Advert
Advert
Bayram ve tatil
Gündüz Aydın

Bayram ve tatil

Reklam

Yine bayram geldi. Bayramın neşe ve sevinç günleri olduğunu biliyoruz. Bayram öncesi evlerde temizlik yapılır, çocuklara bayramlık  alınır. Bayram gezmesi ve ziyaretleriyle, akrabalar ziyaret edilir, dargınlar barışır, yaşlılara ziyarete gidilir. Bayramda tatlı, şeker ikramı adettendir.  Bayramda mezarlık ziyaretleri de yapılır. 

            Bayram kelimesinin sözlük anlamı, “Toplumlarda adet halini almış, insanların hem sevinç hem de kederleri için bir araya gelip, sözünü ettiğimiz duyguları paylaşma durumudur” şeklinde tanımlanıyor.

            Şimdilerde hem Milli hem de Dini bayramlarımız “Tatil fırsatı” olarak değerlenmektedir. Bayram ve hafta sonlarını birleştirerek oluşturulan uzun günleri tatil adı altında değerlendirmek toplumumuzda hızla çoğalıyor. Yoğun iş ortamında bayramı fırsat bilerek bulunduğun yerden uzaklaşmak; bizi bizden koparmakta, kültürümüzü yok etmektedir.

            Büyüklerimizin bayramını bir mesaj ile kutlamak, ne kadar acı bir son… Bu, aynı zamanda çocuklarımıza da verebileceğimiz en kötü miras olsa gerek.

            Kültürümüzün bu kadar yozlaşması bizi bizden alıp götürüyor. Her alanda olduğu gibi Bayram anlayışımızda da oluşan bu bozulma toplum olarak geleceğimizi tehdit etmektedir. Sevgi ile kucaklaşmanın verdiği sıcaklığı kaybetmek üzereyiz. Sevgisiz, anlayışsız, hoşgörüsüz, saygısız her şeyi maddiyat ile ölçen bir toplum bizim Türk-İslam anlayışımıza uymaz. Oluşan bu olumsuzluklar neticesinde sevgisiz bir toplum olduk.

            Artan terör olayları, cinayetler ve kavgalar nedeniyle bayramlarımız buruk geçmektedir. İçeride ve dışarıda ülkemize yapılan saldırılara karşı bir olmak, birlik olmak gerekir. Her zaman bir bütün olarak yaşamalıyız. Ancak bu birliktelik bayramlarda daha kuvvetli olmalıdır.

            Bunca iç ve dış düşmanlarımızın yanı sıra bizim de kendi kültürümüzü böylesine yok edilmesine göz yummamız, görmemezlikten gelmemiz tarifi olmayan bir gaflet… Çocuklarımıza doğruyu öğretmenin yolu yaşayarak anlatmaktır.

            Ramazan ayı boyunca girdiğimiz manevi iklim bizi hiç terk etmesin. Biz oruç ile ilgili şartları yerine getirerek görevimizi yapmaya çalıştık.  Bayram yapmayı hak ettik. Bayramı bayram tadında yaşayalım. Sevdiklerimizle, komşularımızla, akrabalarımızla birlikte… Geçtiğimiz Ramazan bayramında torunum köyde (Diğer çocuklarla birlikte) ellerinde poşetlerle komşulara el öpmeye ve şeker toplamaya gitti. Eve bir poşet dolusu şeker ile gelince öyle mutlu oldu ki; bayramı bayram tadında yaşamanın mutluluğunu gördü/yaşadı. Bırakın çocuklar bayramlarda bayram yapsın.

            Geleneklerimizi, adetlerimizi, töremizi, kültürümüzü koruyalım ve sahip çıkalım. Bozulmuşluğun önüne geçmek için bunu yapmamız gerekiyor. Bayramı, tatil niyetine geçiren bir neslin geleceği karanlıktır. Lütfen geleceğimize sahip çıkalım. Bu vesile ile Türk-İslam coğrafyasının mübarek Ramazan Bayramını kutluyor; bayram tadında bayramlar diliyorum…

 

BAYRAM SABAHI

 

Ne kadar bulanık, ne kadar puslu

Gözlerim seçmiyor, Bayram Sabahı

Analar ağlıyor, bacılar yaslı

Hüzünler göçmüyor, Bayram sabahı

 

Bir çığlık İstanbul, Kilis, Ankara

Gülmüyor Akdeniz, Ege, Marmara

Gözyaşı sel olmuş, günler kapkara

Kuşlarım uçmuyor, Bayram Sabahı

 

Geceler boyunca, hayal kurdum da

Güzellikler kaldı; dünde, ardımda

Van, Hakkari, Mardin; benim yurdumda

Çiçekler açmıyor, Bayram Sabahı.

 

Kerkük’te çocuklar oyunda yoklar

Musul’da gardaşım bizleri bekler

Mezarın başında yavrusun koklar

Acılar  geçmiyor, Bayram Sabahı

 

Bilirim hainler bölemez bizi

Feryatlar figanlar içimde sızı

Taşlara sarılmış  Şehidin kızı

Mutluluk saçmıyor, Bayram Sabahı

 

12 Eylül 2016  Kurban Bayramı Sabahı

Gündüz AYDIN

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Omuriliği kırılan genç kız artık yürüyor
Omuriliği kırılan genç kız artık yürüyor
Manisa Müftüsünden FETÖ özeleştirisi
Manisa Müftüsünden FETÖ özeleştirisi