CHP’li Başkan’dan Mahir Ünal’ın sözlerine sert tepki

CHP’li 15 Milletvekilinin partilerinden istifa ederek İYİ Parti’ye geçmesini eleştiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal'ın Güneş Motel olayına benzetmesine CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban'dan tepki geldi. Ünal'ı Güneş Motel olayını iyi araştırmaya davet eden Balaban ulusalajans.com Genel Yayın Yönetmeni Hakan Özen’e yaptığı özel açıklamada, " Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu çok doğru bir hamle yapmıştır. Yapılan bu hamleyle İYİ Parti’nin seçim dışına itilmesini önlenerek tarihi bir adım atılmıştır. Partimizin demokrasinin menfaatini düşünerek yaptığı demokratik hamleyi Güneş Otel olayıyla özdeşleştirmek abesle iştigaldir. Mahir Ünal’ın siyaseti bilmediğinin göstergesidir” diye konuştu.

CHP’li Başkan’dan Mahir Ünal’ın sözlerine sert tepki

CHP’li 15 Milletvekilinin partilerinden istifa ederek İYİ Parti’ye geçmesini eleştirerek Güneş Motel olayına benzeten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Mahir Ünal’a CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban’dan sert tepki geldi. “Partimiz ile İYİ Parti’nin Genel Başkanlar düzeyinde yaptığı görüşmenin ardından Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu çok doğru bir hamle yapmış ve İYİ Parti’nin seçim dışına itilmesini önlemiştir. Bu anlamda Türkiye’de demokrasi tarihine örnek olacak bir hareketi gerçekleştirmiştir. Yapılan destek demokrasi tarihine geçecek bir destektir. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal Güneş Motel hadisesini iyi araştırsın. Güneş Motel olayında bağımsız Milletvekillerinin transfer edilmesi yaşanmıştı. CHP’den 15 Milletvekilinin İYİ Partiye geçişinde bir transfer olayı yoktur. Yeni kurulan ve seçimlere katılmak isteyen bir partiye destek vardır. Parti Genel Merkezimizin ve Sayın Genel Başkanımızın kararı neticesinde partimize mensup 15 Milletvekilinin İYİ Parti’ye katılmasında gönüllü bir işbirliği vardır. Güneş Motel olayıyla bunu özleştirmesi Mahir Ünal’ın siyaseti bilmediğinin göstergesidir. Bu konuyu da her platformda tartışmaya hazırım. CHP ile İYİ Parti’nin gerçekleştirdiği işbirliğinde partimizin menfaati değil demokrasinin menfaati söz konusudur.

ulusalajans.com’un İYİ Parti’ye CHP tarafından verilen desteğin Akşener’e Cumhurbaşkanlığı Adaylığında da devam edecek mi? sorusunu ise Balaban, “Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanlığı konusunda kendi adayını çıkartacaktır. Bunun da en geç 26 Nisan Perşembe günü açıklanacağını düşünüyorum. Partimizin 15 Milletvekili desteği demokrasi tarihinde örnek bir hamledir. Bu destek demokratik şartlarda bir partinin seçimlere katılması için yapılmıştır. Aynı zamanda bu hamle neticesinde Cumhurbaşkanı Adayı olacağını açıklayan İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener 100 Bin imza toplamakla da uğraşmayacak ve hazineden yardım alacak” cevaplandırdı.

Güneş Motel vakası nedir?

5 Haziran 1977 yılında yapılan genel seçimden CHP galibiyetle çıkmıştı ancak, Meclis'te kazandığı 213 sandalye tek başına iktidar olmasına yetmiyordu. Bunun üzerine Adalet Partisi (AP) lideri Süleyman Demirel, AP ile Milli Selamet Partisi (MSP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) katılımıyla II. Milliyetçi Cephe hükümetini kurdu. Fakat 11 Aralık 1977'de yapılan yerel seçimleri de CHP kazanınca dengeler değişmeye başladı.

Bu fırsattan yararlanmak isteyen CHP, AP'den istifa edenlerle temas kurmaya başladı. Ecevit ile 12 eski AP'li (Tuncay Mataracı, Şerafettin Elçi, Mete Tan, Hilmi İşgüzar, Orhan Alp, Fethi Acar, Mehmet Oğuz Atalay, Cemalettin İnkaya, Ali Rıza Septioğlu, Enver Akova, Ahmet Karaaslan ve Güneş Öngüt) arasındaki görüşmelerin ilki 22 Aralık tarihinde Darıca'ya bağlı Bayramoğlu'nda bir otelde gerçekleştirildi. Ancak görüşmelerin gizli tutulmasına rağmen basına sızması üzerine görüşmelerin başka bir ortamda gerçekleştirilmesine karar verildi. Görüşmelerin devamı dönemin CHP'li İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil'in organizasyonunda belediyeye ait Florya'daki Güneş Motel'de yapıldı.

Ecevit 11 bağımsız milletvekiline, kuracağı hükümete destek karşılığında bakanlık önerdi, 10'u kabul etti. Konya Milletvekili Oğuz Atalay bakanlık teklifini kabul etmedi. CHP'nin gensorusu ile 31 Aralık 1977'de Süleyman Demirel başkanlığındaki II. MC Hükümeti devrildi. 12'ler içinde olan ve daha sonra tarihe 11'ler olayı olarak geçecek bu gensoru görüşmesine Balıkesir Milletvekili Cemalettin İnkaya eski partisinden aldığı aşırı baskı nedeniyle katılmadı. Böylece 12'ler grubu gensoru görüşmeleri sırasında 11'e düştü ve öyle anılmaya başlandı. Ardından Ecevit hükümeti güvenoyu aldı. 11'lerden Orhan Atalay dışındaki 10 milletvekili yeni kurulan hükümette bakan oldu.

Haber: Hakan Özen

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi