Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi!
Opr. Dr. Muzaffer Yurttaş

Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi!

Reklam

Türkiye Dil ve Edebiyat Deneği Manisa Şubesi olarak “Kütüphane Sohbetleri Projesi” kapsamında Manisa Yazması Eserler Kütüphanesi’ni ziyaret ettik. Kütüphane Müdürü Sayın Ali Arı beyden kütüphane ve verilen hizmetler hakkında bilgi aldık. Kütüphane Müdürü Ali Bey konusunda uzman, kütüphanecilikten gelen ve işini seven bir kişi. 

Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi İstanbul Yazma Eserler Kütüphanesi ve Konya Yazma Eserler Kütüphanesinden sonra Türkiye’nin en büyük üçüncü kütüphanesi olarak hizmet veriyor. 30 Aralık 2010 da Manisa İl Halk Kütüphanesinde hizmet vermeye başlayan Yazma Eserler Kütüphanesi İhtisas Kütüphanesi kapsamında kabul ediliyor. Tüm eserler 2007’de dijital aktarıma başlanmış. Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 28 Aralık 2010 tarihinde kabul edilen 6093 sayılı "Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri kanunu” İle birlikte Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi kuruluyor.

Mülkiyeti Manisa Valiliğine ait olan Hıdıroğlu Konağı olarak bilinen bina İl Genel Meclisinin 11.04.2013 tarih ve 88 sayılı kararıyla 25 yıllığına Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığına tahsis edilmiştir. Tahsisin ardından Başkanlığımız mevcut bina içerisinde depo alanları, okuyucu salonları, sergi salonu ve idari birimlerin tefrişatını yaparak Haziran 2013 tarihi itibariyle Manisa Yazma Eser Kütüphanesi araştırmacılara hizmet vermeye başlamış.

Manisa Yazma Eserler Kütüphanesi’nde 8294 tanesi Osmanlı Döneminden ; 9171 tanesi harf devriminden önce Arapça , Osmanlıca , Çağatayca , Farsça , 1 tane de İbranice olarak felsefe müzik din coğrafya , sosyoloji, tarih , edebiyat alanlarında toplam 17.465 kitap kapasitesine ulaşmış durumdadır. Fatih Sultan Mehmet'in tuğrası olan, Abdülhamit Han’ın sefirlere hediye ettiği Kur'an'ı Kerim gibi çok değerli eserler bulunuyor.

Biz gidip gördük, harika eserler var. Tüm kitaplar dijital ortama aktarılmış. Kurum okumayı sevenlerin ve araştırmacıların hizmetinde. İlgili ve bilgili müdür ve personele sahip. Manisalıların belki de büyük bir kısmımın bu potansiyelden haberi yok.
 
Kütüphaneler için Kültür Bakanlığı Kütüphane Sohbetleri projesini hayata geçirmeye çalışıyor. Sohbet ve muhabbet kültürü Doğu kültürünün bir geleneği. Ne yazık ki telefon ve tablet çıktı sohbet kültürü yok olmaya yüz tuttu. Aslında Yunus Emre, Sarı Saltuk, Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli her biri sohbet ve muhabbet kültürü ile topluma gönül diliyle sevgiyi aktarmaya çalışan ekolün temsilcileri. Sohbet kültürü, bilgeleri bir araya getiren irfan meclislerinin kültürüdür. Hoca Ahmet Yesevi’den neşet bulan hikmet pınarları Anadolu’ya dalga dalga bu kültürün, gönül yansımalarını aktaran kaynaklardır.
 
Sohbet aslında bir şeyi öğretme değil paylaşma arzusunun, öğretirken öğrenme isteğinin hayat bulmuş halidir. Yunus Emre “Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz” derken bilgiyi paylaşmanın önemini en veciz şekilde dile getirmiştir. Anadolu’nun dört bir yanında kahvehanelerde, köy odalarında, ev köşelerinde yapılan muhabbet ve sohbetler istişare kültürünün bir parçasıdır. Bu gelenek halk kültüründe doğal eğitimin ana direğidir. Okul yüzü görmemiş nice kişiler büyüklerinin muhabbeti ile yetişmiş, hikmeti, sevgiyi, saygıyı en güzel şekilde hayatlarında hakim kılmışlardır.
 
Hayatın her alanında yaşanan yozlaşmadan sohbet kültürü de nasibini almış, televizyon karşısında gözü sizde, kulağı televizyonda, gönlü başka alemlerde dolaşan insanlarla sohbet etmek imkansız hale gelmiştir. Kendisine kitap verilen bir Peygamberin ümmetleri olan bizler “Oku” emrini “diploma al” diye anladığımız günden beri ilim irfansız, öğretim eğitimsiz kalmaya mahkum olmuştur.
 
Gelin yeniden okumayı, muhabbeti, sevgiyi, saygıyı, hikmeti hayatımızda diriltmeye, göz göze, yüz yüze olmaya, paylaşmaya doğru bir adım atalım. İletişim vasıtaları dediğimiz ama iletişimimizi kesen telefonu, tableti bir kenara bir saatliğine koyup medeniyet okumaları, gönül sohbetleri yapalım. Kütüphaneleri yaşamın bir parçası, hayatımızın manevi beslenme kaynaklarının olduğu mekanlar olarak yeniden inşa edelim. Hoşça ve muhabbetle kalın!
​​​​​​​

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aktif sigortalı sayısı 638 bin azaldı
Aktif sigortalı sayısı 638 bin azaldı
Maske takmamanın cezası 900 TL
Maske takmamanın cezası 900 TL