Kardeş Azerbaycan ve Bakü Katliamı
Mehmet Beşeri

Kardeş Azerbaycan ve Bakü Katliamı

Reklam

20 Ocak Azerbaycan’ın bağımsızlık yolunda büyük bir atılım yaptığı, ancak aynı zamanda derin acılar yaşadığı bir gündür.
1988’den beri Ermenistan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan’dan koparılarak Ermenistan’a verilmesi için birlikte hareket eden Ermenistan ve Rusya’nın bu girişimlerine karşı Azerbaycan halkı direnme hakkını kullanıyordu. Sivil halkın gerçekleştirdiği sokak gösterileri bu direnişlerin bir parçası idi.
Ermeni saldırılarının yükseldiği Ocak 1990 günlerinde, Azeri halkı yine sokaklara dökülmüştü. Buna karşılık o tarihte Rusya devlet başkanı olan Gorbaçov’un emriyle, Rus ordusu 19 Ocak 1990 tarihinde Bakü’de gece yarısı silahsız sivil halkın üzerine hücum etmiş, bu saldırıda çoğunluğu kadın, çocuk, yaşlı olmak üzere 133 kişi katledilmiş, 612 kişi ağır yaralanmış, 841 kişi ise cezaevlerine atılmıştı.

Bu katliam geride kaldı. Ancak yaşanan acıları unutmamız mümkün değildir.

Çünkü Ermeniler her fırsatta saldırı zemini aramaktadırlar. Nitekim Bakü katliamından 2 yıl sonra, 25 Şubat 1992’de bu sefer bizzat Ermeniler Hocalı kasabasına saldırmış, 83’ü çocuk, 106’sı kadın, 70’i yaşlı olmak üzere toplam 613 kardeşimizi vahşice öldürmüştür. 1275 kişi de Ermeniler tarafından esir alınmıştır.

Bugün dahi bu katliamda öldürülenlerin toplu mezarları ortaya çıkmaktadır.

Her fırsatta Ermeni meselesi deyip, insan haklarından dem vuranların neredeyse hiçbirinin ağzından Ermenilerin ve Rusların yaptıkları katliamları eleştirdiklerini ne duyuyor, ne de okuyoruz.

Ortalama vicdan sahibi olan her kişi, katliamlar arasında ayrım yapmaz. Hepsini eleştirir, hepsinin sorumlularının hesap vermesi için çalışır; dünya üzerinde bir daha bu tür üzücü olayların yaşanmaması için varını, yoğunu ortaya koyarak mücadele eder.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarkadaş;
Yarkadaş; "CHP'de 18 ayda 41 bin üye istifa etti"
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek
DSÖ: Ekim-Kasım ayları sert geçecek