanacak olan partilerin Milletvekilleri Aday Listeleri öncesinde CHP Aday listesinin sosyal medyadan sızdırılması sonrasında büyük tepkiler oluştu. Sızan listeler başta CHP'li kadınlar olmak üzere parti içerisinde büyük tepkiyle karşılanırken CHP Manisa Milletvekili Aday sıralamasında ön sıralarda kadın adaya yer verilmeyişi beraberinde tepki açıklamalarını da getirdi. Sosyal medyada tepkilerini dile getiren CHP'ye gönül veren kadınlar; “Kadın aday yoksa oy da yok” , “Konuşurken partimizin çiçekleri diyorsunuz ama listelerde hep böcekler var” tarzı ifadelerle tepki gösterdiler. Yine 20 Mayıs akşamı sızan listelerde, Gazeteciler Barış Yarkadaş ve Mustafa Balbay'ın yeni dönemde aday gösterilmezken Selin Sayek Böke'nin İzmir’den aday gösterilmesi dikkat çekti.

CHP’nin Manisa Milletvekili Adayı Listesinin ise şu isimlerden oluştuğu belirtildi; 1. Özgür Özel 2. Vehbi Bakıroğlu 3. Bekir Başemirgen 4. Sabri Temel 5. Abdullah Saka 6. Hayriye Hacet 7. Saniye Ağgül 8. Çetin Kurt 9. Nurettin Dingaz 10. Lale Erdoğan

Kulislere sızan aday listelerine göre Kemal Kılıçdaroğlu, 25 Haziran seçimleri öncesi kendisine muhalefet olan bir çok ismi yeniden aday göstermedi. Manisa'dan Tur Yıldız Biçer, Mazlum Nurlu, Engin Uzun gibi isimler listelerde kendilerine yer bulamazken, Barış Yarkadaş, Mustafa Balbay İlhan Cihaner ve Ali Şeker de üstü çizilen isimler oldu. Antalya listesinde Deniz Baykal ilk sırada aday gösterilirken, ön seçimlerde Baykal'dan yüksek oy alan Nefi Kara aday listesinde yer almadı. AK Parti kurucularından eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, CHP'den milletvekili adayı oldu. Şener, 24 Haziran'da CHP'nin Konya listesinde yer aldı. Bu arada CHP'den İYİ Parti'ye geçen sonrasında yeniden partilerine dönen milletvekillerinin tamamı ise seçilebilecek yerlerden aday gösterildi.

Mevcut milletvekillerinden özellikle önseçimden gelenlerin önemli bir kısmı tekrar aday gösterilmedi. Barış Yarkadaş, Tur Yıldız Biçer, Ali Şeker, Şerafettin Turpcu, Erdin Bircan, Fikri Sağlar, Necati Yılmaz, Gülay Yedekci, Gaye Usluer, Cemal Okan Yüksel'in liste dışı kaldığı belirtildi. Mustafa Balbay, Musa Çam, Haluk Pekşen, İlhan Cihaner ve Eren Erdem de yeniden aday gösterilmedi.

LİSTELER AÇIKLANDI İNCE MİTİNGLERİ İPTAL ETTİ

CHP'de bazı isimlerin yeniden aday gösterilmemesi sosyal medyada da tepkilere neden oldu. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin listelerin yayınlanmasının ardından Zonguldak ve Bartın mitinglerini iptal etmesi liste tartışmalarını daha da alevlendirdi. İddialara göre İnce, partideki bazı muhalif isimlerin listelerde yer alamaması nedeniyle CHP Genel Merkezi'ne gideceği ve listeler konusunda itiraz edeceği kaydedildi.

Haber: Hakan Özen

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Deniz YİKOB’dan brifing aldı
Vali Deniz YİKOB’dan brifing aldı
Öğrencilerden Mevlid-i Nebi programı
Öğrencilerden Mevlid-i Nebi programı