1 Mayıs işçinin, emekçinin şanlı bayramıdır
Hakan Özen

1 Mayıs işçinin, emekçinin şanlı bayramıdır

Reklam

Emekçi sınıfının şanlı günü 1 Mayıs'ı bir daha geride bıraktık. Demeçler verildi, halaylar çekildi, Taksim Meydanında kutlamalarla ilgili tartışmalar yaşandı ve işçinin emekçinin bu önemli günü yarı hüzünlü, yarı buruk, bir o kadar umutlu ama herşeyden önemlisi onurlu ve şanlı bir şekilde geride bırakıldı.

1 Mayıs'tan yola çıkıp sürece, yaşananlara ve dünya konjonktürüne baktığımızda emeğin gücünün her geçen gün yok sayıldığı, insan haklarının sekteye uğratıldığı şartlarda emekçi sınıfının üçte ikisinin açlık sınırında yaşamaya mahkum edildiğini görüyoruz. Bu nedenle öncelikle 1 Mayıs'ın daha şanlı ve onurlu bir şekilde kutlanması isteniyorsa devlet yetkililerinin tüm bu gerçekleri görüp acil eylem planı içerisinde bir takım iyileştirmelerin kazandırılması yönünde önemli hamleler yapması gerekmektedir. Gecesini gündüzüne katarak kamuoyunu bilgilendirme amacıyla zor şartlarda çalışan tüm basın emekçileri ve akıttıkları her alın terinin kutsallığında çalışan tüm emekçilerin mutlaka özlük, sosyal ve ekonomik şartları iyileştirilmeli ve açlık sınırında yaşamalarının önüne geçirmelidir.

Hangi hayat görüşüne sahip olunursa olunsun en kutsal değerin emek olduğu tüm çevrelerce kabul edilmekte. Ama bu emek-emekçi ve artı değer paradigması sadece sözle sınırlı kalmamalıdır. Emeğin gücü korunmalı, emekçinin hakkı ise alın teri kurumadan kendisine en iyi şartlar yerine getirilerek verilmelidir. Emeğin gücünün tam olarak korunmadığı, her geçen gün emekçinin daha zor şartlara itilerek ekonomik, sosyal ve özlük haklarının daha da sekteye uğratıldığı, iş sağlığı ve güvenliğinin tamamen yerine getirilmediği günlerde 1 Mayıs’ı kutlamak emekçilerin kendi aralarındaki birlik, beraberlik ve dayanışmasının dışında fazla bir şey ifade etmemektedir. Dayanışma, dostluk ve kardeşlik duyguları içinde emekçilerin beklentileri yerine getirilmeli, barış ve adalet her zaman ortak hedef olarak kabul edilmeli ve emek gücü ekonomik, sosyal ve toplumsal bağlamda karşılığını en iyi şekilde almalıdır.

Medyaya baktığımızda ise basın emekçilerinin kaderi asla patronlarının iki dudağı arasına terk edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki basın emekçileri olmazsa ne o yayın organları olur ne de sermayedar o basın yayın organlarını çıkarmaya cesaret edebilir. Eğer sosyal bir devletten, özgür ve güçlü ülke Türkiye’den bahsedeceksek öncelikle basın emekçilerinin ‘yarın ne olacağım’ kaygısı sona ermelidir. Devlet yetkilileri bu konuda gerekli önlemleri almalı, basın yayın organlarında fikir işçileri ile işveren arasındaki 5393 sayılı yasa yeniden düzenlenerek basın emekçilerinin özlük, sosyal ve ekonomik haklarını iyileştirilmesi konusunda gerekli çalışmalar yürütülmelidir. Özellikle yerel yayın organlarında çalışan basın mensupları 2018 açlık sınırı olarak açıklanan 1615 TL’nın altında maaş almaktadırlar. Bu bir an önce son bulmalı, basın emekçileri hangi kadroda çalışıyor olursa olsun açlık sınırında yaşamaya mahkum edilmemelidir.

Küreselleşen dünyada adalet ve eşitlik kavramları her geçen gün erozyona uğratılırken, etkisini sürdüren sömürü düzeninin oluşturduğu olumsuz koşullar ülkemizin emekçilerini de derinden etkilemektedir. Çalışanlar, emekçiler hakları olan özgürlük, eşit işe eşit ücret, demokrasi ve insanca yaşam sürecekleri bir adalet ortamı istemektedirler. Yaklaşık 4 milyon emekçi kardeşimiz işsizlikle mücadele etmekte, iş bulamamaktadır.

Evine bir ekmek daha fazla götürmenin sıkıntısını yaşayan emekçi sınıfı ücret dağılımındaki adaletsizliğin olduğu bir düzende yaşamaya terkedilmemelidir. Her şeye rağmen emeğin kutsallığına inanan ve emekçinin alın terine saygısı olan bizler emeğin çok yüce bir değer olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm emekçi sınıfının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü yürekten kutluyor, emek gücünün ve alın terinin önünde saygıyla eğiliyorum...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi