Demokles’in kılıcı
Hakan Özen

Demokles’in kılıcı

Reklam

Demokrasi farklı fikirlere hoşgörü ve tahammül etme sanatı olduğu gibi aynı zamanda eleştirilere tahammül etmenin gereğidir. Eleştirilenin tahammülü, eleştirilere verdiği tepki biçimi ne kadar demokrat olduğunun da ölçütüdür. Her zaman olduğu gibi, en çok yönetimde, iktidarda olanlar eleştiriye maruz kalır. Bir iktidar partisi yüzde kaç oyla iktidara gelirse gelsin herkesin iktidarıdır ve o davranış beklenir. Oy vermeyenlerin eleştirileri daha sandık başında başlamıştır. Eleştiriye açık olmak iyi yönetmeye katkı sunar. Yapılan eleştirilerin içinde haksız, insafsız, yanlı ve yalan da olabilir. Eğer, silahı, şiddeti, suçu teşvik etmiyor ise, anlayışla karşılamak demokratik kültürün gereğidir. Tüm bu gerçekler demokrasilerde aşikar bir şekilde ortadayken ve demokrasinin gereğinin bu şekilde olması savunulurken en ufak farklı düşüncede, söylemde ve eleştiride insanlar birbirlerine “Hain” ya da benzeri damgayı neden ve nasıl bir anda vurabiliyorlar? Neden farklı fikirlerin, yaşam biçimlerinin, hayat görüşlerinin olabileceği gerçeği kabul edilemiyor ve nasıl bu denli dar bir çerçevenin, dar bir anlayışın ve düşüncenin esiri oluyoruz?

Tüm bunları tartışaduralım son süreçte en çok tartışılan konuların başında 696 Sayılı Kanun Hakkındaki Kararname (KHK) gündemde hala yerini korumaya devam ediyor. 696 sayılı KHK'da OHAL uygulamalarının uygulanmasına ilişkin 8 Kasım 2016 tarihli yasanın 37. maddesine ekleme yapıldı. Yapılan eklemenin içeriği ise şöyle: "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

Düzenlemedeki 'terör eylemleri ve bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması' ifadesi sadece 15 Temmuz darbe girişimi değil tüm terör eylemleri için düzenleme yapıldı algısına neden oldu. Düzenlemedeki muğlaklık nedeniyle, terör olaylarına resmi görevlilerin dışında sivillerin de müdahale etmesi ve bundan doğacak cezai sorumluluklarının bulunmaması gibi bir sonucu gündeme getirdi. Hukukçular ve muhalefet işte bu noktada düzenlemenin iptal edilmesi için çağrı yaptı. CHP KHK'ları Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini açıkladı. AK Parti'nin Anayasa çalışmalarında görev alan Prof. Dr. Adem Sözüer gibi hukukçular da düzenleme konusunda uyarılarda bulundu. Sözüer Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şöyle dedi: "İşlenmiş suçlardan dolayı af çıkarılabilir. Ama gelecekte işlenecek suçlardan dolayı sorumluluk doğmayacağı yönünde hukuki düzenleme yapılamaz. Kimse böyle düzenlemeye dayanıp işlediği suçun sorumluluğundan kurtulamaz. Her tür yorum/keyfiliğe açık KHK düzenlemesi acil kaldırılmalı!" Sözüer’in açıklamasının hemen ardından AK Parti’nin en önemli isimlerinden olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den açıklama geldi. Gül twitter sayfasından yaptığı açıklamasında, "15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı arkasına bakmadan sokağa çıkıp direnen kahraman vatandaşlarımızı koruma amacıyla çıkartıldığını düşündüğüm 696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir" görüşüne yer verdi.

Gül’ün paylaşımına yine AK Parti’nin önemli isimlerinden TBMM eski Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın da destek vermesi önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’dan “Kabul edilemez tepkisi” ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isim vermeden "Biz dava arkadaşı değil miyiz? Nasıl olur da Bay Kemal'in kayığına binersiniz?" sözleriyle karşılaşıyordu. Bu açıklamanın ardından Abdullah Gül, 11. Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nin Twitter hesabından açıklamada bulunarak, kendisini hedef alan eleştirilere yanıt verdi. Kendisini hedef alan bazı milletvekilleri için "troller" ifadesini kullanan Gül, "Bir süredir basın yayın organları ve sosyal medya üzerinden bazı milletvekilleri ve ilgili troller tarafından şahsıma karşı yapılan saygısızlık, haraket ve ahlak sınırlarını aşan saldırıların son açıklamamdan sonra giderek arttığına dikkat çekiyorum. Partimizin kuruluş ilkelerinden biri olan düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan birisi olarak, gerekli gördüğüm durumlarda görüşlerimi açıklamaya devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve AK Parti’de bazı isimlerin Abdullah Gül ile Bülent Arınç’a tepkisinin ardından adeta fırsat kollayan bazı trollerin de başı çekmesiyle yazımın başında da değindiğim gibi direk damga vurularak, Gül ve Arınç dahil olmak üzere kim “gak” dese “Hain” “guk” dese “Hain” ithamında bulunulmaya başlandı ve bu halen devam ediyor. Bunun ne kadar doğru olduğunun ise tartışılmasına dahi gerek yok diye düşünüyorum.

Hain ne demek, hain kime denir sözleriyle yazımı daha da uzatmak istemiyorum ama hain kelimesinin anlamının Türkçe sözlükte, “Hıyanet eden kimse” olarak geçtiğine de vurgu yapmak istiyorum. Sayın Gül ve Sayın Arınç Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti’yi birlikte kuran kişiler değil mi? Sayın Erdoğan, Sayın Gül, Sayın Arınç yaklaşık 40 yıldır beraber siyaset yaptıklarına göre Abdullah Gül ve Bülent Arınç’ın böylesine ağır bir ithamla karşılaşması kabul edilebilir mi? Gül ve Arınç başta olmak üzere AK Parti’deki bazı kişiler ve farklı siyasi partilerde, sivil toplum kuruluşlarında ve diğer teşkilatlanmalardaki devletine, milletine bağlı, hiçbir terör örgütüyle dolaylı ya da dolaysız bir bağı saptanmamış kişilere sırf farklı düşünüyorlar diye “Hain” damgasını vurmak hangi mantığa, hangi duruşa ve demokrasiye sığıyor? İnsanları yargılamak bu kadar ucuz mu? Yoksa hepimizin başının üstünde Demokles’in kılıcı mı sallanıyor?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Kırkağaç tren garında restorasyon başladı
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi
Jandarmadan helikopter destekli trafik denetimi